پاسخ به یک پرسش مهم بورس:مرز اصلاح و ریزش شاخص

به گزارش وبلاگ خرید، خبرنگاران : بر اساس الگوی اقتصادی و رفتاری نسبتی وجود دارد که مرز ریزش از اصلاح را نشان می دهد.این مرز با توجه به افت شاخص از قله قبلی در نظر گرفته می گردد

پاسخ به یک پرسش مهم بورس:مرز اصلاح و ریزش شاخص

شروین شهریاری صاحب نظر بازار سرمایه در دنیای اقتصاد به یک پرسش مهم پاسخ داد:چه زمانی بازار ها در فاز اصلاح قرار دارند و چه زمانی وارد فاز نزولی می شوند.

وقتی بازار در فرایند نزولی قرار می گیرد معمولا جوی از هراس و نااطمینانی بر سرمایه گذاران مستولی می گردد که زمینه تصمیم گیری منطقی و غیر هیجانی را سلب می نماید. بر همین اساس، علم مالی -رفتاری به مطالعه چرخه های نوسانات و نحوه واکنش سرمایه گذاران بر پایه عواطف و احساسات به این چرخه ها می پردازد. بدین منظور بعضی اصطلاحات برای فازهای مختلف نوسان بازارها تعریف شده که متناظر با ویژگی های رفتاری خاص سرمایه گذاران در هر دوره است. درک این ویژگی های رفتاری، فارغ از تحلیل های مرسوم مالی، برای موفقیت سرمایه گذاران در بازارهای مالی مهم تلقی می گردد.

به نوشته این صاحب نظر در جهت افت بازارها، یکی از مترها برای تشخیص مرز ریزش از اصلاح افت شاخص نسبت به قله قبلی است بازه این افت برای یک مدت زمان کوتاه بیش از 10 درصد و کمتر از 20 درصد در نظر گرفته می گردد.

به لحاظ فراوانی تاریخی این اصلاحات در بازارهای مالی کاملا شایع هستند. به عنوان مثال، بعد از جنگ جهانی دوم، هر 5/ 2 سال یک اصلاح در بازارهای سهام آمریکا وجود داشته است. مرحله بعدی بازار خرسی است که به معنای کاهش بیش از 20 درصدی شاخص نسبت به اوج اخیر است.

ویژگی مهم این دوره آن است که هیجان فروش با ورود به این منطقه معمولا رجحان می یابد اما پس از آن تعادل یابی در سهام ارزشی یعنی شرکت های با نرخ رشد پایین و سود سهمی بالا شروع می گردد. به طور تاریخی 50 درصد فازهای اصلاحی به بازار خرسی تبدیل شده اند.

آخرین نمونه بازار خرسی در ایران مربوط به پاییز سال 97 است که شاخص افت 21 درصدی را ظرف چند ماه در اثر افت دلار از محدوده 19 هزار تومان به 12 هزار تومان تجربه کرد. در حال حاضر مطابق تعاریف فوق، شاخص بورس تهران با افت 15 درصدی از اوج در فاز اصلاحی واقع شده است و تنها در صورت نزول شاخص به زیر سطح 66/ 1 میلیون واحد به فاز خرسی وارد می گردد. با این حال، حتی در صورت وقوع این امر، انتظار می رود مطابق با الگوهای رفتاری بازارهای خرسی، پس از یک دوره تشدید فشار فروش، سهام ارزشی در یک فرایند تدریجی راه خود را از بقیه جدا نمایند و افت قیمت ها در بخش کوچک تری از سهام ضعیف تر متمرکز گردد.

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را زا ما بخواهید.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 9 شهریور 1400 بروزرسانی: 9 شهریور 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 3847

به "پاسخ به یک پرسش مهم بورس:مرز اصلاح و ریزش شاخص" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ به یک پرسش مهم بورس:مرز اصلاح و ریزش شاخص"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید