خطر اتمام ذخایر مس ظرف 3 سال آینده

به گزارش وبلاگ خرید، در شرایطی که فرایند بازگشایی اقتصاد جهانی شتاب بیشتری گرفته و تقاضا برای مس به سرعت در حال افزایش است، خطر اتمام ذخایر جهانی مس بیش از هر زمان دیگری احساس می گردد.

خطر اتمام ذخایر مس ظرف 3 سال آینده

بر اساس یادداشتی که اخیراً از سوی استراتژیست های حوزه کالاهای خام در شرکت خدمات اقتصادی و بانکداری بانک آو آمریکا منتشر شده است، موجودی انبارهای مس دنیا اکنون به پایین ترین میزان خود در 15 سال اخیر رسیده و برای تنها 3.3 هفته (23 روز) می تواند جوابگوی تقاضای دنیای باشد. آنها پیش بینی می نمایند که کمبود عرضه مس در بازارهای دنیای طی ماه های آینده و همچنین در سال آینده میلادی بر اثر افت میانگین موجودی انبارهای مس تشدید خواهد شد و در نتیجه، احتمال افزایش قیمت این فلز اساسی تا 13 هزار دلار در هر تن وجود خواهد داشت.

استراتژیست های حوزه کالاهای خام در بانک آو آمریکا، در ادامه این یادداشت هشدار داده اند: شرایط بنیادی بازار مس بسیار نگران نماینده است. در حالی که اقتصاد دنیای در حال بازگشایی و رشد است، اگر عرضه ضایعات مس افزایش نیابد و کمبودهای بازار را جبران نکند، ذخایر کنونی مس تا سال 2024 به اتمام خواهد رسید.

از ابتدای امسال میلادی قیمت مس در بازارهای دنیای با توجه به افزایش تقاضا برای آن، فرایندی صعودی را پیموده است. مس در صنایع مختلف از جمله صنعت وسایل نقلیه برقی -که بازارشان با توجه به کوشش های دنیای برای حرکت به سمت اقتصاد سبز هرروز بیش از پیش رونق می یابد- مورد استفاده قرار می گیرد. مارکو پاپیک، استراتژیست ارشد شرکت سرمایه گذاری کلاک تاور، رقابت در عرصه وسایل نقلیه برقی را به مسابقه فضایی تشبیه می نماید. وی می گوید: این روزها همه به سرعت در حال دویدن به سمت نسل جدید وسایل نقلیه برقی هستند. در این میان، مس در هرجایی مورداحتیاج است؛ زیرا جریان برق را راهنمایی می نماید.

هفته گذشته قیمت مس در معاملات آینده بورس کالای نیویورک برای اولین بار از فوریه 2011 به 4.53 دلار در هر پوند (10 هزار دلار در هر تن) رسید. استراتژیست های بانک آو آمریکا معتقدند که در صورت افزایش نیافتن استفاده از ضایعات مس در کارخانه های ذوب و تصفیه مس که بر اساس پیش بینی آنها می تواند به اتمام ذخایر دنیای مس ظرف سه سال آینده منجر گردد، قیمت دنیای مس ممکن است حتی به بیش از 20 هزار دلار در هر تن برسد.

از طرفی طرح توسعه زیرساخت های آمریکا که از سوی جو بایدن رئیس جمهور آمریکا مطرح شده است -که البته برای اجرایی شدن احتیاجمند موافقت کنگره است- می تواند مصرف مس و فولاد را در آمریکا به میزان قابل توجهی افزایش دهد. علاوه بر این، به گفته مارکو پاپیک از شرکت سرمایه گذاری کلاک تاور، نرخ رشد انتظاری اقتصاد آمریکا در امسال میلادی که رقمی چشمگیر (6.4 درصد بر اساس پیش بینی صندوق بین المللی پول) است، بدین معناست که چین امسال تنها متقاضی عظیم مس در دنیا نخواهد بود. وی تأکید می نماید: تقاضای مس دیگر مانند سال های گذشته صرفاً به رشد چین گره نخورده است. وقتی صحبت از رشد دنیای مطرح باشد، چین دیگر تنها بازیگر بازار نیست.

مارکو پاپیک پیش بینی می نماید که نگرانی های کنونی درباره افت شدید موجودی انبارهای مس باعث افزایش سرمایه گذاری در استخراج معادن جدید خواهد شد. وی می گوید: از سال 2011 همیشه شاهد افت شدید سرمایه گذاری در معادن مس بوده ایم. ما باید برای افزایش عرضه سرمایه گذاری کنیم. آفریقا یکی از مناطقی است که منابع مس سرشاری دارد. ممکن است در سال های آینده شاهد تنش های ژئوپلیتیکی بر سر دستیابی به فلزات مورد احتیاج برای انقلاب سبز از جمله نیکل و کبالت باشیم. از طرفی علی رغم اینکه آمریکا از منابع مس کافی برای تأمین احتیاج خود برخوردار است، اما واردات مس برایش ارزان تر تمام می گردد.

در عین حال، استراتژیست های بانک آو آمریکا تأکید می نمایند که اگرچه مس نقش مهمی در کوشش های دنیای برای کاهش اشاعه گازهای گلخانه ای ایفا می نماید، اما این فلز به طور کلی سهم نسبتاً کمی از اقتصاد دنیای را به خود اختصاص داده است. آنها در یادداشت اخیر خود نیز یادآور شده اند: از نقطه نظر کلان امکان تشدید سهمیه بندی مس در آینده وجود دارد، اما این لزوماً به معنای متوقف شدن فرایند رشد اقتصاد دنیای نخواهد بود.

adeliasafar.com: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا را از ما بخواهید.

dorezamin.com: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 7275

به "خطر اتمام ذخایر مس ظرف 3 سال آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر اتمام ذخایر مس ظرف 3 سال آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید