وعده تازه آقای وزیر برای خرید واکسن کرونا

به گزارش وبلاگ خرید، در حالی که بسیاری از کشورهای دنیا اقدام به خرید واکسن کرونا نموده اند اما در ایران تعیین نیست وزارت بهداشت در این باره چه اقداماتی انجام داده است. وزیر بهداشت مدام وعده می دهد که به زودی واکسن مورد تائید و معتبر کرونا را خریداری خواهیم کرد اما در ادامه هیچ اطلاعاتی در این باره ارائه نمی کند.

وعده تازه آقای وزیر برای خرید واکسن کرونا

به گزارش خبرنگاران، شب گذشته وزیر بهداشت به مناسبت روز پرستار پیامی ویدئویی منتشر کرد و گفت که ایران به زودی واکسن کرونا را از منابع معتبر تهیه خواهد نمود و در روزهای آینده خبرهای خوشی را از ورود واکسن به مردم می دهیم. او همچنین از به نتیجه رساندن یک قرارداد خارجی در این رابطه اطلاع داد.

این توضیحات وزیر بهداشت در شرایطی مطرح شد که روز گذشته کاربران ایرانی با به راه انداختن طوفان توئیتری از مقامات کشور خواستند واکسن بخرند. کاربران زیادی از بی عملی مسئولان در این باره انتقاد کردند.

همچنین محمدرضا ظفرقندی رییس نظام پزشکی هم در نامه ای به وزیر بهداشت خواهان خرید واکسن کرونا شد. ظفرقندی در این نامه نوشت: ضمن ارج نهادن بر کوشش های دانشمندان عزیز کشورمان برای فراوری واکسن کرونا، عنصر زمان برای مقابله با این بیماری بسیار مهم و سرنوشت ساز است و با توجه به فراوری و شروع استفاده از واکسن در کشورهای مختلف به نظر می رسد، ضروری است همه کوشش ها بر خرید هر چه سریع تر واکسن و شروع واکسیناسیون مردم عزیز کشورمان در یک بازه زمانی معین متمرکز گردد.

پیش تر مصطفی قانعی از مقامات ارشد بهداشتی کشور گفته بود ایران به دلیل نداشتن امکانات حمل و نقل نگهداری واکسن در دمای 70درجه به کوواکس اعلام نموده که واکسن فایزر را نمی خواهد.

این در حالی است که مسئولان وزارت راه و هواپیمایی می گویند امکانات لازم برای انتقال واکسن را فراهم می نمایند.

اظهارات مسئولان کشور درباره خرید واکسن کرونا متناقض و پر از ابهام است.

وزیر بهداشت هفته هاست که وعده ورود واکسن به کشور را داده است. او دو هفته پیش در یک برنامه تلویزیونی گفت: به دلیل فشارهای ناجوانمردانه آمریکایی ها برای نقل و انتقال پول در گرفتاری بودیم و خوشبختانه گره های مشکل تهیه واکسن کرونا از خارج از کشور که مدت ها دنبال می شد به زودی باز می گردد. به زودی واکسن وارداتی هم با برطرف این مسائل وارد می گردد.

در حالی که ایران یکی از دلایل عدم خرید واکسن را تحریم های آمریکا دانسته، اما کوواکس(برنامه جهانی واکسن) می گوید ایران هیچ محدودیتی در این راستا ندارد.

متاسفانه مقامات بهداشت و درمان در رابطه با خرید واکسن شفاف عمل نمی نمایند و هیچ اطلاعات دقیقی در این باره ارائه نمی دهند و حتی نمی گویند ایران برای خرید چه واکسنی اقدام نموده است. این بحث وجود دارد که ایران واکسن چینی و روسی که مجوز بهداشت جهانی را ندارد، می خرد.

به هر ترتیب نگرانی ها درباره تهیه واکسن در ایران بسیار بالا است. کشورهایی همچون ونزوئلا، عراق، عربستان، پاناما، نیکاراگوئه و ... واکسن کرونا خریداری نموده اند و احتمالا به زودی برنامه واکسیناسیون را شروع می نمایند.

واکسیناسیون کرونا در آمریکا، کانادا و انگلیس هم شروع شده است.

این گمانه وجود دارد که مقامات بهداشت و درمان ایران دلخوش به فراوری واکسن داخلی کرونا هستند اما منتقدان می گویند زمان زیادی تا فراوری واکسن ایرانی مانده است.

سخنان تازه وزیر بهداشت درباره واکسن کرونا

آخرین اخبار از واکسن ایرانی

در همین حال محقق اصلی پروژه فراوری واکسن ایرانی کرونا و عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به جزییات فاز اول انجام تست انسانی واکسن کرونای ایرانی، گفت: احتمالا فاز اول تست انسانی این واکسن از هفته اول دی ماه شروع می گردد.

دکتر مینو محرز درباره تست انسانی واکسن ایرانی کرونا به ایسنا گفت: تا به امروز تعداد بسیار زیادی برای شرکت در تست انسانی داوطلب شده اند و فاز اول تست انسانی واکسن کرونای ایرانی با 56 نفر شروع می گردد.

او اضافه نمود: در این فاز دو تزریق برای داوطلبان در فاصله دو هفته انجام می گردد. یعنی ابتدا یک تزریق را انجام می دهند و دو هفته بعد هم تزریق دوم را انجام می دهند.

محرز ادامه داد: از آنجایی که شیوع بیماری کووید-19 در سطح شهر زیاد است و ممکن است آنتی بادی افراد دچار اشکال گردد، در سری اول داوطلبین در یک جای خاص نگهداری می شوند و بعد از اینکه نوبت دوم تزریق را انجام دادند، شرایط آنتی بادی شان چک می گردد.

او درباره شرایط داوطلبان شرکت در تست انسانی واکسن کرونا، گفت: این افراد باید کاملا سالم باشند، تمام تست های لازم برایش انجام می گردد، در عین حال نباید سابقه ابتلا به کووید-19 را داشته باشد و آنتی بادی اش باید منفی باشد و بین 18 تا 50 سال باشد.

محرز پیش بینی کرد که اگر همه چیز با موفقیت پیش رود و تایید آن را هم از سازمان بهداشت جهانی دریافت کنیم، نهایتا در بهار بتوانیم واکسن کرونای ایرانی را داشته باشیم. نهایتا و حداکثر می توانیم اواخر بهار این واکسن را در صورت موفقیت داشته باشیم.

منبع: فرارو
انتشار: 5 بهمن 1399 بروزرسانی: 5 بهمن 1399 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 5411

به "وعده تازه آقای وزیر برای خرید واکسن کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وعده تازه آقای وزیر برای خرید واکسن کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید