نوروز رفت و روسیاهی به دورهمی ماند

به گزارش وبلاگ خرید، این روزها کمتر کسی است که هنوز خطر جدی ویروسی به نام کرونا را درک نکرده باشد و برای رعایت اصول ایمنی و بهداشتی همچنان دلیل و برهان بتراشد. تئاترها، سینماها، کنسرت ها و بسیاری از اجتماع های فرهنگی هنری، هفته های متمادی است که تعطیل شدند اما تلویزیون و خصوصا بعضی پروژه ها که همیشه خود را تافته جدا بافته می دانند، روندی متفاوت را طی کردند.

نوروز رفت و روسیاهی به دورهمی ماند

در ادامه فرایند تعطیلی مراکز فرهنگی کشور و در شرایطی که مدیران ارشد سازمان صداوسیما تا مدت ها به اشتباه حضور پزشک سر صحنه تصویربرداری پروژه ها را دلیل و راهکاری کافی برای جلوگیری از شیوع بیماری می دانستند، در نهایت با پافشاری بعضی نهادهای مسوول در حوزه بهداشت و درمان، ضبط بعضی برنامه های تلویزیونی و سریال ها به اجبار متوقف شد؛ البته در این میان بعضی ها هم بودند که تا دقیقه نود و صرفا به بهانه یک مشت جذابیت بیشتر! بر این تصمیم مخاطره آمیز پافشاری نموده و با ضبط برنامه های استودیویی با حضور تماشاگر، معلوم نیست، جان چند نفر از هموطنشان را به خطر انداختند.

دورهمی (مهران مدیری) و عصر جدید (احسان علیخانی) دو ویژه برنامه نوروزی بودند که اتفاقا هر دو با حضور تماشاگر در استودیو ضبط می شدند و برای مقاومت در برابر طرح فاصله گذاری اجتماعی، نهایت تلاششان را هم کردند؛ اما در نهایت یکی (عصر جدید) که اتفاقا بیشتر هم برای رسیدن به عنصر جذابیت، به حضور تماشاگر در استودیو احتیاج داشت، به نفع سلامت مردم کنار آمد، ابتدا ضبط را در استودیوی خالی ادامه داد و در نهایت وقتی دید نمی تواند به جذابیت لازم برسد، پایان به نشانه تسلیم در برابر کرونا، دوربین ها را زمین گذاشت و ادامه برنامه را به بعد بحران موکول کرد.

هشدارها حالا به فریاد بدل شده بود اما همچنان در گوش سازندگان دورهمی فرو نمی رفت و در شرایطی که روز به روز بر تعداد مبتلایان و مرگ و میر ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در کشور اضافه می شد، مهران مدیری هر شب در استودیویی مملو از جمعیت حاضر می شد تا به واسطه شوخی هایش با کرونا، آنها را بخنداند؛ غافل از اینکه در هم کدام از این دورهمی ها، شرایط برای ابتلای چند نفر به بیماری فراهم می شد!

در ادامه و با توجیه کم کردن تعداد تماشاچیان، مهران مدیری باز هم حاضر نشد برنامه دورهمی را بدون حضور تماشاگر ضبط کند. اما پایان در روز 24 اسفند ماه و در شرایطی که در آن موقع آمار رسمی مبتلایان در کشور به 12 هزار و 279 نفر و مرگ و میر ناشی از این بیماری، به بیش از 610 تن رسیده بود، مهران مدیری با پیامی که باز هم از ناآگاهی به این بیماری حکایت داشت، در صفحه شخصی اش در اینستاگرام اظهار داشت که با وجود رعایت تمام نکات بهداشتی از این پس برنامه را بدون حضور تماشاگر ضبط خواهد نمود که البته این وعده هم محقق نشد.

در این ارتباط خبرنگار بخش رسانه خبرنگاران با یکی از اساتید ارتباطات گفت وگویی انجام داده است که در ادامه می خوانید:

امیدعلی مسعودی ـ استاد ارتباطات ـ مهمترین انگیزه ادامه برنامه دورهمی با وجود هشدارها را منافع مالی عنوان نمود و گفت: شما می دانید آقای مدیری برای هر برنامه چقدر پول می گیرد؟ صحبت از اقتصاد و پول های نجومی است. من چون می دانم خبرنگارها چقدر حقوق می گیرند، می گویم هشتاد برابر دستمزد شما!

او در همین رابطه ناراحتی عده ای از توقف چاپ روزنامه ها را هم مساله ای مالی خواند و اضافه کرد: عده ای از دوستان درباره توقف روزنامه های چاپی هم اظهار نگرانی نموده بودند. ولی وقتی نسخه الکترونیکی روزنامه به راحتی در دسترس است و هر شهفرایند خودش یک خبرنگار است دیگر نگرانی بابت اطلاع رسانی وجود ندارد. کارگران چاپخانه و قسمت توزیع که خیلی آلوده است، چه گناهی نموده اند؟ استادانی که هوادار روزنامه کاغذی شده اند هم همان دسته اند که اقتصاد برایشان مهم است.

مسعودی در ادامه گفت: حتی الان که برنامه مهران مدیری بدون تماشاگر هم ضبط می گردد، باز اشکال دارد؛ می دانید چند نفر سر صحنه هستند؟! خیلی ها مشغولند. از فیلمبردار و تدارکات و حمل و نقل گرفته تا خیلی های دیگر. اگر می توانند مانع شیوع ویروس شوند و فاصله را رعایت نمایند ضبط نمایند اما خیلی کار سختی است. ما در نانوایی می توانیم فاصله بگذاریم اما آیا در مترو هم می توانیم این کار را بکنیم؟

مسعودی یکی از خطرات این بیماری را نبود علائم در بعضی از مبتلایان عنوان نمود و اضافه کرد: مشکل این است که خیلی ها مبتلا هستند اما متوجه نمی شوند و ممکن است آن هایی که به برنامه دورهمی رفتند مبتلا بوده و دیگران را هم بیمار نموده باشند. به ویژه که این بیماری 10 تا 15 روز دوره نهفتگی دارد. ممکن است در این اجتماع ها شخصی بیماری زمینه ای داشته باشد و مرگش حتمی باشد. آیا یک برنامه تلویزیونی انقدر ارزش دارد؟

او درباره لزوم اقدام و عکس العمل زودهنگام در برابر ویروس کرونا، گفت: اگر خطرات زودتر درک می شد و جلوی تجمعات را می گرفتیم و حتی در انتخابات هم فاصله گذاری را رعایت می کردیم و یا به تعویق می انداختیم، وضع خیلی بهتر بود اما این ها گذشته است در همین زمان حال هم می توانیم رفتارمان را درست کنیم. الان در تمام جهان بحث فاصله گذاری اجتماعی بسیار جدی گرفته می گردد. زیرا دیگر همه می دانند که این بیماری سلسله وار و به سرعت شیوع پیدا می نماید؛ لذا نه تنها در برنامه های زنده و تولیدی تلویزیون بلکه در تمام جاهایی که امکان تجمع هست باید فاصله رعایت بگردد. اما خیلی از مسوولان فکر می نمایند اگر برنامه هایشان به نتیجه برسد بهتر است.

این استاد ارتباطات یادآور شد که امام(ره) هم وقتی بیمار شدند، تسلیم پزشک خود بوده و گفتند شما بهتر می دانید چه کار باید بکنید. او در ادامه اضافه کرد: ما در این زمینه تابع هستیم. در فقه ما مجتهد نیستیم و باید به مجتهد مراجعه کنیم و در پزشکی نیز باید به پزشکان مراجعه کنیم.

او درباره نگاه تخصصی به بحران ها اضافه کرد: من زمانی مدیریت روابط عمومی سازمانی را بر عهده داشتم و قرار بود طرحی را برسی کنیم. دیدم که همگی نظرات غیرکارشناسانه می دهند، پس متذکر شدم که باید دو نفر را که تخصص دارند بیاوریم. مشکل ما این است که نگاه تخصصی نداریم و هر کس نظری می دهد. می گویند دورهمی اشکال ندارد ضبط گردد؛ این ها مخالفت با علم و تخصص است و در دین اسلام هم پذیرفته شده نیست.

مسعودی درباره ضرورت توقف پخش برنامه هایی مثل دورهمی، گفت: اگر می گوییم بهتر بود برنامه هایی مثل دورهمی زودتر متوقف شوند، به خاطر این است که تعداد مبتلایان زیاد نگردد و درمان با مشکل روبه رو نگردد. احتمال ابتلا زیاد است اما این فاصله گذاری ها باعث می گردد به تدریج باشد.

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت

banima.ir: بانیما | مجله گردشگری و مسافرتی بانیما

kurdeblog.ir: وبلاگ سرگرمی و بازی، مجله سرگرمی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 1564

به "نوروز رفت و روسیاهی به دورهمی ماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوروز رفت و روسیاهی به دورهمی ماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید