اختلال هابل ناسا را به ستوه آورد

به گزارش وبلاگ خرید، به گزارش خبرنگاران به نقل از انگجت، چالشی تازه در تلسکوپ فضایی هابل کارشناسان ناسا را به ستوه آورده است. طبق گزارش رسانه های مختلف، ناسا 7 روز است که تلاش دارد اختلالی در رایانه ظرفیت بار هابل را برطرف کند. این سیستم در 13 ژوئن مختل شد و تیم عملیاتی روز بعد (14 ژوئن) پروژه نتوانستند آن را دوباره روشن یا ماژول حافظه پشتیبان آن را فعال کنند.

اختلال هابل ناسا را به ستوه آورد

همچنین تلاش ناسا برای فعال سازی هر دو سیستم در 17 ژوئن هم نافرجام بود. با این وجود سازمان فضایی آمریکا گفت تلسکوپ و ابزارهای علمی آن در شرایط خوبی هستند، هرچند اپراتورهای تلسکوپ برای احتیاط آن را در شرایط ایمن قرار داده اند.

این نخستین بار در سال جاری نیست که هابل دچار اختلال می شود. در ماه مارس پس از اختلالی نرم افزاری در رایانه اصلی پرواز هابل، ناسا چند روز را صرف احیای ابزار کرد. همچنین مشخص شده سطح ولتاژ دوربین واید فیلد 3 این تلسکوپ هم طی دهه های متمادی کاهش یافته است.

در خصوص اختلال به وجود آمده در دوربین، سن ابزار تأثیرگذار است. در سیستم ظرفیت بار هابل از یک رایانه NSSC-1 استفاده شده که متعلق به دهه 1980 میلادی است و شامل دو رایانه و چهار ماژول حافظه 64k CMOS است.

در هر زمان فقط یک رایانه و یک ماژول حافظه فعال می مانند. اما اگر یک رایانه از کار افتاده باشد، در فرایند عملکرد دستگاه اختلال ایجاد می شود.

mahsanblog.ir: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

1com.ir: مجله کامپیوتر | مجله کاربردی فناوری در صنعت گردشگری

heevblog.ir: هیو بلاگ | سیستم مدیریت محتوای هیو بلاگ

dabiblog.ir: دَبی بلاگ، سیستم مدیریت محتوای دَبی

persinablog.ir: پرسینا بلاگ، سیستم مدیریت محتوا پرسینا

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 8109

به "اختلال هابل ناسا را به ستوه آورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختلال هابل ناسا را به ستوه آورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید