هفته کم رمق بورس به پایان رسید ، بازدهی 3 درصدی بورس در هفته برگزاری مجامع عمومی

به گزارش مجله بای بلاگ، به گزارش خبرنگاران، در پایان معاملات بورس در آخرین هفته تیرماه، شاخص کل بورس تنها با 3.2 درصد افزایش (59 هزار واحد رشد) اگر چه توانست به کانال یک میلیون و 900 هزار واحدی برسد اما ضعیف ترین هفته خود را در تیرماه به ثبت رساند. این در حالی بود که شاخص کل هم وزن در این هفته رشد بهتری از شاخص کل به ثبت رساند و 4.5 درصد افزایش یافت. در هفته ای که بسیاری از نمادها به دلیل برگزاری مجامع عمومی سالیانه خود متوقف شدند، ریزش دلار در دو روز پایانی هفته موجب افزایش فشار عرضه در کل بازار شد و البته گروه فراورده های نفتی در روزهای پایانی بیش از سایر گروه ها متقاضی داشت. یکی دیگر از مسائل اعتراض برانگیز در این هفته کندی شدیدی سامانه معاملاتی و فرایند ثبت سفارشات بود که موجب شد تا بسیاری از معامله گران از عملکرد کارگزاری و همچنین مدیریت عملیات بازار شرکت بورس ناراضی باشند.

هفته کم رمق بورس به پایان رسید ، بازدهی 3 درصدی بورس در هفته برگزاری مجامع عمومی

نخستین روز معاملات هفته، با افت 32 هزار واحدی شاخص کل همراه بود در این روز حدود یک میلیون و 688 هزار معامله در بورس انجام شد که طی آن 7 میلیارد و 402 میلیون سهم با ارزشی بالغ بر 12 هزار و 819 میلیارد تومان دادوستد شد. افت 1.7 درصدی شاخص کل در حالی رخ داد که در دقایق خاتمهی فرایند معاملات تغییر کرد و همچنین شاخص کل هم وزن روز را با رشد 1.38 درصدی به خاتمه رسانده بود. در این روز سه نماد شتران، شستا و وبملت به ترتیب با 802، 705 و 584 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات بازار را به نام خود ثبت کردند. سه نماد خودرو، خساپا و وتجارت نیز از نظر حجم معاملات پرتقاضاترین نمادهای بازار بودند.

روز یکشنبه با افزایش تقاضا در نمادهای بزرگ و شاخص ساز همراه بود در روزی که شاخص کل هم وزن رشدی 2.7 درصدی را به ثبت رساند شاخص کل بیش از 3 درصد صعود کرد تا پس از دو روز فرایند نزولی مجددا در مدار صعود قرار بگیرد. در دومین روز هفته ارزش کل معاملات به 21 هزار و 782 میلیارد تومان رسید که حاصل بیش از 2 میلیون معامله بود. در این روز همچنین ارزش معاملات بلوکی به بیش از 708 میلیارد تومان رسید و نمادهای آپ، وبصادر، خاذین، خبهمن و وخارزم معاملات بلوکی انجام دادند. سه نماد فولاد، شبندر و فملی نیز به ترتیب با 1965، 1355 و 1329 میلیارد تومان، بیشترین ارزش معاملات روز را به خود اختصاص دادند.

در روز دوشنبه نیز شاخص شروعی قدرتمند داشت و در نیم ساعت نخست رشدی چشمگیر را به ثبت رساند. هر چند در ادامه از شدت رشد کاسته شد اما در نهایت شاخص کل 3.2 و شاخص کل هم وزن نیز 2.2 درصد رشد کردند تا شاخص کل ضمن عبور از کانال یک میلیون و 900 هزار واحدی به سطح تاریخی یک میلیون و 924 هزار واحدی برسد. در این روز ارزش کل معاملات 19 هزار و 434 میلیارد تومان به ثبت رسید و حجم معاملات 8 میلیارد و 428 میلیون سهم شد. افت 40 درصدی حجم معاملات و 18 درصدی ارزش معاملات نسبت به روز گذشته از ویژگی های بازار سهام روز دوشنبه بود. در روزی که 25 درصد از حجم خرید سهام متعلق به سهامداران حقوقی بود سه نماد فولاد، شپنا و خودرو بیشترین ارزش معاملات را به نام خود ثبت کردند.

روز سه شنبه، خبر ارزان شدن دلار در بازارهای داخلی موجب رفتار هیجانی سهام داران و افت 8644 واحدی شاخص کل شد. در این روز شاخص کل هم وزن نیز نزدیک یک درصد سقوط کرد و از سطح تاریخی خود فاصله گرفت. در خاتمه معاملات این روز ارزش کل معاملات بورس حدود 21 هزار و 380 میلیارد تومان بود و نمادهای شتران، شستا و فولاد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند. در این میان سه نماد فولاد، شستا و شتران نیز بیشترین ارزش معاملات روز را به خود اختصاص دادند.

در آخرین روز هفته، بورس در ادامه فرایند نزولی خود بار دیگر با افت شاخص همراه بود. اگر چه در یک ساعت خاتمهی بازار و به لطف بازگشایی نمادهایی چون شبندر، وبصادر و همچنین شستا و شپنا شاخص کل توانست بخشی از سقوط خود را جبران کند اما در نهایت با افتی 15 هزار واحدی به کار خود خاتمه داد تا در پله یک میلیون و 901 هزار واحدی به کار خود در این هفته خاتمه دهد. در این روز افت شاخص کل هم وزن کمی بیشتر از شاخص کل بود. در روزی که دو نماد شپنا و فولاد بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند ارزش کل معاملات 16 هزار میلیارد تومان به ثبت رسید. در این روز همچنان عرضه اولیه آبادا با مشارکت بیش از 5 میلیون و 200 هزار کد بورسی انجام شد تا رکورد جدیدی در این زمینه به ثبت برسد.

در خاتمه هفته ارزش کل معاملات بورس به 91 هزار و 483 میلیارد تومان رسید که نسبت به هفته گذشته افتی 6 درصدی را نشان می دهد. در حالی که میانگین ارزش معاملات روزانه در هفته گذشته بیش از 19.5 هزار میلیارد تومان بود در این هفته این رقم به 18 هزار و 297 میلیارد تومان کاهش پیدا کرد. متوقف بودن برخی نمادها به دلیل برگزاری مجامع یکی از دلایل اصلی کاهش ارزش معاملات در این هفته بود.

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت

banima.ir: بانیما | مجله گردشگری و مسافرتی بانیما

kurdeblog.ir: وبلاگ سرگرمی و بازی، مجله سرگرمی

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 3334

به "هفته کم رمق بورس به پایان رسید ، بازدهی 3 درصدی بورس در هفته برگزاری مجامع عمومی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هفته کم رمق بورس به پایان رسید ، بازدهی 3 درصدی بورس در هفته برگزاری مجامع عمومی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید