اخذ عوارض آزادراه ها تا خاتمه سال الکترونیکی می شود

به گزارش مجله بای بلاگ، معاون حمل ونقل وزیر راه و شهرسازی از برنامه ریزی برای اخذ عوارض الکترونیک در همه آزادراه های کشور تا انتها سال خبر داد.

اخذ عوارض آزادراه ها تا خاتمه سال الکترونیکی می شود

به گزارش خبرنگاران از مهر، شهرام آدم نژاد با حضور در شبکه خبر با اشاره به تفاهم نامه امضا شده بین این مجموعه و نیروی انتظامی، در مورد مفاد این تفاهم گفت: وزارت راه و شهرسازی و نیروی انتظامی ارتباطات بسیار خوبی به خصوص در حوزه حمل و نقل با یکدیگر دارند.

وی ادامه داد: نظارت بر تردد از مأموریت های مشترک این دو مجموعه بزرگ است که سهم غالبی از این مأموریت ها در بخش حمل ونقل جاده ای است. خوشبختانه در این حوزه با توجه به همکاری مناسب بین دو ارگان اتفاقات بسیار خوبی رخ داده که نیاز به توسعه داشت.

معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه شرح داد: در این جلسه دو تفاهم نامه امضا شد که موضوع آن در مورد ایمنی و افزایش انضباط ترافیکی بود. مفاد این تفاهم نامه عمدتاً حول محورهایی است که به واسطه آن بتوان توسعه استاندارد سیستم های حمل و نقل هوشمند در جاده ها را در قالب یکسری معیارهای فنی ببینیم.

وی اضافه کرد: همچنین بنا شد اطلاعات بین دو مجموعه به صورت برخط رد و بدل شود تا هر دو ارگان بتوانند داده ها را به یکدیگر ارائه دهند. این مساله نکته مهمی بود که هر دو مجموعه بتوانند از اطلاعات یکدیگر به صورت کاربردی استفاده کنند. بخش بعدی این مرحله از تفاهم در مورد عملیاتی کردن دیتاها و استفاده آن در جهت افزایش ایمنی در جاده ها و در مجموعه حمل و نقل بود.

معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی در ادامه این گفت و گوی تلفنی گفت: تفاهم نامه دوم در بحث عوارضی و در مورد ETC یا همان اخذ عوارضی با سیستم های هوشمند بود. استفاده از سیستم ETC سال گذشته در چند عوارضی آزادراه شروع شد که ویژگی های خوب این سیستم مورد استقبال قرار گرفت. به این شکل که دیگر برای عبور و مرور نیازی به توقف نیست و رانندگان می توانند به راحتی راستا خودشان را ادامه می دهند. این اتفاق علاوه بر این ویژگی ها، کاهش مصرف بنزین و کاهش زمان توقف را به همراه داشت.

وی اضافه کرد: در این راستا اما یکسری مسائل جزئی بابت کسانی به وجود آمد که در مدت مقرر پول عوارض را پرداخت نمی کردند که خوشبختانه با این تفاهم نامه قرار شد چارچوب پرداخت عوارضی و نوع آن معین شود.

وی شرح داد: با عملیاتی شدن این مساله امسال سعی خواهیم داشت که همه عوارضی ها به صورت ETC اخذ شود و به این شکل کار در همه عوارضی های آزادراه ها انجام خواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این سوال که چه زمانی این تفاهم نامه عملیاتی خواهد شد، گفت: بخشی از این تفاهم نامه بعد از امضا بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان های زیرمجموعه آن و نیروی انتظامی عملیاتی شده است. در این تفاهم نامه چارچوب دیتاهایی که قرار بود در همه حوزه حمل و نقل بین این دو مجموعه ردوبدل شود، معین و بخش اعظمی از این کار در حال اتفاق است.

وی شرح داد: در مورد توسعه سیستم های حمل و نقل هوشمند به ویژه در دوربین ها قراردادهای سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای بسته شده و امسال توسعه پیدا خواهند کرد. به این شکل و با توسعه سیستم های حمل و نقل هوشمند نحوه عملکرد بیشتر مرور شده و نتیجه آن افزایش ایمنی و راحتی رانندگان در جاده ها خواهد بود. همه این موارد بر اساس این تفاهم نامه رصد و در کمیته های مشترک بررسی می شوند.

آدم نژاد درباره اینکه چه موقع در همه عوارضی ها کار با سیستم ETC انجام خواهد شد، گفت: در حال حاضر عوارض در 4 آزادراه به صورت ETC اخذ شده و عوارض نقدی در این آزادراه ها دریافت نمی شود. سال گذشته این مساله شروع شده و سعی داریم تا شهریور امسال یا حداکثر اواخر زمستان تمام عوارضی ها به این سیستم مجهز شوند.

وی در مورد وظایف وزارت راه و شهرسازی در این تفاهم نامه امضا شده با نیروی انتظامی گفت: در این تفاهم نامه وزارت راه و شهرسازی تعهداتی دارد که بخشی از آن تولید اطلاعات است تا در اختیار هر دو مجموعه باشد. بخش دیگری از وظایف هم در مورد نصب تجهیزات مختلفی است که در جاده ها انجام داده و یا خواهیم داد.

معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: در ساختار جدید کنترل بارنامه ها توسط پلیس با سیستم های توزین در حال حرکت که در جاده ها و شبکه اصلی شریانی کشور نصب شده اند، انجام می شود.

وی گفت: داده ها به این شکل به صورت مستمر توسط 4 تا 5 سامانه کنترل و رصد می شود. این سامانه ها شامل سامانه بارنامه، دوربین ها و سامانه توزین در حال حرکت است. اطلاعات تولید شده توسط این سامانه ها برای جریان جابه جایی کالا و رصد آن و کاهش کنترل های فیزیکی داده کاوی خواه شد. اینها جزو اصلی ترین وظایف وزارت راه و شهرسازی و سازمان های ذی ربط در این تفاهم نامه است.

آدم نژاد در ادامه در مورد وظایف نیروی انتظامی در این تفاهم نامه گفت: در این تفاهم نامه قرار شد نیروی انتظامی در سریع ترین زمان ممکن دستگاه های نصب شده توسط وزارت راه و شهرسازی در جاده ها را بررسی تا پس از تأیید، شناسه تخلف انجام گرفته که به ثبت رسیده به راننده ارسال شود. قطعاً این کار و ارسال کد شناسه تخلف به رانندگان در سریع ترین زمان ممکن به سرعت کار خواهد اضافه کرد.

وی اضافه کرد: همچنین در بحث تصادفات و مسائلی که در بحث ایمنی داریم، قرار شد آمار را با فیلدهای معین که مورد تفاهم قرار گرفت، بین دو مجموعه رد و بدل شود. اقداماتی از این قبیل همه در چارچوب این است که بتوانیم این همکاری نزدیک را در قالب یک ساختار توسعه دهیم.

معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به این سوال که چقدر این نظارت و کنترل ها در کاهش تخلف مؤثر بوده و چقدر می توان امید به نتیجه بخشی آن داشت، گفت: در حوزه حمل و نقل با توجه به افزایش تقاضا به نظر می رسد به هیچ عنوان کنترل کردن و رصد رفتار در جاده ها بدون سیستم های حمل و نقل هوشمند امکانپذیر نیست.

وی ادامه داد: در این خصوص یک تجربه خوب در مجموعه وزارت راه و شهرسازی داشتیم و قطعاً باید توسعه پیدا کند. تصور این است که در چند عامل از جمله سرعت برای حفظ ایمنی و حفظ جان مسافران این تجربه تأثیر خیلی زیادی داشته است.

وی اضافه کرد: از زمانی که دوربین های نظارتی را در کشور عملیاتی کردیم، هماهنگی های خوبی با پلیس انجام گرفت و قرار شد که جرایم از طریق دوربین ها اعلام شود. در این خصوص شاهد بودیم که سرعت های غیرمجاز به شدت کاهش پیدا کرد. اوایل که این طرح شروع شد فقط سرعت های لحظه ای ثبت و کنترل می شد، اما رفته رفته برای رانندگانی که تنها جلوی دوربین سرعت خود را کم و دوباره افزایش می دادند سیستم طوری تنظیم شد که سرعت متوسط بین دو دوربین کنترل شود.

معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه خوشبختانه رفتار عمومی مردم در حمل ونقل جاده ای بهتر و فرهنگ خوبی ایجاد شده است، گفت: تقریباً تعداد افرادی که سرعت غیرمجاز و خطرآفرین داشتند بسیار کمتر شده است و این تعداد کم باید با سیستم های حمل و نقل هوشمند کنترل شوند. اتفاقی که امیدواریم با این تفاهم نامه انجام شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی در مورد نقاط پرحادثه و اصلاح آن در این تفاهم نامه شرح داد: نقاط پرحادثه و نه حادثه خیز به نقاطی گفته می شود که تعداد حادثه در آنها زیاد است. این مساله ممکن است به خاطر مختصات هندسی، تقاطع یا موارد دیگری باشد که در جاده ها کار شده است.

وی اضافه کرد: در این تفاهم قرار شد در مورد نقاط پرحادثه چند کار انجام گیرد. یکی از آنها این بود که تمام نقاط آشکارسازی شود که این کار طی سه سال گذشته اجرا شده است. بنابراین به دنبال این هستیم تا با آشکارسازی به رانندگان هشدار دهیم که قبلاً در این نقاط تصادف هایی انجام گرفته است و از این ویژگی را به منظور انتقال مفهوم خطر ایجاد خواهیم کرد.

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت

banima.ir: بانیما | مجله گردشگری و مسافرتی بانیما

kurdeblog.ir: وبلاگ سرگرمی و بازی، مجله سرگرمی

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 1946

به "اخذ عوارض آزادراه ها تا خاتمه سال الکترونیکی می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اخذ عوارض آزادراه ها تا خاتمه سال الکترونیکی می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید