برای درمان یبوست چه بخوریم؟

به گزارش مجله بای بلاگ، برای درمان یبوست چه بخوریم؟ این سوالی است که وقتی یبوست ما را به زحمت و دردسر می اندازد از خودمان می پرسیم. ولی یبوست مسئله ای که نیست که با خوردن یکی دو غذا یا دارو درست گردد. در حقیقت باید با توصیه هایی که به شما می کنیم آن را ریشه کن کنید.

برای درمان یبوست چه بخوریم؟

خبرنگاران | سرویس سلامت - در طب سنتی به یبوست می گویند ام الامراض یعنی مادر بیماری ها. وقتی که بدن نتواند سموم را به خوبی دفع کند همین سم ها دوباره جذب می شوند. در نتیجه به انواع اقسام بیماری ها دچار می شویم. پس وقتی دچار یبوست می شویم باید چه کار کنیم و چه بخوریم؟

برای درمان یبوست چه بخوریم؟

برای درمان یبوست اولین اقدامی که باید بکنیم خانه تکانی روده هاست. یعنی اول باید از ذرات مدفوع سفت تخیله گردد، چون همین ذرات در روده، باعث می شوند ذرات دیگر مدفوع هم به آن ها چسبیده و باز توده های سفت و خشن ایجاد گردد. نسخه های درمانی که در ادامه آمده نیز برای درمان یبوست هستند نه توصیه ای مادام العمر! بعد از آن باید روش زندگی را اصلاح کنیم. اگر اصلاح مزاج و اصلاح تغذیه صورت نگیرد بعد از درمان دوباره همان مشکل بروز می نماید. نمی گردد که آدم تا آخر عمرش مسهل مصرف کند. احتمالا فرد یک رویکرد اشتباهی نسبت به طبع و تغذیه اش داشته که دچار یبوست شده است.

افراد سوداوی و بلغمی باید مصرف مواد گرم و تر را بیشتر نمایند (بلغمی ها می توانند با مصلح مصرف نمایند، البته ورزش و تحرک را هم فراموش ننمایند). صفرایی ها و دموی ها هم باید رو به مصرف مواد سرد و تر بیاورند (دموی ها باید این مواد را با مصلح مصرف نمایند).

اما یک سری توصیه های کلی برای افراد عبارت است از:

 • میوه و سبزیجات بخورید.
 • برنج، چای سیاه، عدس، بادمجان، ماست خصوصا همراه با غذا و آب سرد را ترک کنید.
 • تحرک و ورزش خصوصا پیاده روی را نباید فراموش کنید.
 • دموی مزاجان برگه زردآلو، انجیر، آلوبخارا، خاکشیر، بارهنگ و تخم ریحان بخورند.
 • صفراوی مزاجان شیرخشت و خاکشیر، انجیر بخورند.
 • سوداوی مزاجان بارهنگ، تخم ریحان، قدومه شیرازی، انجیر و خاکشیر بخورند.
 • بلغمی مزاجان خاکشیر یا ترنجبین بخورند.

درمان انواع یبوست

سه نوع یبوست داریم: خفیف، شدید و مزمن

 • یبوست خفیف به این صورت است که اجابت مزاج هر 2 - 3 روز یک بار اتفاق می افتد.
 • در یبوست شدید فواصل اجابت مزاج بیش از 3 روز است.
 • یبوست مزمن هم به یبوستی شدید می گویند که چندین سال سابقه دارد.

درمان هر یک از انواع این مشکل شیوه خاص خودش را دارد.

درمان یبوست خفیف

درمان این نوع یبوست با خاکشیر صورت می گیرد. خاکشیر گرم و تر و سودازداست. باید هر روز صبح و شب دو قاشق غذاخوری خاکشیر در یک لیوان آب گرم ریخت و خورد. چون با آب گرم قدرت خاکشیر بیشتر می گردد. خاکشیر با آب گرم، گرم و با آب سرد، سرد می گردد و اصلا با همه مزاجی سازگار است. البته برای برطرف یبوست حتما باید با آب گرم خورده گردد.

بیشتر بخوانید:استفاده از خواص خاکشیر برای یبوست + درمان یبوست

درمان یبوست شدید

در درمان این نوع یبوست 3 مرحله را در پی می گیریم:

 1. اصلاح تغذیه و خوردن گرمی ها (به طور کل غذا های سرد یبوست زا و غذا های گرم اسهال آور هستند. البته نعناع در لیست غذا های گرم استثنا است و واقعا قابض است.)
 2. مصرف دارو های ملین مثل انجیر، روغن زیتون و خاکشیر (7 عدد انجیر را خیس نموده و بعد از نیم ساعت هم شربتش خورده گردد هم خود انجیرها، این معجون برای پوکی استخوان هم بسیار مفید است. از این نسخه قوی تر روغن بادام شیرین است که هم ملین است، هم غذاست و هم مسهل)
 3. مصرف مسهلات مثل (برگ سنا + گل محمدی) به این صورت که از هر کدام دو قاشق چایخوری در یک و نیم لیوان آب جوش ریخته و به مدت 20 دقیقه دم نموده و به صورت ناشتا بخورید، یک ساعت بعد هم صبحانه سبک بخورید. زمان مصرف مسهل 7 - 14 روز پس از آغاز مصرف ملین هاست و اگر بخواهیم شدت اسهال را بیشتر کنیم به همراه برگ سنا و گل محمدی روغن بادام شیرین هم اضافه می کنیم. اما صبر زرد (آلوئه ورا) از برگ سنا هم در مسهل بودن قوی تر است. هدف از استفاده از مسهل پاک سازی و دفع اخلاط است. برگ سنای خالی ممکن است باعث خراش دادن جداره روده و خونریزی گردد. اگر این نسخه جواب ندهد باید مواد نسخه را دو روز بعد دو برابر کرد. تجویز مسهل یک الی دو نوبت است و بیشتر از آن اشتباه است و باعث ضعف بدن می گردد و اگر این شیوه هم جواب نداد معلوم می گردد که مشکل شخص یبوست مزمن بوده است. یعنی یبوستی که در آن مواد در روده خشک می شوند و به جدار روده می چسبند.

بیشتر بخوانید: راه های درمان یبوست شدید

نکته: بعد از مصرف مسهل اصلا نباید خوابید، چون سیستم گوارش هم به حالت استراحت درمی آید و دارو آنطور که باید عمل کند، عمل نمی نماید.

در ضمن استفاده مکرر از برگ سنا موجب افسردگی می گردد، لذا باید آن را با مصلحش مصرف کرد. مصلح برگ سنا گل سرخ و روغن بادام شیرین است.

پس از مصرف مسهل خوردن آب سرد و نزدیکی کردن هم ممنوعیت دارد.

موارد منع مسهل دادن

 • افراد زیر 14 سال
 • زخم معده و روده
 • ضعف معده
 • بواسیر
 • به فاصله ای کمتر از دو روز از مسهل قبلی
 • انسداد روده
 • در افراد لاغر
 • در افراد دموی (چون باعث غلظت خون می گردد.)
 • تا چند روز بعد از فصد
 • در افراد پیر یا ضعیف
 • در زنان حامله یا شیرده (در افراد شیرده باعث می گردد بچه ها هم اسهال بگیرند.)

این افراد می توانند از شیوه قی کردن استفاده نمایند.

درمان یبوست مزمن

در این نوع یبوست نباید از مسهل استفاده کرد، چون مسهل باعث می گردد همین مختصر آبی هم که در روده وجود دارد هم دفع گردد و مدفوع خشک تر از قبل به جدار روده بچسبند. برای همین چاره ای نیست جز اینکه که برای درمان یبوست مزمن نیز همان اقدامات مربوط به یبوست خفیف را انجام داده و هم زمان از تنقیه هم یاری بگیریم. بهترین مواد برای تنقیه یک لیوان روغن زیتون + سه لیوان آب یا آب کله پاچه است. این مواد باعث افزایش رطوبت در روده و دفع مواد می گردد. تنقیه را باید تا دو هفته روزی یک بار انجام داد. بعد از این مدت اگر که اجابت مزاج طبیعی شد برای تکمیل درمان می گردد، مسهل مصرف کرد.

امیدواریم راهکارهای بالا به شما در درمان این مشکل یاری کند. نباید فراموش کنید که برای درمان هر مریضی اول باید یبوست را بر طرف کنید تا بدن بتواند مواد زائد و سمومش را به راحتی تخلیه کند. اگر سوال و یا تجربه ای در این زمینه دارید هم می توانید آن را در بخش نظرات سایت خبرنگاران با ما و سایر کاربران در میان بگذارید.

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

تور ارمنستان: تور ارمنستان ارزان قیمت، تور لحظه آخری ایروان را از ما بخواهید.

تور پاریس: تور پاریس: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

منبع: setare.com
انتشار: 18 مرداد 1400 بروزرسانی: 18 مرداد 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 6203

به "برای درمان یبوست چه بخوریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای درمان یبوست چه بخوریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید