تعویق المپیک و تمدید یک سال استرس، خطر فرسودگی ذهنی المپین ها

به گزارش وبلاگ خرید، خبرنگاران - گروه ورزش: اهمیت شرایط بدنی ورزشکاران و تاثیری که آمادگی شان در نتیجه گیری ها دارد، غیرقابل انکار است اما بر کسی پوشیده نیست که شرایط روانی هم سهم زیادی در این قضیه دارد طوری که بیش از نیمی از عملکرد ورزشکاران را به این فاکتور یعنی مسائل روحی و روانی نسبت می دهند.

تعویق المپیک و تمدید یک سال استرس، خطر فرسودگی ذهنی المپین ها

چه بسا نبود سلامت روانی کافی به دلیل تاثیری که روی تمرکز دارد، منجر به آسیب فیزیکی گردد و اینگونه نتیجه دریافت یا ندریافت ورزشکار را تحت الشعاع خود قرار دهد. به هر حال این فقط بدن ورزشکار نیست که همراه با او وارد میدان رقابت می گردد، تمام انگیزه ها، آمال ها و آرزوها هم همزمان به صحنه می فرایند؛ فاکتورهایی که بنا به جنس و کیفیت شان می توانند ورزشکار را به سمت پیروزی سوق دهند یا نقش اهرمی بازدارنده برای او را بازی نمایند.

طبیعی است این چرخه در رابطه با رویداد بزرگی مثل المپیک که رقابت و نتایج به دست آمده در آن میلیمتری تر و تاریخی تر از هر میدان دیگری است، نمود بیشتری پیدا می نماید به خصوص برای المپیک سی و دوم که در سایه کرونا به یک المپیک استثنایی تبدیل شده است. برگزاری این دوره المپیک فعلاً یک سال به تعویق افتاده و این یعنی تحمل یک سال بیشترِ روزهای توام با تمرین، استرس، انگیزه، انتظار و … برای ورزشکارانی که کسب سهمیه نموده اند.

قرار بود این ورزشکاران در مردادماه سال جاری تکلیف خود را از حیث چگونگی حضور در المپیک معین نمایند، یا زنگی زنگ یا رومیِ روم، یا حضور پیروز و سربلند یا ناکام و بازنده؛ قرار بود بارِ روانی این مسئله تا پیش از شهریورماه از دوش المپین ها برداشته گردد اما شیوع کرونا شرایط را برای آنها به گونه ای رقم زد که نه تنها تحمل این بار و مصائبش را برای مدت یک سال دیگر تمدید کرد بلکه دل مشغولی های دیگری هم به خاطر دوری از تمرین و مسابقه برای شان ایجاد نموده است.

مجموع این عوامل می توانند دست به دست هم دهند و اختلال روحی و روانی ورزشکاران المپیکی و در نتیجه ناکارآمدی آنها در توکیو را رقم بزنند اگر توجه و چاره اندیشی های لازم، به وقتش و به اندازه نباشد.

خطر ابتلای المپین ها به فرسودگی ذهنی

تمام ورزشکاران در دوره تمرینی، علاوه بر انجام تمرینات تخصصی و به دلیل تحمل شرایط سخت اردویی، دوری از خانواده و دل نگرانی بابت آینده، اضطرابِ آزمون پیش رو و نتیجه آن، تحت یک فشار روانی هم قرار می گیرند. این موضوع در رابطه با مسافران توکیو و به خاطر شرایط استثنایی پیش آمده برای آنها می تواند خیلی حاد گردد و به همین دلیل دستیابی به آرامش و کنترل روانی لازم، در خصوص این دسته ورزشکاران بیشتر از همه احساس می گردد.

مژگان کُرد از کارشناسان مرکز روانشناسی آموزشگاه ملی المپیک هم این موضوع را تایید می نماید. وی در مصاحبه با خبرنگاران با تاکید بر اینکه تعویق المپیک و بی توجهی به مسائل روانشناختی ورزشکاران می تواند باعث فرسودگی ذهنی در آنها گردد، گفت: متهمی را در نظر بگیرید که منتظر اجرای حکمش است یا جوانی که در کنکور شرکت نموده و انتظار اعلام نتایج را می کشد. اینها حکم ورزشکاری را دارند که تمرین داشته یا در حال سپری کردن اردو است و منتظر شروع مسابقه و معین شدن عملکردش در آن است.

وی ادامه داد: الان به خاطر تعویق المپیک، روزهای انتظار برای المپین ها خیلی طولانی تر شده است، روزهایی که از روزهای کوشش و تمرین سخت و سنگین تر می گذرند و همین مسئله می تواند باعث فرسودگی ذهنی در آنها گردد. اینجاست که برنامه ریزی روانی و انجام اقدامات علمی و تخصصی می تواند مانع از بروز عوامل مخرب در عملکرد ورزشکاران گردد.

درهای جدید با کلیدهای قدیمی باز نمی شوند

این کارشناس روانشناسی همچنین به زمان لازم برای آماده کردن روحی و روانی ورزشکاران تاکید دارد. به هر حال به همان اندازه که احتیاج است به ورزشکار برای تمرین زمان معینی داده گردد تا به تدریج بر آمادگی خود اضافه کند و خود را برای زمان مسابقه به اوج برساند، احتیاج است برای آمادگی ذهنی و روانی ورزشکار هم زمان کافی تامین گردد به گونه ای که ورزشکار در جریان مسابقات از این حیث، صد در صد شرایط ایده آل را داشته باشد.

این در حالی است که امروز به خاطر کرونا در زمان برگزاری المپیک به عنوان هدف اصلی المپین ها فاصله یک ساله ایجاد شده است. این افراد اما بعد از کسب سهمیه یا در حین کوشش برای دستیابی به آن، با تغییر در زمان برگزاری روبرو شدند. طبیعی است که حالا با فاصله ایجاد شده و شرایط خاصی که کرونا به وجود آورده، نمی توانند با همان دست فرمان قبل به فرایند تمرینات شان ادامه دهند. در واقع درهای جدید که پیش روی ورزشکاران المپیکی قرار گرفته اند با کلیدهای قدیمی باز نمی شوند بنابراین باید به فکر راهکارهایی بود تا زنگ خطری که مژگان کُرد به آن اشاره داشت - فرسودگی ذهنی - به صدا در نیاید.

تاکید بر هدف گزینی

علی حجتی دیگر کارشناس مرکز روانشناسی آموزشگاه ملی المپیک در این زمینه بر ایجاد هدف گزینی برای ورزشکاران المپیکی تاکید دارد. وی در مصاحبه با خبرنگاران گفت: برای جلوگیری از آسیب ورزشکار از حیث روانی، باید به هدف گزینی اهمیت داده گردد که از لحاظ ذهنی یاری فوق العاده ای به او می نماید.

وی توضیح داد: هدف گزینی این احساس را در ورزشکار ایجاد می نماید که به بیراهه نرفته و برای رسیدن به هدف که همان المپیک است، در جهت مستقیم و درست قرار گرفته است. همین مسئله روی اعتماد به نفس او هم تاثیر بسزایی دارد.

این روانشناس ورزشی همچنین گفت: وقتی از المپیک و ورزشکاران حرفه ای شرکت نماینده در آن حرف می زنیم باید به جزئیات بهای زیادی داد. مواردی که شاید خیلی به چشم نیایند اما تاثیری فوق العاده بر عملکرد دارند.

بساط حواس پرتی ورزشکاران جمع گردد

برای هدف گزینی مورد نظر و توجه به جزئیات مورد تاکید چه باید کرد؟، پاسخ حجتی به این پرسش این بود: لازم نیست کار خیلی خاص و بزرگی انجام داد، فقط اینکه باید ایجاد انگیزه کرد، برای حضور پیروز در المپیک که از آن به عنوان هدف تعبیر می گردد، انگیزه ضروری است. این فاکتور است که روی کوشش و استمرار یک ساله آن تاثیر می گذارد. نباید این مهم را نادیده گرفت.

وی در شرح بیشتر این موضوع مورد بحث مطرح نمود: مسائل اقتصادی، نبود امکانات کافی، نداشتن محیط مناسب برای تمرین یا برنامه لازم برای آن از عواملی است که به نوعی باعث حواس پرتی ورزشکار می گردد و همزمان با دور کردن او از آمادگی بدنی، روی مسائل روحی و روانی او تاثیر مخرب خواهد داشت. این عوامل ورزشکار را از جهت پیروزیت دور می نماید بنابراین باید جلوی آنها گرفته می گردد.

این کارشناس روانشناسی از وعده وعیدهایی که به ورزشکاران بابت نتیجه گیری و مدال آوری آنها برای المپیک داده می گردد به عنوان بخش مهمی از جزئیات موردنظر یاد کرد و گفت: وعده پرداخت پاداش یک سیاست کلی است اما زمان پرداخت یا چگونگی آن یکی از جزئیات است. همچنین نحوه برگزاری اردوها، ارائه خدمات و … هم جزئی از جزئیات هستند. در یک سال باقی مانده تا المپیک خیلی بیشتر از همواره باید به اینها اهمیت داده گردد.

حجتی با بیان اینکه برنامه ریزی بدون ضمانت اجرایی مشکل ورزش کشور است، یادآور شد: وقتی وعده ای داده می گردد، ورزشکار شب را با ذوق آن به صبح می رساند پس مسئولان به فکر کار شاق نباشند، به وعده هایشان عمل نمایند.

حضور روانشناس در کنار المپین ها الزام گردد

به طور حتم روانشناسی ورزشی یکی از ارکان مهم و تاثیرگذار در رشد و کارآیی ورزشکاران است به خصوص برای آنهایی که به المپیک اعزام می شوند و ویژه تر برای این دوره المپیک که شرایط آن خاص تر از هر دوره دیگری است. به همین دلیل مژگان کُرد بر لزوم حضور روانشناس کنار تیم ها و ورزشکاران تاکید دارد.

وی در این رابطه با یادآوری اینکه فدراسیون والیبال از سال ها پیش موضوع روانشناسی ورزشی و استفاده از کارشناسان این حوزه کنار تیم های خود را به طور جدی دنبال می نماید، روایتی از حمزه زرینی عضو پیش تیم ملی والیبال را یادآور شد و گفت: این بازیکن می گفت اگر بهترین روانشناس جهان هم باشید و در جایگاهی غیر خاص به ما ملی پوشان توصیه هایی داشته باشید، خیلی توجه نمی کنیم اما اگر به عنوان یک مربی و عضو کادر فنی، رودر روی بازیکنان قرار بگیرید، صحبت ها کاملاً تاثیرگذار می گردد.

وی در ادامه اظهار داشت: به کادر فنی تیم ها و در کنار سرمربی، مربی، بدنساز، ماساژور و … باید یک مربی روانشناسی هم اضافه گردد. این موضوع باید وارد چارت وزارت ورزش گردد. وزارتخانه تمام فدراسیون ها را به ملزم به فعال کردن کمیته روانشناسی و استفاده از روانشناس در کنار ورزشکاران شان کند. به خصوص که برنامه روانشناسی ورزش کشور در آموزشگاه ملی المپیک آماده اجراست، هر فدراسیون و تیمی متقاضی گردد، روانشناس در اختیار خواهد گرفت.

عوامل موثر در ایجاد آرامش روانی

به گفته مژگان کُرد، در بسیاری کشورهای جهان و برای جلوگیری از ابتلای المپین ها به فرسودگی ذهنی، اقدامات قابل توجهی صورت گرفته است. این دست اقدامات در ورزش ایران هم قابل ارائه است البته اگر متقاضی داشته باشد!

وی در این زمینه به خبرنگاران گفت: از حیث مهیا کردن شرایط آرامش روانی ورزشکاران از دیگر کشورها عقب نیستیم حتی در بعضی امور جلوتر هم هستیم اما اینکه فدراسیون ها، تیم ها، مربیان و ورزشکاران به چه میزان از این امکانات استفاده نمایند، مهم است. ما در مرکز روانشناسی آموزشگاه برای تمام رشته ها مشاوره رایگان داریم اما تا به امروز درصد مراجعه نمایندگان مان خیلی بالا نبوده است.

علی حجتی هم به یک مسئله قابل توجه اشاره دارد و اینکه در رابطه با مسائل روانی خودِ ورزشکار نقش حیاتی دارد. وی با یادآوری تاکیدی که بر هدف گزینی داشت، گفت: کمیته ملی المپیک و فدراسیون ها در این زمینه دخیل هستند اما بیشترین نقش را مربیان و به خصوص خودِ ورزشکاران دارند.

وی ادامه داد: مدیران تصمیم گیرنده می توانند با اتخاذ تصمیماتی (مثل پرداخت پاداش) بهانه ها را کم نمایند، فدراسیون شرایط را مهیا می نماید و مربی هم برنامه می دهد اما در نهایت این خودِ ورزشکار است که در مرحله اجرا ایفای نقش می نماید. اجرا و چگونگی آن مهمترین و معین نماینده ترین اصل است. ورزشکار باید هر آنچه او را از جهت اصلی منحرف می نماید، از خود دور کند تا بتواند تمرکزش را بالا ببرد. ورزشکار فراموش نکند که برای خاص بودن باید خاص زندگی کند، نمی تواند به صورت عام باشد و نتیجه خاص بگیرد.

مبادا خیلی زود، دیر گردد

به گزارش خبرنگاران، به زعم خیلی ها تعویق المپیک و فرصت یک ساله ایجاد شده برای آن، فرصت مناسبی برای شکل گیری کاروان المپیک با ورزشکارانی آماده تر است اما نباید از مطالبات روانی ورزشکاران و تاثیری که در یک فاصله زمانی می تواند ایجاد کند، غفلت کرد.

بلاتکلیفی، استرسِ آسیب دیدگی، شرایط حریفان، ترس از نتیجه ضعیف دریافت یا فشارِ مدال آوری، تمدید دوری از خانواده و روزهای پرفشار تمرین، کنترل وزن و استرس کم و زیاد شدن آن، لزوم داشتن تمرکز و … از عواملی است که در بسامانی یا نابسامانی روانی ورزشکار تاثیرگذار است.

یک سال فرصت است تا همزمان با آمادگی بدنی ورزشکاران، این فاکتورها را هم کنترل و در جهت نتیجه گیری راهنمایی کرد اما باید در نظر داشت که بعضاً خیلی زود، دیر می گردد؛ برای سلامت روانی المپین ها و اندازه گیری آن باید همزمان با برنامه ریزی تمرینی اقدام گردد نه دیرتر.

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت

banima.ir: بانیما | مجله گردشگری و مسافرتی بانیما

kurdeblog.ir: وبلاگ سرگرمی و بازی، مجله سرگرمی

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 2551

به "تعویق المپیک و تمدید یک سال استرس، خطر فرسودگی ذهنی المپین ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعویق المپیک و تمدید یک سال استرس، خطر فرسودگی ذهنی المپین ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید