وزرای خارجه ترکیه و یونان بر لزوم کاهش تنش ها تأکید کردند

به گزارش وبلاگ خرید، وزرای امور خارجه ترکیه و یونان ضمن تأکید بر لزوم تقویت روابط دو کشور، کاهش تنش ها در شرق دریای مدیترانه را خواهان شدند.

وزرای خارجه ترکیه و یونان بر لزوم کاهش تنش ها تأکید کردند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، مولود چاوش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه روز پنجشنبه در ملاقات با همتای یونانی خود، اجتناب از اظهارات تحریک آمیز را خواهان شد.

چاوش اوغلو در نشست خبری با نیکوس دندیاس وزیر امور خارجه یونان گفت، ترکیه بدون هیچ پیش شرطی خواهان تقویت روابط با یونان است و اختلافات میان کشورهای عضو ناتو باید به وسیله گفت وگو حل شوند.

وزیر امور خارجه ترکیه گفت، کشورش این قدرت را دارد که از حقوق خود در شرق دریای مدیترانه محافظت کند و نقض حقوق قبرس و مردم آن را تحمل نمی کند.

او تأکید کرد، ترکیه هرگز از مسئله پناهجویان برای امتیاز دریافت از اتحادیه اروپا و یونان استفاده ننموده است.

چاوش اوغلو اضافه کرد: بر اهمیت تداوم روابط با یونان تأکید داریم زیرا این کشور همسایه ما بوده و منافع مشترک زیادی بین ما وجود دارد. راهکار مسائل موجود، گفت وگوی مستقیم است و نباید مسائل را با طرف ثالث واگذار کرد.

دندیاس نیز در این نشست خبری گفت، قوانین بین المللی باید اساس گفت وگوهای یونان و ترکیه در این زمینه اختلافات در شرق دریای مدیترانه باشد.

وزیر امور خارجه یونان گفت، کشورش آمادگی دارد صفحه جدیدی را در روابط با ترکیه باز کند اما دو کشور باید از اشتباهات گذشته درس بگیرند.

او در ادامه گفت: می خواهیم بدون عقب نشینی از مواضع خود، روابط مثبتی با ترکیه داشته باشیم. اتحادیه اروپا نمی تواند در بحران ترکیه و یونان نقش طرف ثالث را داشته باشد زیرا ما عضوی از این اتحادیه هستیم.

دندیاس همچنین با اشاره به این که یونان توافقات بین المللی درخصوص مرزهای آبی را به رسمیت می شناسد، از چاوش اوغلو دعوت کرد جهت ادامه دادن به فرایند گفت وگوها، به آتن سفر کند.

یونان و ترکیه دو کشور همسایه در خصوص مرزهای دریایی و منابع انرژی در دریای اژه و شرق مدیترانه با هم اختلاف دارند و این مسئله موجب تحرکات شدید نیروی دریایی دو کشور در منطقه شده است.

سخنگوی وزارت دفاع ترکیه اخیراً در نشست خبری گفت که یونان شناورها و قایق های جنگی را به جزایر غیرنظامی در شرق دریای اژه و جزیره میس در چند کیلومتری ترکیه اعزام نموده است.

رئیس جمهور ترکیه نیز به تازگی با ابراز تاسف خود را از برگزاری رزمایش مشترک ارتش یونان و عربستان گفت: متاسفم که عربستان سعودی در حال اجرا تمرین نظامی مشترک با یونان است.

یونان سال گذشته یک برنامه عظیم نوین سازی نظامی را شروع کرد که شامل به روزرسانی ناوگان قدیمی جنگنده های اف-16 و همچنین خرید هواپیماهای نسل جدید رافال ساخت فرانسه است.

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت

banima.ir: بانیما | مجله گردشگری و مسافرتی بانیما

kurdeblog.ir: وبلاگ سرگرمی و بازی، مجله سرگرمی

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 7317

به "وزرای خارجه ترکیه و یونان بر لزوم کاهش تنش ها تأکید کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزرای خارجه ترکیه و یونان بر لزوم کاهش تنش ها تأکید کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید