بی توجهی به پیامدهای محیط زیستی پروژه های عمرانی، بحران ساز شده است

به گزارش مجله بای بلاگ، ارزیابی اثرات محیط زیست (EIA) و ارزیابی راهبردی محیط زیست (SEA) درایران اسم گزارشی است که به همت کمیسیون توسعه پایدار، محیط زیست و آب اتاق ایران تهیه شده و پرداختن به چالش های فزاینده محیط زیست را رویکری نو از توسعه معرفی می نماید و ارزیابی اثرات محیط زیست (EIA) و ارزیابی راهبردی محیط زیست (SEA) را ابزاری قدرتمند برای پیش بینی اثرات و کاهش آثار تخریبی مورد توجه سیاست گذاران محیط زیست می داند.

بی توجهی به پیامدهای محیط زیستی پروژه های عمرانی، بحران ساز شده است

این گزارش به مجموعه بحران های محیط زیستی اشاره می نماید که بعضی از آنها قابل ترمیم اما پرهزینه و متاسفانه بعضی غیرقابل جبران هستند و با نگاهی به آنالیز هایی که انجام شده تاکید می نماید که بخش زیادی از این بحران ها حاصل مجموعه ای از سیاست گذاری ها و اجرای پروژه های عمرانی بدون مدنظر قراردادن پیامدهای احتاقتصادی آنها در محیط زیست بوده است.

بر اساس آنچه در این مطالعه به دست آمده است، توسعه شهرنشینی، ظهور تکنولوژی های تازه، توسعه انواع فعالیت های صنعتی، تغییر در عادات و الگوهای مصرف از یک سو و محدودیت های استفاده از منابع طبیعی از سوی دیگر موجب بروز انواع ناسازگاری های زیست محیطی و اجتماعی شده است.

از طرفی باید اذعان داشت که ابعاد فعالیت های انسانی در محیط زیست از ظرفیت قابل تحمل آن فراتر رفته است. بر این اساس ارزیابی اثرات توسعه بر محیط زیست به اسم یکی از مهم ترین ابزار مدیریت محیط زیست برای ادغام ملاحظات زیست محیطی در فرآیندهای برنامه ریزی در سطح دنیا مطرح شده است.

طبق یافته های این پژوهش، مهم ترین موانع و چالش ها فراروی ارزیابی محیط زیست را ابهامات قانونی، کمبود نیروی متخصص، شرایط اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، منابع اقتصادی، رویکردها و نگرش تصمیم گیران، اندازه آکاهی اقشار مختلف جامعه از اهمیت محیط زیست به طور عام و ارزیابی زیست محیطی به صورت خاص، عدم ضمانت اجرایی قوانین، سطح پایین مشارکت مردمی و کمبود اطلاعات، برمی شمارد.

علاقه مندان به مطالعه متن کامل این گزارش اینجا را کلیک نمایند.

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت

banima.ir: بانیما | مجله گردشگری و مسافرتی بانیما

kurdeblog.ir: وبلاگ سرگرمی و بازی، مجله سرگرمی

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 8247

به "بی توجهی به پیامدهای محیط زیستی پروژه های عمرانی، بحران ساز شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بی توجهی به پیامدهای محیط زیستی پروژه های عمرانی، بحران ساز شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید