هدف حکمرانی فضای مجازی تأمین حقوق کاربران در پلتفرم های خارجی است

به گزارش وبلاگ خرید، به گزارش خبرنگاران به نقل از پژوهشگاه فضای مجازی، محمد صادق نصراللهی گفت: ضروری است هرچه سریع تر نسبت به تقویت اکوسیستم داخلی تحت اسم شبکه ملی اطلاعات اقدام و نظام مقررات گذاری در حوزه نظام مالی حاکم گردد و زنجیره ارزش به صورت کامل تحقق یابد. با راه اندازی این شبکه کاربرانی که در حال استفاده از پلتفرم ها بوده منتفع شده و ضمن ایجاد رضایت در میان کاربران، اکوسیستم مجازی داخلی به معنای واقعی کلمه شکل گرفته و محقق خواهد شد.

هدف حکمرانی فضای مجازی تأمین حقوق کاربران در پلتفرم های خارجی است

استادیار دانشکده معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق (ع) با انتقاد از اینکه معنای جامع شبکه ملی اطلاعات به خدمات خاص، سخت افزاری و فنی تنزل یافته است توضیح داد: شورای عالی فضای مجازی در کوشش برای اصلاح این فرایند و حرکت به سمت جامعیت است که در صورت تحقق، این شبکه امتیازها، مشوق ها و پیشران هایی درون خود خواهد داشت که می تواند ضامن حقوق توسعه دهندگان محتوا و خدمات اینترنتی باشد.

مزایای مالی تحقق شبکه ملی اطلاعات

نصراللهی ادامه داد: یکی از بحث های توسعه دهندگان خدمات، موضوع هاستینگ، پهنای باند و تنزل قیمت ترافیک داده و مصرف داده از روی سروها است که بر اساس منطق های مالی با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات جهت کوتاه تر شده و وابستگی به دلار کاهش می یابد که بر این اساس این موضوع منطق مالی جدی خواهد داشت.

دبیر سمینار علمی حکمرانی فضای مجازی در ایران که به وسیله دانشگاه امام صادق، پژوهشگاه فضای مجازی و دانشگاه آزاد به مدت 5 روز در حال برگزاری است، با بیان اینکه فضای مجازی و اینترنت از حیث رسانه و علم ارتباطات و هم از حیث ماهوی و کارکردی متفاوت از رسانه های پیشین است، گفت: اگر اینترنت و فضای مجازی را یک تحول همه جانبه در همه ابعاد نسبت به رسانه های دیگر در نظر بگیریم آن گاه مقوله ای مانند حکمرانی این فضا با ماهیت اقتدار، از سمت منابع قدرت متحول می گردد.

وی اضافه کرد: امروزه در علم ارتباطات، فضای مجازی و اینترنت را متمایز می دانیم به طوری که امروزه تعبیر رسانه های جمعی را در مورد اینترنت به کار نمی بریم و بیشتر رسانه های اجتماعی مورد استفاده قرار می گیرد.

نصراللهی با تاکید بر اینکه تعامل در فضای مجازی جنبه پررنگ و غلبه ای پیدا نموده در حالی که تعامل در رسانه های قبلی وجود نداشت، توضیح داد: ضروری است رسانه های پیشین را شکل بازتولید و پوست اندازی شده ای در فضای مجازی رصد نموده و امتداد همه رسانه های پیشین را در فضای مجازی ببینیم در حالی که این در برگیری در رسانه های قبل وجود نداشت.

دبیر سمینار علمی حکمرانی فضای مجازی در ایران ادامه داد: کلید واژه ای که از یک سو تمایل و رجحان را در فضای مجازی معرفی می نماید، واژه ای تحت اسم همگرایی است و اینترنت به علت اینکه یک رسانه همگراست بسیاری از پدیده های پیش از خود را جمع و به خود نزدیک نموده است و این فرایند باعث شده تا اینترنت و فضای مجازی تمامیت عامه فراگیر باشد.

حکمرانی فضای مجازی احتیاجمند نگاه همه جانبه نگر

وی با بیان اینکه استعمال بیشتر فضای مجازی در مقابل اینترنت گواه این فراگیری و دربرگیرندگی فزاینده است، اظهار کرد: از این رو در سمینار حکمرانی فضای مجازی در ایران به بهانه طرحی که به نام طرح حمایت از فضای مجازی شناخته می گردد در پی واکاوی این هویت نو رسانه ای هستیم تا بتوانیم ضمن گشایش ابعاد این موضوع و ضمن کنکاش نشان دهیم با ضوابط و قواعد و نگاه پیشین نمی توان حکمرانی را در این فضا پیگیری کرد و احتیاج به نگاه های همه جانبه نگر وجود دارد تا حکمرانی مؤثر نافذ و اثرگذاری را در فضای مجازی داشته باشیم.

نصراللهی در مورد در اولویت قرار گرفتن امنیت کاربر به جای مواردی همانند امنیت سایبری در موضوع حکمرانی فضای مجازی یادآور شد: تا به امروز ارزشیابی دقیقی از این منظر انجام نشده اما به نظر می رسد ضروری است حکمرانی در همه لایه ها انجام گردد زیرا وقتی صحبت از کاربر می گردد بخش خصوصی و حاکمیت مشمول این موضوع خواهند شد و اگر در پی حکمرانی هستیم باید به این موضوعات توجه ویژه ای داشته باشیم. این در حالیست که معتقدیم توجه به حقوق کاربر ذی نفسه تعارضی با مسائل و مواردی امنیتی ندارد و نباید این دو موضوع را روبروی هم قرار داد.

وی با تاکید بر ضرورت اجرای حکمرانی ملی فضای مجازی در ایران با هدف تأمین حقوق کاربران در پلتفرم های خارجی اظهار کرد: این اتفاق در پلتفرم خارجی در حال رخ دادن است اما پلتفرم های خارجی خود را موظف به نظام حقوقی ایران نمی دانند در حالی که در عرصه کلان ارتکاب جرم و ظلم نسبت به کلیت یک ملت اعمال و احراز می گردد بنابراین با این اقدامات می توان نسبت به احقاق حقوق کاربران اقدام کرد.

دو قطبی سازی کاذب میان حقوق کاربران و حقوق حاکمیت مورد قبول نیست

استادیار دانشکده معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات، دانشگاه امام صادق (ع) بر ایجاد نگاه همگرا و همه جانبه نگر تاکید و توضیح داد: دو قطبی سازی کاذب میان حقوق کاربران و حقوق حاکمیت مورد قبول نیست و معتقدیم امروز پلتفرم های خارجی فراگیر، ضمن تضعیف حقوق کاربران امنیت کشور را زیرپا می گذارند و هر مقدار کلان داده ملی کشور در شبکه اجتماعی در داخل جمع آوری گردد، به نفع کاربر و حاکمیت جامعه خواهد بود.

وی با بیان اینکه در سال های گذشته در مورد ایجاد این نگاه های دوقطبی در موضوع حکمرانی فضای مجازی کوشش بسیاری شده است، گفت: در صورت تقویت حکمرانی فضای مجازی بر حفظ حقوق کاربر و جلوگیری از تضییع حقوق او کوشش می گردد و هرمقدار حکمرانی فضای داخلی و نگاه همگرا اعم از حقوق کاربر، حریم خصوصی، سالم سازی فضا، ارائه خدمات و محتوای با کیفیت تر و با سرعت بیشتر تقویت گردد این فرایند به نفع همه خواهد بود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 شهریور 1400 بروزرسانی: 22 شهریور 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 8322

به "هدف حکمرانی فضای مجازی تأمین حقوق کاربران در پلتفرم های خارجی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هدف حکمرانی فضای مجازی تأمین حقوق کاربران در پلتفرم های خارجی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید