اگر واکسن کرونا کشف نشود!

به گزارش وبلاگ خرید، در حالی که بسیاری از کشور های دنیا درگیر قرنطینه های طولانی مدت هستند و میلیون ها نفر در سراسر دنیا معیشت خود را از دست رفته می بینند، نگاه ها به دانشمندانی است که شبانه روز در تلاشند تا راز سرانجام دادن به بحران اپیدمی کروناویروس را بیابند؛ رازی به نام واکسن. اما در این میان یک احتمال بسیار بد نیز وجود دارد و آن هم این است که هیچ وقت واکسن این بیماری به دست نیاید. در این صورت چه رخ خواهد داد و بشر چگونه خود را در برابر این بیماری محفوظ نگه خواهد داشت؟ خبرگزاری سی ان ان، طی گفتگویی با بعضی کارشناسان بیماری های عفونی و واگیر دار، به آنالیز این موضوع پرداخته است.

اگر واکسن کرونا کشف نشود!

به گزارش خبرنگاران، در چنین شرایطی، جوامع بجای کوشش در از بین بردن COVID-19، احتمالاً باید زندگی کردن در کنار آن را یاد بگیرند. اگر توصیه های متخصصان دنبال گردد، شهر ها به آرامی باز می شوند و برخی از آزادی ها بازگردانده می شوند. معاینات و تب سنجی خیابانی و همچنین ردیابی افراد در کوتاه مدت به بخشی از زندگی ما تبدیل خواهد شد، هرچند که در بسیاری از کشورها، دستورالعمل هایی برای برقراری مجدد شرایط اضطراری، در هر زمان وجود خواهد داشت. ممکن است شیوع این بیماری در هر سال اوج گیرد و آمار دنیای مرگ و میر به سمت بالا ادامه یابد.

اما جالب توجه آن است که چنین مسیری احتمالاً از سوی سیاستمدارن معرفی نخواهد شد که عموماً علاقه دارند مردم را امیدوار نمایند که واکسن این بیماری به زودی در دسترس خواهد بود بلکه احتمالاً به صورت جدی از سوی متخصصان مطرح خواهد شد چرا که قبلاً و حتی بار ها با چنین شرایطی روبرو شده اند. دکتر دیوید نابارو، استاد بهداشت دنیای در کالج ایمپریال لندن که همچنین به عنوان فرستاده ویژه سازمان بهداشت دنیای در خصوص Covid-19 خدمت می نماید، می گوید: برخی ویروس ها وجود دارند که ما هنوز واکسنی برای آن ها نداریم. ما نمی توانیم یک فرض مطلق را تصور کنیم که واکسن به هیچ وجه به دست نیاید و یا اگر به دست آید بتواند همه آزمایشات اثربخشی و ایمنی را پشت سر بگذارد. نابارو در مصاحبه با سی ان ان، اضافه نمود: کاملاً لازم است که همه جوامع در سراسر دنیا، خود را در یک موقعیتی قرار دهند که هم آمادگی کامل در برابر تهدیدات کروناویروس را داشته باشند و بتوانند زندگی اجتماعی و فعالیت های مالی را در کنار این ویروس به پیش ببرند.

با این حال بیشتر کارشناسان اطمینان دارند که واکسن Covid-19 در نهایت فراوری خواهد شد. این باور تا حدود زیادی به این دلیل است که این ویروس بر خلاف بیماری های مانند HIV و مالاریا، به سرعت جهش نمی یابد. بسیاری، از جمله دکتر آنتونی فاوسی، مدیر انستیتوی ملی آلرژی و بیماری های عفونی ایالات متحده، معتقدند که ممکن است طی یک سال تا 18 ماه واکسن کروناویروس به دست بیاید. اما چهره های دیگری همچون کریس ویتیتی، رئیس ارشد پزشکی انگلیس، نیز در این طیف وجود دارند که افق های طولانی مدت را کشف این واکسن در نظر دارند و معتقدند که مدت زمان یک سال برای این کار بسیار زود خواهد بود.

اما حتی اگر واکسن ایجاد گردد، عملیاتی شدن نهایی آن در هر یک از این بازه های زمانی اعلام شده، امری خواهد بود که تا به امروز سابقه نداشته است. دکتر پیتر هوتز، رئیس دانشکده ملی دارو های گرمسیری در کالج پزشکی بیلور هیوستون، به سی ان ان می گوید: ما هیچ وقت واکسن را در یک سال تا 18 ماه توسعه نداده ایم. این بدان معنا نیست که این امر غیرممکن است، اما کاملاً یک دستاورد قهرمانانه خواهد بود. وی اضافه نمود: ما به یک پلن A. و یک پلن B. برای مهار این بحران احتیاج داریم.

وقتی واکسن ها اثر نمی نمایند

در سال 1984، مارگارت هکلر، وزیر بهداشت، درمان و خدمات انسانی آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی در واشنگتن دی سی اظهار داشت که دانشمندان با موفقیت ویروسی را که بعداً با عنوان اچ آی وی شناخته شد، را شناسایی کردند و پیش بینی کرد که واکسن پیشگیری این بیماری تا دو سال دیگر مورد آزمایش قرار خواهد گرفت. چهار دهه از آن موقع گذشت و 32 میلیون نفر بعد از آن بر اثر این بیماری جان باختند، اما دنیا هنوز در انتظار واکسن HIV است.

به جای کوشش برای دست یابی به واکسن، ادعا های دکتر هلکر با بحث های در خصوص همجنسگرایی و تأثیر این بیماری بر این گروه ها در جوامع غربی همراه شد. برای سال ها تشخیص مثبت بیماری HIV نه تنها به منزله حکم اعدام بود، بلکه بدین معنا بود که فرد مدت زمان باقی مانده از زندگیش را باید به دور از گروه های اجتماعی خود همچون خانواده سپری کند. این درحالی بود که بسیاری از مجامع علمی بحث بر سر این بود که آیا این بیماران ارزش صرف هزینه های پزشکی را دارند یا خیر؟

این ماجرا حتی در دهه 1980 نیز سرانجام نیافت. در سال 1997، بیل کلینتون رئیس جمهور ایالات متحده این موضوع را به چالش کشید که آمریکا تا حدبیشتر یک دهه به واکسن HIV دست خواهد یافت. در واقع چهارده سال پیش، دانشمندان گفتند که ما هنوز حدود 10 سال باهم فاصله داریم. در حقیقت مسائل یافتن واکسن از خود ماهیت HIV / AIDS آغاز می گردد. پل آفیت، متخصص اطفال و متخصص بیماری های عفونی و مخترع واکسن روتاویروس، شرح می دهد که: آنفلوانزا قادر است از یک سال به سال دیگر خود را تغییر دهد، بنابراین عفونت طبیعی یا ایمن سازی سال قبل، شما را از ابتلای جدید محفوظ نمی دارد. اچ آی وی هم چنین کاری می نماید HIV. آفیت در مصاحبه با سی ان ان اضافه نمود: این تغییر در بدن نیز ادامه دارد؛ بنابراین مانند این است که شما به هزار رشته مختلف HIV آلوده شوید و در حالی که در حال جهش است، سیستم ایمنی بدن شما را نیز فلج می نماید.

ایدز مسائل بسیار منحصر به فردی را به همراه دارد و Covid-19 سطح گریزان بودن آن را ندارد. همین امر باعث می گردد متخصصان به طور کلی نسبت به پیدا کردن واکسن کروناویروس جدید خوشبین تر باشند. اما بیماری های دیگری نیز وجود داشته است که هم دانشمندان و هم بدن انسان را بهم زده است. یافتن یک واکسن موثر برای تب دنگی، که براساس گزارش سازمان بهداشت دنیای سالانه 400000 نفر را آلوده می نماید، چندین دهه است که پزشکان را درگیر خود نموده است. در سال 2017، یک کوشش در مقیاس عظیم برای پیدا کردن این واکسن ظاهراً به نتیجه رسید، اما پس از مدتی معین شد که باعث بدتر شدن علائم بیماری می گردد. در موقعیتی مشابه، فراوری واکسن برای رینو ویروس های متداول و آدنو ویروس ها - که مانند کروناویروس ها می توانند علائم سرماخوردگی ایجاد نمایند- بسیار سخت بوده است. فقط یک واکسن برای جلوگیری از آدنوویروس وجود دارد که آن هم از نظر تجاری در دسترس نیست.

دکتر نابارو با تشریح فرایند کند و دردناک فراوری واکسن می گوید: ممکن است شما با امیدواری های بالایی روبرو شوید و سپس امید های شما از بین برود. ما با سیستم های بیولوژیکی سر و کار داریم که با سیستم های مکانیکی کاملاً متفاوت هستند. در واقع همه چیز به میزان واکنش بدن بستگی دارد. آزمایش های انسانی برای واکسن کروناویروس جدید، در حال حاضر در دانشگاه آکسفورد در انگلستان و در ایالات متحده، فراوری شده و در حال طی مراحل آزمایشی خود است. با این حال، این فرایند آزمایش - نه توسعه - است که فراوری واکسن را متوقف می نماید و غالباً آن را خراب می نماید. دکتر هوتز که پیش از این برای محافظت در برابر SARS روی واکسن آن کار نموده است، می گوید: سخت ترین بخش کار این است که نشان دهید واکسن شما اثربخش است و ایمنی لازم را نیز دارد.

پلن B

اگر همین سرنوشت با واکسن Covid-19 همراه باشد، این ویروس می تواند سال ها در کنار ما باقی بماند. اما پاسخ پزشکی به HIV / AIDS هنوز چارچوبی را برای زندگی با بیماری که نمی توانیم از آن رها شویم، فراهم می نماید. دکتر آفیت می گوید: در HIV، ما توانسته ایم با یاری آنتی ویروس، آن را به یک بیماری مزمن تبدیل کنیم. آنچه را که همواره امیدوار بودیم با سرطان انجام دهیم، انجام داده ایم. در واقع ایدز دیگر همچون یک حکم اعدام در دهه 1980 نیست. پیشرفت چشمگیر قرص پیشگیری روزانه PrEP، از زمان توسعه تا به امروز منجر به ایمنی صد ها هزار نفر در برابر خطر بیماری HIV شده است.

تعدادی از درمان ها نیز برای Covid-19 مورد آزمایش قرار می گیرند، زیرا دانشمندان به موازات انجام آزمایشات برای کشف واکسن این بیماری، در حال اجرا یک پلن B. هستند تا مگر اینکه دارویی برای کنترل این بیماری بیابند، اما همه این آزمایشات در مراحل اولیه هستند. دانشمندان به دنبال تجربیات داروی ضد ابولا Remdesivir هستند، در حالی که درمان پلاسمای خون نیز مورد آنالیز قرار می گیرد. هیدروکسی کلروکین، که از طرف دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به عنوان تغییر بازی مورد حمایت قرار گرفته، معین شده که روی بیماران بسیار حاد اثر بخش نیست.

کیت نیل، استاد برجسته در اپیدمیولوژی بیماری های عفونی دانشگاه ناتینگهام می گوید: دارو هایی که تا به امروز انتخاب شده اند، بهترین کاندیدا ها هستند. به گفته وی، مشکل رویکرد جزئی در آزمایش این دارو ها بوده است. دکتر نیل که چنین آزمایش هایی را برای چاپ در مجلات پزشکی آنالیز می نماید، به سی ان ان می گوید: ما باید کارآزمایی های کنترل شده تصادفی را انجام دهیم و مسخره است که فقط به کار هایی که اخیراً صورت گرفته توجه کنیم. مقالاتی که من رد می کنم تنها به این دلیل است که به درستی انجام نشده اند.

دکتر نیل می گوید، اکنون این آزمایشات کامل در حال اجرا است و اگر یکی از این دارو ها برای Covid-19 اثربخش باشد، نشانه های آن طی چند هفته ظاهر می گردد. این عضو سازمان غذا و داروی آمریکا در مصاحبه با سی ان ان، اضافه نمود: اولین این دارو ها ممکن است قبلاً معرفی شده باشد؛ Remdesivir تا به امروز توانسته است علائم مثبتی در بیماران کرونایی ایجاد کند و فرایند بهبودی آن ها را تسریع کند.

اثرات مثبت یک درمان موفقیت آمیز، به طور گسترده احساس خواهد شد. اگر یک دارو بتواند مدت زمان حضور بیمار در بخش مراقبت های ویژه را حتی به مدت چند روز کاهش دهد، می تواند ظرفیت بیمارستان را آزاد کند و به همین دلیل امید به بازگشت به شرایط عادی، افزایش خواهد یافت. اما اینکه یک روش درمانی چقدر مؤثر باشد، بستگی به این دارد که کدام یک از این دارو ها اثربخش باشد. ذخایر دارویی Remdesivir در سطح بین المللی زیاد نیست و افزایش فراوری آن باعث ایجاد مسائلی می گردد. اما مهمتر از همه این ها این است که چنین درمان هایی مانع از ابتلای افراد جامعه به ویروس نمی شوند به این معنی که هرچند ممکن است این موارد در درمان کروناویروس خوب عمل نمایند، اما تأثیری در انتشار آن نخواهند داشت و به عبارت دیگر این بیماری می تواند سال های متمادی با ما باشد.

زندگی بدون واکسن چگونه خواهد بود؟

اگر واکسنی فراوری نگردد، زندگی ما به حالت فعلی باقی نخواهد ماند، هرچند ممکن است خیلی سریع به حالت عادی برنگردیم. دکتر نیل می گوید: این قرنطینه از نظر مالی نمی تواند پایدار بماند و احتمالاً از نظر سیاسی نیز چنین است؛ بنابراین ما برای کنترل بیماری به راه های دیگری احتیاج داریم. این بدان معناست که هرچه کشور ها آغاز به عادی سازی نمایند، کارشناسان نیز دولت ها را وادار می نمایند تا روش جدیدی را برای زندگی و تعامل با این بیماری در نظر بگیرند تا بدین شکل زمان کافی برای یافتن واکسن COVID-19 را خریداری نمایند.

دکتر نابارو می گوید: کار بر روی ویروس کرونا کاملاً لازم است. وی خواهان یک قرارداد اجتماعی جدید است که در آن شهفرایندان هر کشور، در حالی که آغاز به ادامه زندگی عادی خود می نمایند، در صورت بروز علائم و یا در تماس با یک فرد مبتلا به Covid-19، مسئولیت شخصی خود قرنطینگی را بر عهده دارند.

این بدان معناست که باید فرهنگ سرفه و عطسه کردن در اماکن عمومی و یا با علائم سرماخوردگی و تب به سرکار رفتن، سرانجام یابد. کارشناسان همچنین پیش بینی می نمایند که تغییری دائمی در نگرش به کار از راه دور (کار در خانه) -حداقل در برخی از روز های هفته- رخ بدهد و این موضوع تبدیل به یک روش استاندارد زندگی برای کارمندان یقه سفید گردد. همچنین به نظر می رسد که شرکت ها سیاست های پیشین خود در ایجاد دفاتر متعدد با کارمندان پرشمار را تغییر دهند و احتمالاً از این پس باید شاهد دفتر های با کارمندان اندک باشیم.

نابارو می گوید: این (باید) به روشی برای رفتار ما تبدیل گردد که در آن همه ما مسئولیت شخصی را برعهده داریم ... با کسانی که خود را در خانه محبوس می نمایند باید به عنوان قهرمانان و نه افراد ضعیف، رفتار کنیم. این یک پیمان جمعی برای بقا و بهزیستی در روبروه با تهدید ویروس است. وی می افزاید: انجام این کار در کشور های فقیر سخت خواهد بود؛ بنابراین یافتن راه هایی برای حمایت از کشور های در حال توسعه به ویژه از نظر سیاسی، بسیار مهم است. وی از شهرک ها و کمپ های پناهندگان و مهاجران به عنوان مناطقی که باید مورد توجه ویژه قرار گیرند، یاد می نماید.

دکتر هوتز می افزاید: داشتن سیستم بهداشت عمومی که شامل ردیابی تماس، تشخیص در محل کار، نظارت بر سندروم و ارتباط زودهنگام درباره اینکه آیا ما مجبوریم دوباره مسافت اجتماعی را مجدداً اجرا کنیم، کاملاً حیاتی است. این قابل انجام است، اما پیچیده است چرا که ما قبلاً آن را انجام نداده ایم. این سیستم ها می توانند اجازه بازگشت برخی تعاملات اجتماعی را بدهند. هوتز می گوید: اگر انتقال حداقل ویروس وجود داشته باشد، می توان فعالیت هایی همچون رویداد های ورزشی را نیز بازگشایی کرد. اما چنین حرکتی عظیمی دائمی نخواهد بود و به طور مداوم توسط دولت ها و نهاد های بهداشت عمومی ارزیابی می گردد. این بدان معناست که لیگ های ورزشی و سایر رویداد های دسته جمعی تا زمانی که ورزشکاران به طور مرتب آزمایش می شوند، می توانند با برنامه های خود پیش بفرایند. برخی از کشور های اروپایی نیز اعلام نموده اند که اجازه می دهند رستوران ها با ظرفیت بسیار کمتری از مشتریان، بازگشایی شوند.

اما برخی کارشناسان معتقدند که این محدودیت ها دوباره در زمستان برقرار خواهند شد چرا که کروناویروس جدید احتمالاً در این فصل مجدداً شدت یابد و این برای هر سال نیز تکرار خواهد شد؛ بنابراین محدودیت ها در شرایط اضطراری آمادگی بازگشت سریع را دارند. نابارو می گوید: هر از گاهی شیوع بیماری وجود خواهد داشت و حرکت محدود خواهد شد. ممکن است این امر در قسمت هایی از یک کشور اعمال گردد و یا حتی ممکن است برای کل کشور اعمال گردد.

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را زا ما بخواهید.

منبع: فرارو
انتشار: 9 شهریور 1400 بروزرسانی: 9 شهریور 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 2085

به "اگر واکسن کرونا کشف نشود!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر واکسن کرونا کشف نشود!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید