پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب بار دیگر به تعویق افتاد

به گزارش مجله بای بلاگ، پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب که قرار بود در ماه مارس سال 2021 انجام گردد بار دیگر به تعویق افتاد. هنوز درباره زمان جدید پرتاب تصمیم گیری نشده است. عامل اصلی تاخیر این بار ویروس کرونا است.

پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب بار دیگر به تعویق افتاد

پرتاب تلسکوپ جیمز وب به فضا در سال های اخیر بارها با تاخیر روبرو شده است. تلسکوپی با آینه اصلی به قطر 6/5 متر که می تواند تحولی جدی در علم اخترشناسی و کیهان شناسی ایجاد کند.

طبق اعلام مقامات ناسا تلسکوپ جیمز وب قطعا در ماه مارس سال 2021 به فضا پرتاب نخواهد شد. تصمیم گیری درباره زمان جدید پرتاب هنوز انجام نشده است. مقامات ناسا کماکان امیدوارند پرتاب جیمز وب در سال 2021 انجام گردد و احتمالا ماه آینده در این باره تصمیم گیری خواهند کرد.

البته به تعویق افتادن ماموریت تلسکوپ جیمز وب چندان هم دور از انتظار نبود. در یک گزارش دولتی که اوایل امسال میلادی منتشر شده بود پیش بینی شد که احتمال پرتاب تلسکوپ جیمز وب در ماه مارس سال 2021 تنها 12 درصد است. این در حالی است که در زمان انتشار این گزارش آمریکا درگیر دست و پنجه نرم کردن با ویروس کرونا نبود.

پس از شیوع گسترده ویروس کرونا در آمریکا ناسا نیز شرایط دورکاری اجباری را در بسیاری از مراکز خود برقرار کرد. البته پروژه تلسکوپ جیمز وب به طور کامل متوقف نشد و بعضی از کارها ادامه پیدا کرد. با این حال دورکاری اجباری در مراکز ناسا باعث کاهش سرعت پیشرفت کارها و از دست رفتن زمان شد.

به تعویق افتادن زمان پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب و افزایش هزینه های این پروژه در سال های اخیر تقریبا به اتفاقی عادی تبدیل شده است. بر اساس تخمین های اولیه بودجه مورد احتیاج پروژه بین یک تا 3/5 میلیارد دلار پیش بینی شده بود و زمان پرتاب نیز قرار بود بین سال های 2007 تا 2011 باشد.

اکنون اما جدا از تاخیر چندین ساله بودجه مورد احتیاج برای ساخت، پرتاب و استفاده از این تلسکوپ سر به فلک کشیده و به حدود 9 میلیارد دلار رسیده است.

نکته مهم درباره پروژه تلسکوپ جیمز وب این است که در این پروژه جای هیچ اشتباهی وجود ندارد. جیمز وب در مداری با 1/5 میلیون کیلومتر فاصله از زمین مستقر خواهد شد و در صورت وجود هر گونه اشکال در تلسکوپ هیچ راهی برای اصلاح و یا تعمیر آن وجود ندارد. بنابراین پیش از پرتاب تلسکوپ جیمز وب به فضا ناسا باید از عملکرد درست آن به طور کامل اطمینان پیدا کند. و همین مسئله یکی از دلایل مهم افزایش هزینه ها و نرسیدن به برنامه زمانی معین شده است.

تلسکوپ فضایی جیمز وب که از آن با عنوان جانشین تلسکوپ هابل نیز یاد می گردد آسمان را در طیف فروسرخ رصد خواهد نمود. اخترشناسان با استفاده از این تلسکوپ می توانند اولین ستاره ها و کهکشان های عالم را رصد نمایند و به جست وجوی نشانه های حیات در جو سیارات فراخورشیدی بپردازند.

mahsanblog.ir: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

1com.ir: مجله کامپیوتر | مجله کاربردی فناوری در صنعت گردشگری

heevblog.ir: هیو بلاگ | سیستم مدیریت محتوای هیو بلاگ

dabiblog.ir: دَبی بلاگ، سیستم مدیریت محتوای دَبی

persinablog.ir: پرسینا بلاگ، سیستم مدیریت محتوا پرسینا

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 2606

به "پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب بار دیگر به تعویق افتاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب بار دیگر به تعویق افتاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید