بیمه خدمات روانشناختی؛ مصوبه ای که در بایگانی مجلس مانده است

به گزارش وبلاگ خرید، رئیس سازمان نظام روانشناسی کشور از خاک خوردن مصوبه مجلس اطلاع داد که بر اساس آن بیمه های پایه باید خدمات روانشناسی را پوشش دهند.

بیمه خدمات روانشناختی؛ مصوبه ای که در بایگانی مجلس مانده است

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایلنا، محمد حاتمی رئیس سازمان نظام روانشناسی کشور در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است بیمه به خدمات روانشناسی تعلق بگیرد، گفت: بنا بر ماده 102 قانون برنامه ششم که مربوط به سیاست های تنظیم خانواده است، ارائه خدمات مشاوره روانشناسی به شهروندان باید از بیمه تکمیلی به بیمه پایه منتقل گردد. یعنی همان گونه که بیمه پایه مشمول خدمات پزشکی می گردد، خدمات روانشناختی را نیز شامل گردد.

وی ادامه داد: این ماده در هیات دولت مطرح خواهد شد و پس از آن که آیین نامه اجرایی آن تدوین و تصویب و مباحث حقوقیِ آن برطرف شد، به اجرا خواهد درآمد. بنابراین مشاوران می توانند به شهروندانی که به آنان مراجعه می نمایند، خدماتی ارائه دهند که تحت پوشش بیمه باشد. لازمه اجرای این قانون آن است که بیمه های خدمات درمانی مهر روانشناسان را بپذیرند.

حاتمی در پاسخ به این پرسش که هم اکنون تدوین آیین نامه در چه شرایطی است، اظهار کرد: متاسفانه هنوز آیین نامه در هیات دولت مطرح نشده است. ما از مجلس درخواست کردیم این قانون و اجرایی شدن آن را پیگیری نمایند. بنابراین، رئیس مجلس شورای اسلامی دستور تشکیل یک کارگروه را داده اند که مساله را مستقیما پیگیری نمایند تا جنبه اجرایی پیدا کند.

وی در این رابطه گفت: چند روز پیش جلسه ای با فراکسیون سلامت روان داشتیم. نمایندگانی که در این جلسه حضور داشتند، همه اعتقادشان آن بود که بیمه باید ارائه خدمات روانشناسی را به شهروندان پوشش بدهد. مجلس ماده مربوط به این خدمات را در برنامه ششم تصویب نموده و بر ارائه این خدمات مصّر است. ضروری است دولت هم به آیین نامه اجرائی آن توجه کند.

رئیس سازمان روانشناسی اضافه کرد: با این آیین نامه، شهروندان می توانند با دفترچه تامین اجتماعی به مراکز خدمات روانشناسی مراجعه نمایند و خدمات مشاوره و افزایش مهارت های زندگی دریافت نمایند.

وی با تاکید بر این که خدمات روانشناسی نقش مهمی در برطرف آسیب های اجتماعی دارد، اعلام کرد: اگر ما می خواهیم آسیب های اجتماعی را کنترل و از این آسیب ها پیشگیری کنیم، باید اقشار کم درآمد و آسیب پذیر بتوانند به این خدمات دسترسی داشته باشند.

حاتمی ادامه داد: مساله پیشگیری در روبروه با آسیب های اجتماعی بسیار اهمیت دارد. اگر افراد دچار مسائل روانشناختی شوند، ممکن است دیگر به شرایط روحی قبل از آسیب بازنگردند. مهم، پیشگیری است و برای حصول به هدف باید سواد روانشناختی مردم افزایش پیدا کند. مهارت های زندگی و سواد روانشناختی منوط به مراجعه افراد به مشاوران است. افراد جامعه احتیاج دارند مهارت های کنترل خشم و اضطراب را برای زندگی سالم بیاموزند. همچنین مهارت های فرزندپروری اهمیت ویژه ای دارد.

رئیس سازمان روانشناسی اظهار کرد: مهم است که اقشار کم درآمد و حاشیه نشین ها به این خدمات دسترسی داشته باشند. احتیاج است که تمهیدات پیشگیری را به اقشار کم درآمدتر و آسیب پذیرتر ارائه دهیم.

حاتمی در پاسخ به این پرسش که تعهدات دولت را در ارتباط با این آیین نامه چگونه برآورد می کنید، گفت: متاسفانه دولت در امسال با محدودیت بودجه روبرو است. به همین خاطر احتمال دارد که از این طرح استقبال ننمایند. ولی گلایه ما بیش از این است، چراکه این مصوبه حتی در دولت مطرح نشده است. انتظار ما این بود که دولت به آنچه مجلس تصویب نموده بود، اعتنا کند و حداقل کارشناسی آن را انجام دهد. دولت حتی به وزارت تعاون این آیین نامه را ارجاع نداده است که آنالیز نمایند و این طرح در بایگانی مجلس مانده است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 319

به "بیمه خدمات روانشناختی؛ مصوبه ای که در بایگانی مجلس مانده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیمه خدمات روانشناختی؛ مصوبه ای که در بایگانی مجلس مانده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید