راهکارهایی برای حفظ باروری جوانان

به گزارش مجله بای بلاگ، مدیر مرکز درمان ناباروری رویان درباره راهکارهای حفظ باروری گفت: اگر جوانانی نیازمند درمان هایی برای بیماری هایی خاص هستند که قدرت باروری آن ها را به خطر می اندازد، باید تمهیداتی داشته باشیم تا قدرت باروری آن ها حفظ شود.

راهکارهایی برای حفظ باروری جوانان

دکتر احمد وثوق در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به پیشینه تاسیس مرکز درمان ناباروری رویان گفت: در دهه 60 یکی از نیازهای کشور به خدمات پزشکی خارج از ایران، در حوزه درمان ناباروری بود. طبق اعداد و ارقام موجود در آن زمان، دومین موردی که ارزبری داشت و هموطنان مان مجبور بودند برای آن به خارج از کشور بروند، درمان ناباروری بود.

وی اضافه کرد: آخرین گزارشی که ما در آن زمان از وزیر وقت بهداشت و درمان داشتیم این بود که با وجود شرایط بسیار سخت مالی در زمان جنگ و بعد از جنگ، در یک سال 100 زوج ایرانی برای درمان ناباروری به خارج از کشور اعزام شده بودند که حاصل این اعزام تولد جمعا 10 فرزند بود. یعنی میزان موفقیت اعزام زوج های نابارور برای درمان ناباروری 10 درصد بود.

وثوق اظهار داشت: امروزه با گذشت بیش از 29 سال از تاسیس مراکزی مانند مرکز درمان ناباروری رویان، ضمن این که ما به طور کامل از اعزام بیماران قطع وابستگی پیدا کردیم، توانستیم در شرایط عادی (غیر کرونایی) پذیرای تعداد زیادی زوج نابارور خارجی و یا ایرانیان مقیم خارج برای درمان ناباروری در کشور خود باشیم؛ یعنی جریان معکوس شده است. علاوه بر این که از خروج ارز برای درمان ناباروری هموطنان خود جلوگیری کردیم با پذیرفتن زوج های نابارور ازکشورهای دیگر به منبعی برای کسب درآمد ارزی تبدیل شدیم.

مدیر مرکز درمان ناباروری رویان با بیان این که آمار موفقیت در مرکزی مانند مرکز درمان رویان که همه امکانات درمان ناباروری را در اختیار دارد، آماری قابل رقابت با مراکز درمان ناباروری اروپا، آمریکا و استرالیا است گفت: پژوهشگاه رویان در کنار ارائه خدمات درمان ناباروری توانست با متخصصان جوان، مجرب و متخصص به دانش سلول های بنیادی دست پیدا کند.دستیابی به دانش سلول های بنیادی از تفکر و پژوهش در علوم مربوط به درمان ناباروری مانند دانش جنین شناسی، دانش ژنتیک، دانش درمان ناباروری مردان و علوم مرتبط با آن ممکن شد. همه این موارد در کنار یکدیگر باعث می شود جمهوری اسلامی ایران در تراز منطقه ای از یک جایگاه مناسبی برخوردار و امروزه هم در زمینه دانش سلول های بنیادی و هم در زمینه دانش طب بازساختی و همچنین علوم مرتبط با شبیه سازی بتواند جزو سرآمدان علمی دنیا باشد.

وی درباره روش های پیشرفته درمان ناباروری گفت: اساس درمان ناباروری باید بر این متکی باشد که ما فرزند سالم را برای خانواده ها به ارمغان بیاوریم. تلاش ما این است که در موضوع درمان ناباروری هم میزان موفقیت در درمان را بالا ببریم هم ثمره درمان ناباروری ما فرزند سالمی در خانواده باشد. برای رسیدن به این موضوع باید روش های مختلفی را که دانش روز دنیا است به کار ببریم تا از تولد فرزندانی با ناهنجاری های ژنتیکی و یا مادرزادی جلوگیری کنیم.

وثوق با اشاره به یکی از دستاوردهای پژوهشگاه رویان اظهار داشت: یکی از دستاوردهای خوبی که در رویان وجود دارد دانش بررسی ژنتیکی جنین ها قبل از انتقال به مادر است. با بررسی دقیق ژنتیکی جنین ها می توانیم جنین های سالم را انتخاب کنیم و به مادران منتقل کنیم.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان ادامه داد: از دیگر اصولی که باید در باروری مد نظر باشد، بحث حفظ باروری است؛ یعنی ما پتانسیل، توانایی و قدرت باروری را در جوانان حفظ کنیم. اگر جوانان نیازمند درمان هایی برای بیماری هایی خاص بودند که قدرت باروری آن ها را به خطر می اندازد باید تمهیداتی داشته باشیم تا قدرت باروری آن ها حفظ شود. شیمی درمانی و رادیوتراپی ممکن است باروری خانم ها را به خطر بیندازد بنابراین آن ها می توانند به بانک تخمدان رویان مراجعه کنند و گامت های خود را منجمد کنند. آقایان نیز اگر به علت بیماری های صعب العلاج مانند سرطان مجبور باشد درمان های شدید مانند شیمی درمانی و رادیوتراپی را طی کند ما این آمادگی را داریم که هم بافت ارگان های جنسی آن ها و هم اسپرم هایشان را منجمد کنیم تا در زمانی که به آن ها نیاز دارند از آن استفاده کنند.

وثوق درباره به بلوغ رساندن سلول های نارس در محیط آزمایشگاه گفت: دستاورد دیگری که امروزه از آن استفاده می شود این است که سلول های نارس را در محیط آزمایشگاه به بلوغ می رسانیم و سپس از سلول های بالغ برای درمان ناباروری استفاده می کنیم. این تکنولوژی در رویان وجود دارد. مراقبت های دوران بارداری و جلوگیری از تولد نوزادان نارس و کنترل خطراتی همچون فشار خون و دیابت دوران بارداری از دیگر خدماتی است که در رویان ارائه می شود.

وی با اشاره به وقوع سقط مکرر در برخی از زنان باردار درباره رفع این مشکل گفت: یکی دیگر از اقداماتی که در حال انجام است در خصوص زوجینی است که خانم، طی بارداری دچار سقط مکرر می شود؛ یعنی خانم بارداری های مکرری دارد ولی متاسفانه این بارداری ها به یک فرزند سالم ختم نمی شود. در این موارد هم ما تیمی داریم که مسئولیت آن این است که زوجینی را که خانم دچار سقط های مکرر شده است تحت حمایت قرار می دهد و پروتکل های لازم برای بارداری موفقیت آمیز خانم را به کار می گیریم تا هم ثمره بارداری وی فرزند سالمی باشد هم در طول بارداری مورد مراقبت قرار می گیرند که به زایمان سالمی منتهی شود.

وثوق در ادامه در خصوص عملکرد جهاد دانشگاهی طی چهل سال گذشته گفت: جهاد دانشگاهی در سطحی که به آن ماموریت داده شده است، عملکرد بسیار موفقی داشته است ولی اگر به ما ماموریت ندهند و امکاناتی در اختیار ما قرار ندهند بالطبع هم در انجام وظایفی که خودمان تعریف کرده ایم دچار مشکل می شویم و هم کشور از نعمت نیروهای جوان و آماده به خدمت جهاد دانشگاهی محروم می شود.

مدیر مرکز درمان ناباروری رویان خاطر نشان کرد: تلاش ما بر این است که با دریافت ماموریت های خاص از حاکمیت توانایی های خود را اثبات کنیم. این که چه قدر حاکمیت به برنامه های ما توجه کند و اعتبارات لازم را در اختیار ما قرار دهد از حیطه اختیارات ما خارج است. با همه محدودیت هایی که جهاد دانشگاهی داشته است، معتقدم جهاد دانشگاهی جزو نهادهایی بوده که توانسته در این چهل سال فعالیت خود نقش موثری را در اعتلای نظام جمهوری اسلامی ایران، قطع وابستگی ها و توسعه کشور بازی کند.

mahsanblog.ir: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

1com.ir: مجله کامپیوتر | مجله کاربردی فناوری در صنعت گردشگری

heevblog.ir: هیو بلاگ | سیستم مدیریت محتوای هیو بلاگ

dabiblog.ir: دَبی بلاگ، سیستم مدیریت محتوای دَبی

persinablog.ir: پرسینا بلاگ، سیستم مدیریت محتوا پرسینا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 3547

به "راهکارهایی برای حفظ باروری جوانان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکارهایی برای حفظ باروری جوانان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید