پرورش اندام بینایی

به گزارش وبلاگ خرید، چشم از ارگان هایی است که شاید در نگاه اول به نظر بیاید چندان با تغذیه مرتبط نیست ولی مسائل چشمی مانند آب مروارید، آب سیاه و خون ریزی های درون چشمی و هم کم بینایی و نابینایی در برخی موارد از عوارض بیماری هایی مانند پرفشاری خون (هیپرتانسیون)، دیابت و مسائل عروقی هستند که در ایجاد این بیماری ها تغذیه ناصحیح، چاقی و

پرورش اندام بینایی

پرورش اندام بینایی

پرورش اندام بینایی

چشم از ارگان هایی است که شاید در نگاه اول به نظر بیاید چندان با تغذیه مرتبط نیست ولی مسائل چشمی مانند آب مروارید، آب سیاه و خون ریزی های درون چشمی و هم کم بینایی و نابینایی در برخی موارد از عوارض بیماری هایی مانند پرفشاری خون (هیپرتانسیون)، دیابت و مسائل عروقی هستند که در ایجاد این بیماری ها تغذیه ناصحیح، چاقی و شیوه زندگی ناسالم نقش اصلی دارد.

چشم ها، شبکه ای از سلول های حساس هستند که برای عملکرد خود نیاز به مقادیر کافی از ریزمغذی ها دارند. کمبود های تغذیه ای در درازمدت روی بینایی آثار سوء خواهد گذاشت و به همین علت در سراسر جهان در عرصه علم چشم پزشکی علاقه زیادی به بررسی نقش تغذیه و مکمل های غذایی بر روی سلامتی چشم ها و بهبود بینایی وجود دارد.

ویتامین های دوستدار چشم

ویتامین های A، C، E سه آنتی اکسیدان معروف هستند که نقش آنتی اکسیدانی و هم نقش کلیدی در واکنش های متابولیک و عملکردی چشم دارندویتامین A نقش بسیار مهمی در سلامت چشم دارد و برای تطابق فرد به تغییر نور ضروری است. در موارد استفاده از نور چراغ، کامپیوتر، تماشای تلویزیون و انجام کارهای ظریف چشمی مصرف بیشتری در بدن دارد. کمبود شدید این ویتامین همان طور که ذکر شد به اختلالاتی چون کاهش بینایی در شب و شب کوری می انجامد.

گزروفتالمی یا خشکی قرنیه، شب کوری، کاهش بینایی در شب و نابینایی در کودکی همگی از عوارض کمبود ویتامین A هستند و متاسفانه افراد زیادی را در کشورهای در حال توسعه دچار کرده است.

آمارها نشان می دهد که هرساله 5/0 میلیون کودک در سراسر جهان کور می شوند که 70 درصد علت آن کاهش شدید ویتامین A در رژیم غذایی است.

بررسی های اجرا شده در کشور حاکی از وجود کمبود ویتامین A به خصوص در منطقه ها محروم می باشد. بر اساس گزارشات بین المللی در زمینه شیوع کمبود ویتامین A در کشورهای شرق مدیترانه، ایران از نظر کمبود در حد میانه قرار گرفته است.

ویتامین A و پیش سازهای آن در مواد غذایی چون میوه و سبزی هایی به رنگ زرد و نارنجی مثل هویج، زرد آلو، انبه و محصولات لبنی و همچنین انواع سبزی های برگ سبز یافت می شود.

این ویتامین همچنین به نام یک آنتی اکسیدان قوی از سلول های بدن از جمله سلول های چشمی در مقابل آسیب ها و رادیکال های آزاد که هر روزه سلول ها را تهدید می کنند، محافظت می کند.

ویتامین های گروه B اعمال مختلفی به عهده دارند. از جمله در شکل گیری گلبول های قرمز و رساندن اکسیژن به سراسر بدن از جمله چشم ها نقش دارد.

ویتامین B1 در عملکرد سریع ماهیچه چشمی و تعادل حرکات چشم نقش دارد. افراد الکلی علایم کمبود شدید این ویتامین را نشان می دهند. در سالمندان هم کمبود این ویتامین دیده می شود.

منابع سرشار این ویتامین سبزی ها، مخمر و نوشیدنی های تخمیری، گوشت و مرغ و ماهی، جگر سالم و تخم مرغ، غلات کامل و موز هستند.

ویتامین دیگر B2 یا ریبوفلاوین است که در تنظیم سیستم بینایی چشم و ایجاد تعادل و حساسیت بینایی در چشم نقش دارد. در افراد دیابتی دفع ادراری این ویتامین افزایش یافته و در نتیجه اندازه نیاز به این ویتامین بیشتر خواهد بود. برخی داروها مانند کلروپرومازین و باربیتورات ها اندازه نیاز به این ویتامین را می افزایند.

کمبود آن در موارد اولیه عوارضی چون سوزش چشم، ترس از نور، ریزش اشک و همچنین احتمال سریع تر ابتلا به آب مروارید را موجب می شود. این ویتامین هم در منابعی چون شیر و فرآورده های لبنی گوشت های بدون چربی، جگر، سبزی ها و میوه ها، شیر و غلات کامل یافت می شود. ویتامین C که عملکرد ضدپیری هم دارد در سلامت استخوان ها و بافت های بدن نقش دارد همچنین موجب سلامت دهان و لثه ها، خونسازی و جریان خون مناسب در بدن به ویژه در چشم ها می شود. تحقیقات نشان داده است که افرادی که در سنین بالا دارای لنز درون چشمی سالم و شفاف بوده اند در طول زندگی از مقادیر کافی ویتامین C استفاده کرده اند.

ویتامین E در دفاع بدن و شکل گیری گلبول های قرمز نقش دارد و کمبود آن به اختلالات ته چشم از جمله تخریب نقطه زرد چشم و بیماری ماکولا دجنریشن می انجامد. این بیماری در سنین بالا شایع است. روغن های گیاهی مثل بادام زمینی، سویا، ذرت، گلرنگ، آفتابگردان و جوانه گندم مهم ترین منابع غذایی ویتامین E به تعداد می فرایند. سایر منابع شامل دانه های روغنی، بذرها، دانه های کامل(سبوس دار) و سبزی های برگ سبز است.

منبع: www.salamat.com

mahsanblog.ir: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

1com.ir: مجله کامپیوتر | مجله کاربردی فناوری در صنعت گردشگری

heevblog.ir: هیو بلاگ | سیستم مدیریت محتوای هیو بلاگ

dabiblog.ir: دَبی بلاگ، سیستم مدیریت محتوای دَبی

persinablog.ir: پرسینا بلاگ، سیستم مدیریت محتوا پرسینا

منبع: راسخون
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 8379

به "پرورش اندام بینایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرورش اندام بینایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید