95درصد پوشاک خارجی در بازار قاچاق است

به گزارش مجله بای بلاگ، دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا موضوع مقابله با پوشاک قاچاق در سطح عرضه را کمرنگ کرده، شرح داد که 95 درصد پوشاک وارداتی در بازار شناسه کالا ندارد و قاچاق محسوب می شود.

95درصد پوشاک خارجی در بازار قاچاق است

به گزارش ایسنا، سعید جلالی قدیری، با اشاره به ممنوعیت واردات در دو سال گذشته، اظهار کرد: البته تولیدکنندگان معتقدند واردات با موازین قانونی و معین بودن منشا، مبدا و برند آن ایرادی ندارد و منجر به ایجاد فضای رقابتی می گردد.

اما به گفته وی یکی از شکل های واردات پوشاک که تولیدکنندگان داخلی از رقابت با آن باز می مانند، واردات کالای استوک است. به طوری که پوشاکی که فصل آن تمام شده و اصطلاحا استوک نامیده می شوند به قیمت هر کیلو یک دلار خریده می گردد و به طور تقریبی می توان گفت که چهار تیشرت حدود یک دلار و هر کدام حدود 10 هزار تومان قیمت دارند و هیچ تولیدکننده ای قادر به رقابت با این ارقام نیست.

جلالی قدیری با بیان اینکه امکان این حجم از واردات به صورت زیرزمینی و کولبری وجود ندارد، شرح داد: واردکنندگانی که علاقه دارند در بازار ایران کارکنند موظف هستند با تولیدکنندگان ایرانی قرارداد ببندد که معادل 20 درصد وارداتشان را آن ها در کشور تولید کنند. بخشی از کسانی که با تولیدکننده داخل همکاری می کنند شناسه کالا دریافت می کنند، اما هرکالایی که شناسه نداشته باشد قاچاق محسوب می گردد که حجم بسیار زیادی از بازار را تشکیل می دهد، به طوری که می توان گفت 95 درصد پوشاک خارجی در بازار شناسه کالا ندارد.

دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران با اشاره به لزوم اجرای طرح مقابله با کالای قاچاق در سطح عرضه، شرح داد: شیوع ویروس کرونا باعث کمرنگ شدن مباحث مربوط به مبارزه با قاچاق شد و طی ماه های گذشته نیرو و انرژی واحد های اجرایی صرف مقابله با این ویروس شده است.

وی با بیان اینکه یکی از مطالبات تولیدکنندگان اجرای مرحله به مرحله طرح شناسه کالا ذیل ماده 13 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز است، شرح داد: جلسات مربوط به اجرای این طرح بیش از شش ماه است برگزار نشده، اما باید توجه کنیم که شرایط همیشه به این شکل نخواهد ماند و کشور باید برای روز هایی که تجارت به حالت عادی برمی گردد آماده گردد تا قاچاق کشور را تحت تاثیر قرار ندهد.

به گزارش ایسنا، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز دو سال پیش اعلام کرد که از ابتدای دی ماه سال 1397، با هماهنگی دستگاه های مختلف با تمام فروشندگان برند های بدون مجوز رسمی پوشاک، برخورد قاطع می گردد.

اما مرداد ماه سال گذشته، حدود هفت ماه بعد از آغاز اجرای این طرح، مجید نامی، عضو هیات مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران، گفت که مبارزه با قاچاق پوشاک در سطح عرضه با صدور اخطار کتبی به شکلی که در سال گذشته اجرا می شد، تقریباً متوقف شده است. حالا هم به نظر می رسد شیوع ویروس کرونا مانع از سرگیری اجرای این طرح شده است.

mahsanblog.ir: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

1com.ir: مجله کامپیوتر | مجله کاربردی فناوری در صنعت گردشگری

heevblog.ir: هیو بلاگ | سیستم مدیریت محتوای هیو بلاگ

dabiblog.ir: دَبی بلاگ، سیستم مدیریت محتوای دَبی

persinablog.ir: پرسینا بلاگ، سیستم مدیریت محتوا پرسینا

منبع: فرارو
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 3074

به "95درصد پوشاک خارجی در بازار قاچاق است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "95درصد پوشاک خارجی در بازار قاچاق است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید