انتخابات پارلمانی سوریه؛ نماد ایستادگی و پیروزی ملت

به گزارش وبلاگ خرید، خبرنگاران، سرویس بین الملل- امیر حسین رجبی معمار: سومین انتخابات پارلمانی سوریه پس از اصلاح قانون اساسی این کشور که در سال 1390 رخ داد، روز یکشنبه 29 خردادماه در 14 استان از 16 استان برگزار شد.

انتخابات پارلمانی سوریه؛ نماد ایستادگی و پیروزی ملت

ملت سوریه پس از نزدیک به یک دهه ایستادگی و پایداری در برابر امواج سهمگین بحران و توطئه علیه کشور خود امروز بار دیگر فرصت یافتند تا با شرکت در انتخابات و برگزیدن کنندگان خویش اراده شان را اعمال کنند.

بد نیست بدانیم که استان های حلب، دمشق و حمص به ترتیب با 52، 29 و23 کننده بیشترین کرسی را در مجلس 250 نفری سوریه داشته و اهمیت آنها در این نکته نهفته است که حلب به عنوان قلب اقتصادی سوریه، دمشق پایتخت سیاسی و حمص به عنوان بزرگ ترین استان سوریه از شرق تا غرب آن در مرکز این کشور امتداد دارد.

این انتخابات که پس از اعمال تحریم سزار، جابجایی نخست وزیر و تلاش دوباره برخی از جریان ها برای به راه انداختن آشوب و درگیری در سوریه برگزار شد از اهمیت بسزایی برخوردار است که در نوشتار پیش رو خواهیم کوشید به بخشی از آن بپردازیم.

آگاهی از سختی ها؛ اشتیاق ایستادگی

پس از تصویب و اجرای قانون تحریمی سزار علیه سوریه شرایط اقتصادی شکننده ناشی از سال ها جنگ و ویرانی، وخیم تر شده است که نشانه اصلی آن را می توان در سقوط ارزش پول ملی سوریه مشاهده کرد به طوریکه نرخ برابری آن در مقابل دلار از 500 به بیش از 2 هزار و 500 لیره رسیده است. در چنین شرایطی ناگفته پیداست که کانون درخواست های مردم از کنندگان برگزیده خویش در مجلس آینده رسیدگی فوری و جدی به بحران اقتصادی و کاهش پیامدهای زیان بار آن است.

بر پایه دیدگاه های مطرح شده از سوی مردم سوریه در ارتباط با این دوره از انتخابات مهم ترین درخواست های آنان از کنندگان خود بهبود شرایط زندگی، داشتن برنامه هایی مدون برای بالا بردن نرخ اشتغال، افزایش حقوق مردم در همه بخش ها، گسترده تر شدن ارتباط میان مردم و کنندگان به منظور درک بیشتر مسائل آنان، توجه به افزایش تولید کشاورزی، صنایع تولیدی، کارخانه ها و همچنین پایبندی به مسوولیت ها و وظایف کنندگی به صورت کامل و جامع است.

آنچه در این میان، مسأله راهبردی به شمار می آید نه نفس درخواست های به حق مردم بلکه باور آنها به امکان حل این مسائل از راه شرکت در انتخابات و باور به صندوق رای است. در حقیقت مردم سوریه هرچند زیر فشار سنگین اقتصادی و معیشتی زندگی را با دشواری سپری می کنند اما پس از گذشت یک دهه از بحران و چشیدن طعم تلخ توطئه خارجی به این جمع بندی مهم رسیده اند که اراده و خواست خود را از مجرای قانون و مشارکت در سپهر سیاسی کشورشان به نمایش بگذارند.

حرکت به سمت دوران پسابحران

پس از سال ها نبرد سنگین و جان فرسا و ایستادگی در برابر انواع و اقسام سختی ها اوضاع کنونی سوریه به ثباتی نسبی رسیده و بخش بزرگی از کشور بار دیگر زیر نظر و تحت حاکمیت دولت مرکزی اداره می شود. ارتش سوریه نیز پیروز قطعی آخرین دور از درگیری های ادلب بود که زمستان سال گذشته روی داد.

بنابراین می توان گفت مردم سوریه با شرکت در انتخابات مجلسی، خود را برای ورود به دورانی نوین و آغاز بازسازی و سازندگی در این کشور آماده می کنند. با بازگشت آرامش و ثبات سیاسی و اجتماعی، اعتماد به نفس و امید مردم به بهبود شرایط نیز بیشتر شده و استقبال پرشور سوری ها برای ثبت نام شرکت در انتخابات حتی در میان همه گیری بیماری کووید 19 نشان از دگرگونی راهبردی موازنه قوا به سود دمشق و محور مقاومت دارد.

برمبنای اصل 71 قانون اساسی سوریه مجلس خلق عهده دار وظایفی همچون اعلام نامزدی ریاست جمهوری، تصویب قوانین، گفتگو درباره سیاست های دولت، تصویب بودجه عمومی و برنامه های توسعه کشور، تصویب معاهدات و قراردادهای بین المللی در زمینه امنیت کشور که مشتمل بر معاهدات مربوط به صلح و پیمان ها و کلیه معاهدات مربوط به حق حاکمیت است. همچنین تصویب قراردادهایی که به شرکت ها و موسسه های خارجی اجازه کسب امتیازاتی را در داخل کشور می دهد، بر عهده دارد.

با توجه به اختیارات گسترده مجلس سوریه می توان پیش بینی کرد که شکل گیری یک مجلس نیرومند و متعهد به بهبود شرایط کشور، نقش سرنوشت سازی در مرحله پساتروریسم و بازسازی خواهد داشت.

نتیجه گیری

امروز سوریه در یک پیچ تاریخی به سر می برد؛ از یک سو جنگ داخلی و بحران گسترده را به رغم همه سختی ها تا حدود زیادی پشت سر گذاشته و از سوی دیگر همچنان با حجم گسترده فشار اقتصادی و رسانه ای روبروست. محور غربی-عربی پس از ناکامی طرح های خود درباره سرنگونی نظام سوریه و هزینه هنگفتی که بابت آن پرداخت کرده از همیشه زخم خورده تر و خطرناک تر شده است.

در این روزهای سرنوشت ساز حضور گسترده مردم پای صندوق های رای می تواند با مآغازیت بخشی دوباره به دولت قانونی سوریه دست آن را برای پیگیری منافع ملی این کشور بازتر و تاثیرگذارتر کند. همچنین گذار پیروزمندانه سوریه از این آزمون بر دیگر بخش های محور مقاومت نیز تاثیر مثبت خواهد گذاشت.

با بدعهدی همیشگی ترکیه دیری نخواهد گذشت که بار دیگر عملیات ارتش سوریه در ادلب از سر گرفته شود و در آن هنگام هیچ عاملی نمی تواند به اندازه پشتیبانی یکپارچه مردم از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه قوت قلب و نور امید نیروهای مسلح این کشور باشد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 3311

به "انتخابات پارلمانی سوریه؛ نماد ایستادگی و پیروزی ملت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتخابات پارلمانی سوریه؛ نماد ایستادگی و پیروزی ملت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید