چرا رفتار کرونا در ایران عجیب شد؟

به گزارش وبلاگ خرید، رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: در فاز سوم کنترل و مدیریت کرونا برای ما مهم است افرادی را که بیشتر در معرض خطر قرار دارند، زودتر شناسایی نموده و مورد مراقبت قرار دهیم و اجازه ندهیم که این افراد به فرم های شدید بیماری کووید-19مبتلا شوند.

چرا رفتار کرونا در ایران عجیب شد؟

دکتر محمد مهدی گویا که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، درباره انتها کرونا در کشور، گفت: فکر نمی کنم کسی اکنون بتواند به این سوال پاسخ دهد که کرونا چه زمانی از کشور خارج می گردد، اما دعا می کنیم که هرچه زودتر این اتفاق رخ دهد.

چرا آمار ابتلا به کرونا صعودی شده است؟

وی درباره دلایل صعودی بودن آمار مبتلایان به کرونا طی روز های اخیر، اضافه کرد: باید توجه داشت که تمام جهان و تقریبا در 213 کشور و منطقه بروز این بیماری را گزارش کردند و گرفتار کرونا هستند. زمانیکه این بیماری شروع شد، شاید کسی تصور نمی کرد که در یک بازه زمانی چهار تا پنج ماهه بیش از 6.5 میلیون مبتلا داشته باشد و بیش از 400 هزار نفر جان شان را از دست بدهند. هنوز هم نمی توان پیش بینی کرد که آینده این بیماری چه خواهد شد.

گویا ادامه داد: وقتی که همه گیری در کشور ما شروع و موارد اولیه بیماری مشاهده شد، بلافاصله کاری که کردیم این بود که ببینیم چطور می توانیم در برابر این بیماری دفاع خوبی داشته باشیم. منظور از دفاع خوب این بود که بتوانیم بیماران را زودتر شناسایی کنیم، زودتر درمان کنیم و اجازه ندهیم که بیماران بیماری شان را به دیگران منتقل نمایند. به سرعت همه این اتفاقات رخ داد و ما یک دفاع جانانه کردیم. به طوری که همکاران پزشک و پرستار ما با زحمات شبانه روزی شان جان شان را کف دست گرفتند و دفاع کردند.

وی تاکید نمود: اما بعد از مدتی باید تاکتیک مان را تغییر می دادیم. بر همین اساس مرحله بعدی اقدامات ما حمله به این بیماری بود. اینکه چگونه با این بیماری برخورد کنیم تا بتوانیم سریع تر از پس آن برآییم. حمله ما بسیار سنگین بود که 35 هزار نفر نیروی بهداشتی در سراسر کشور این حمله را سازماندهی و اجرا کردند که همچنان در حال اجراست. در فاز حمله منتظر نشدیم که بیمار به بیمارستان مراجعه کند، بلکه ما به سراغ بیمار رفتیم و آن ها را شناسایی کردیم. ما بیماران را در مرحله اولی که هنوز علائم بیماری در آن ها ظاهر نشده بود یا بسیار خفیف بود، شناسایی کردیم، تحت مراقبت قرار دادیم و بعضی از آن ها را تحت درمان های ویژه قرار دادیم. بر همین اساس غربالگری انجام دادیم و در وهله اول و ظرف یک ماه 70 میلیون نفر از جمعیت کشور را غربالگری کردیم و کسانی که علائمی از بیماری را ذکر می کردند، تحت مراقبت قرار دادیم.

گویا با بیان اینکه یکی از مهم ترین دلایل افزایش آمار این است که ما افراد بدون علامت یا کم علامت را شناسایی و توصیه کردیم در منزل بمانند و مراقب باشند تا عفونت شان را به دیگران منتقل ننمایند، گفت: اما افزایش بیماریابی، تنها علت افزایش موارد بیماری در کشور نیست. در کنار این فاصله گذاری اجتماعی را اجرا کردیم که در مقطعی بسیار یاری نماینده بود. اینکه مردم نکات و توصیه های بهداشتی را رعایت می کردند، اینکه در منازل بمانند، کمتر مسافرت فرایند، کمتر در اجتماعات ظاهر شوند و... همچنین بسیاری محل های کار و مراکز آموزشی و تحصیلی برای کنترل کرونا تعطیل شدند و همه این اقدامات یاری نماینده بود. بعد از مدتی به تدریج بازگشایی ها شروع شد که کمابیش در تمام جهان رخ داده است.

در صورت احتیاج باید در بازگشایی ها تجدیدنظر کنیم

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه در بازگشایی ها باید با احتیاط زیادی پیش رفت و باید سعی کنیم به گونه ای اقدام کنیم که به عقب بازنگردیم، تاکید نمود: بازگشایی ها باید به تدریج و زیر ذره بین و با همکاری همه سازمان ها باشد و به محض اینکه مشاهده کردیم که موارد در حال افزایش است، بلافاصله روش مان را تغییر دهیم. بازگشایی این نیست که امروز مدارس باز گردد و شاهد افزایش موارد بیماری باشیم، باز هم تاکید کنیم که مدارس تعطیل نشوند و باز شوند. به عنوان مثال کره جنوبی زمانیکه اولین علائم را مشاهده کردند وقتی دیدند مدارس منجر به افزایش موارد بیماری می گردد، مجددا به عقب بازگشتند. معنی فاصله گذاری اجتماعی همین است. من فکر می کنم اگر لازم باشد، ما هم باید در تصمیمات مان تجدید نظر نموده و تصمیمات جدید بگیریم.

کرونا تمام نشده است

گویا گفت: در حال حاضر بعضی فکر می نمایند، کار تمام شده است. اصلا اینطور نیست و هنوز مبارزه سنگینی را با این ویروس پیش رو داریم و نمی توانیم قاطعانه بگوییم که در برابر این ویروس پیروز شدیم و باید این احتیاط ها را داشته باشیم.

غربالگری کرونایی گروه های آسیب پذیر

گویا درباره غربالگری کرونایی سالمندان و بیماران خاص، گفت: در حال حاضر برای ما مهم است که افرادی که بیشتر در معرض خطر قرار دارند، زودتر شناسایی نموده و مورد مراقبت قرار دهیم و اجازه ندهیم که این افراد به فرم های شدید بیماری مبتلا شوند. در حال حاضر هدف عمده برنامه هایی که تدوین می گردد، این است که به سراغ افراد آسیب پذیر فرایند. بعضی از این افراد ممکن است به دلیل شرایط جسمی، سن و... اصلا به ما مراجعه ننمایند.

وی تاکید نمود: بر این اساس انرژی اصلی مان را در بیماریابی بر روی این گروه ها که آسیب پذیرترین گروه های اجتماعی هستند، می گذاریم، اما سایر افراد را هم فراموش نمی کنیم. با همین سیاست پیش می رویم تا زودتر این افراد را شناسایی نموده و مورد مراقبت قرار دهیم. عمده اقداماتی که در این زمینه انجام می دهیم، به وسیله نظام مراقبت های بهداشتی اولیه است. باید توجه کرد که تمام مردم در کشور یک پفراینده خانوار دارند که ما در این پفرایند همه اطلاعات مردم را داریم و دقیقا می دانیم که چه میزان افراد بالای 60 سال داریم، چه تعدادی از افراد ضمن اینکه سن بالا دارند، به بیماری قلبی یا بیماری های مزمن تنفسی و... نیز مبتلا هستند. با این افراد تماس گرفته و دسترسی ما به این افراد به وسیله نظام مراقبت های بهداشتی اولیه کار سختی نیست و به راحتی می توانیم این اقدام را انجام دهیم.

میزان متفاوت ابتلا به کرونا در استان های مختلف

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت درباره میزان روبرو جمعیت کشور با کرونا، گفت: در اعلام این اعداد باید مقداری احتیاط کنیم. اولا اینکه میزان ابتلا در استان های مختلف بسیار متفاوت است. به طوری که استان هایی داریم که موارد آلودگی در آن ها نسبت به استان های دیگر بیشتر بوده است. در این زمینه برآوردم این است اعداد 20 درصدی که در زمینه میزان روبروه مردم کشورمان با این بیماری مطرح شده است، بیش از آن چیزی است که ما تصور می کنیم. اگر این موضوع را اعلام کنیم، این تصور ایجاد می گردد که موج های بعدی بیماری موارد کمتری از روبروه و ابتلا را خواهد داشت. در حالی که چنین چیزی نیست.

همچنان در موج اول کرونا قرار داریم

گویا با بیان اینکه ما هنوز موج اول کرونا را در کشور تمام ننموده ایم که به سراغ موج های بعدی رویم، گفت: فکر می کنم هر عددی را درباره میزان روبروه بگویم، دور از واقعیت است. تنها چیزی که می توانم اعلام کنم این است که در بعضی استان ها موارد بیماری بیش از استان های دیگر بوده است. در عین حال هنوز موج اول تمام نشده، باید موج اول تمام گردد، سپس مطالعه کنیم و سپس نتیجه را اعلام کنیم.

گویا درباره فاز سوم کنترل و مدیریت کرونا، گفت: تاکید می کنم که هدف از این فاز دنباله برنامه بیماریابی فعال در حوزه کروناست. در حال حاضر مهم ترین استراتژی وزارت بهداشت، پیشبرد برنامه بیماریابی فعال است. منتها در مرحله قبلی به سراغ عموم مردمی که علامت داشتند، می رفتیم که بر اساس خوداظهاری افراد بود و مراقبت و پیگیری می کردیم. اکنون مقداری هدفمندتر پیش می رویم و هدف مان این است که آسیب پذیرترین گروه ها را زودتر شناسایی کنیم و مورد مراقبت قرار دهیم و آموزش دهیم تا خودشان مراقب خودشان باشند.

وی تاکید نمود: البته آموزش ها و اطلاع رسانی ما برای کل خانواده است، نه برای یک فرد خاص. منتها در خانواده افرادی را که آسیب پذیرتر هستند، زودتر انتخاب می کنیم و تحت مراقبت قرار می دهیم.

شرایط کرونا در پاییز قابل پیش بینی نیست، اما...

گویا درباره شرایط کرونا در پاییز، گفت: اصلا دوست ندارم که در این زمینه پیش بینی کنم و فکر می کنم که پیش بینی کردن، موجب گمراهی ما می گردد. اگر بگوییم شرایط در پاییز خوب می گردد، نمی دانیم. اگر بگوییم شرایط بدتر می گردد، باز هم نمی دانیم، اما ما باید احتیاط های لازم را انجام دهیم. در عین حال به هیچ عنوان نباید انتظار داشت که ظرف یک مدت کوتاه و در چند ماه آینده آن هم در سطح تمام مردم کره خاکی به واکسن دسترسی داشته باشیم. از طرفی داروی قطعی هم تا به امروز برای کرونا نداریم.

وی تاکید نمود: پروتکل هایی که تدوین شده و برای بازگشایی دانشگاه ها و برگزاری امتحانات نوشته شده، با کوشش تهیه شدند و امیدوارم مطابق آن ها عمل گردد. در این صورت شانس اینکه یک دانش آموز یا یک دانشجو به کرونا مبتلا گردد، به حداقل می رسد.

گویا درباره احتمال یک رقمی شدن مبتلایان و فوتی های ناشی از کرونا، گفت: خیلی بعید است که در آینده ای نزدیک منتظر باشیم که فوتی هایمان یک رقمی گردد، اما باز هم هیچ چیز قابل پیش بینی نیست. فعلا در شرایطی نیستیم که خوشبینانه به این موضوع نگاه کنیم. زیرا اگر خیلی با خوشبینی نگاه کنیم، ممکن است فردا مردم به ما بگویند که چرا این حرف را زدید.

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را زا ما بخواهید.

منبع: فرارو
انتشار: 9 شهریور 1400 بروزرسانی: 9 شهریور 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 2536

به "چرا رفتار کرونا در ایران عجیب شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا رفتار کرونا در ایران عجیب شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید