پایش ماهواره ای 13 دریاچه و تالاب اصلی کشور

به گزارش مجله بای بلاگ، پایش ماهواره ای 13 دریاچه و تالاب اصلی کشور از کاهش مساحت آبی بیش از 6 دریاچه در 4 استان در یکسال اخیر حکایت دارد که بیشترین کاهش سطح، مربوط به تالاب چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری است.

پایش ماهواره ای 13 دریاچه و تالاب اصلی کشور

مصطفی منصورپور مدیرکل سنجش از دور سازمان فضایی ایران آخرین شرایط پایش دریاچه های اصلی کشور بر مبنای داده های ماهواره ای را تشریح کرد و گفت: دریاچه ها و تالاب های طبیعی از مهم ترین زیست بوم ها روی کره زمین هستند که نقش پر اهمیتی در بقای گونه های مختلف گیاهی و جانوری ایفا می نمایند. با توجه به این موضوع اداره کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران به صورت دوره ای و منظم بعضی از تالاب ها و دریاچه های مهم کشو را مورد پایش قرار می دهد.

وی اضافه نمود: این پایش ماهواره ای که مربوط به مهرماه سال 1399 از 13 دریاچه و تالاب سطح کشور می گردد شامل تالاب های آلاگل، آجی گل، آلماگل و گمیشان در استان گلستان، تالاب چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری، دریاچه های پریشان، ارژن، طشک، بختگان و مهارلو در استان فارس، تالاب غوری گل در آذربایجان شرق، دریاچه ارومیه در استان های آذربایجان شرقی و غربی و هامون های سیستان (پوزک، صابری و هیرمند) در استان سیستان و بلوچستان است.

منصورپور گفت: براین اساس پایش ها نشان می دهد که دریاچه ها و تالاب هایی همچون تالاب آجی گل و آلماگل در گلستان، چغاخور در چهار محال و بختیاری، طشک و مهارلو در استان فارس و دریاچه ارومیه در مهر 99 نسبت به زمان مشابه در مهر 98، کاهش مساحت سطح آب داشته اند. همچنین بعضی از تالاب ها به دلیل توقف بارندگی ها از اواخر بهار و تابستان امسال به طور کامل خشک شدند.

مدیرکل سنجش از دور سازمان فضایی ایران اضافه نمود: پایش ماهواره ای این تالاب ها در مهر ماه امسال نشان می دهد، بیشترین کاهش سطح آب، مربوط به تالاب چغاخور در استان چهار محال و بختیاری است.

وی اضافه نمود: همچنین با توجه به پایش ماهواره ای سه ماهه اخیر، در مهر ماه تالاب بختگان و دریاچه های پریشان و ارژن در استان فارس، کاملاً خشک شده و تالاب های آجی گل و آلماگل در استان گلستان رو به خشکی می فرایند. برخلاف دریاچه های فوق سطح آب دریاچه های آلاگل و گمیشان (استان گلستان) و دریاچه غوری گل در استان آذربایجان شرقی در مهر ماه 99، نسبت به مهر سال 98، افزایش یافته است.

شرایط دریاچه پریشان و ارژن 15 مهر 1399 تصویر ماهواره ای Sentinel-2، مساحت به ترتیب حدود: 0،0 و 6.5 کیلومترمربع

دریاچه های طشک و بختگان 17 مهر 1399، تصویر ماهواره ای Sentinel 2. مساحت به ترتیب حدود: 8.5 و 0 کیلومترمربع

تالاب غوری گل 9 مهر 1399 تصویر ماهواره sentinel 2. مساحت حدود 0.21 کیلومترمربع

منصورپور تاکید نمود: به طور کل پایش ماهواره ای از تالاب ها و دریاچه های کشور حاکی از آن است که بعضی تالاب ها و دریاچه در مهر سال 1399 کامل خشک شده است. برمبنای تغییرات سطح آب 12 تالاب و دریاچه، دریاچه پریشان، ارژن، بختگان در استان فارس، خشک شده اند. همچنین دریاچه ها و تالاب هایی همچون تالاب آجی گل و آلماگل در گلستان، چغاخور در چهار محال و بختیاری، طشک و مهارلو در استان فارس کاهش سطح آب را نشان داده و درحال خشک شدن هستند.

به گفته وی، برای پایش سطح آب این دریاچه ها (به استثنای دریاچه ارومیه) از تصاویر ماهواره Sentinel-2 در ماه مهر 99 و مهر 98 استفاده شده است. تا حد امکان نیز تصاویر در روزهای مشابه انتخاب شده است؛ با توجه به توان تفکیک مکانی تصاویر سنتیل 2(10 * 10 متر)، دقت مساحت های محاسبه شده در مقیاس 1:100000 در نظر گرفته می گردد.

وی درباره آخرین شرایط دریاچه ارومیه بر مبنای پایش ماهواره ای نیز گفت: پایش ماهواره ای تصاویر لندست از دریاچه ارومیه در تاریخ 17 مهرماه 99 نشان می دهد که مساحت سطح آب این دریاچه حدود 3060 کیلومترمربع بوده است. مقایسه مساحت سطح آب دریاچه در زمان مشابه در سال 1398 (مساحت سطح آب دریاچه حدود 3120 کیلومترمربع در 14 مهر 98) کاهش سطح آب دریاچه را در حدود 2 درصد نشان می دهد.

مساحت سطح آب دریاچه در تاریخ 17، 07، 1399‬ حدود 3060 کیلومتر مربع

وی درباره آخرین تغییرات سطح آب این دریاچه از نظر حجم آب و وسعت اعلام نمود: پایش ماهواره ای مساحت سطح آب دریاچه ارومیه (بر مبنای استفاده از تصاویر ماهواره ای لندست با توان تفکیک مکانی 30 * 30 متر) از ابتدای سال 99 تا اواسط مهر 1399 نشان می دهد که مساحت دریاچه تغییرات محسوس داشته است. به نحوی که سطح آب دریاچه در اواخر اردیبهشت ماه، بیشترین مقدار خود (حدود 3500 کیلومتر مربع) را از ابتدای سال داشته و با کاهش و توقف بارندگی ها در طول تابستان در مهر ماه 1399 این مقدار به حدود 3060 کیلومترمربع رسید.

منصورپور ادامه داد: همچنین با توجه به متوسط مساحت سطح آب دریاچه طی 6 ماه گذشته (اردیبهشت تا مهر ماه 1399) در مقایسه با زمان مشابه سال 1398 به ترتیب 3350 کیلومترمربع و 3490 کیلومتر مربع بوده است که اختلافی در حدود 140 کیلومترمربع کاهش مساحت سطح آب دیده می گردد.

تغییرات مساحت سطح آب دریاچه ارومیه برحسب کلیومتر مربع از فروردین ماه تا 17 مهر 1399

مدیرکل سنجش از دور سازمان فضایی ایران گفت: با توجه به پردازش داده های ارتفاع سنجی ماهواره ه ای، متوسط تراز آبی دریاچه ارومیه طی 6 ماه گذشته (اردیبهشت ماه تا مهرماه 1399) حدود 1271.63 متر بوده است که نسبت به تراز متوسط مدت مشابه سال 1398 که حدود 1271.70 متر بوده، 7 سانتیمتر کاهش داشته است.،مهر

adeliasafar.com: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا را از ما بخواهید.

dorezamin.com: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 5145

به "پایش ماهواره ای 13 دریاچه و تالاب اصلی کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پایش ماهواره ای 13 دریاچه و تالاب اصلی کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید