رشد 2 برابری فقرای ایران ، سقوط 8 میلیون نفر از طبقه میانه

به گزارش مجله بای بلاگ، به گزارش خبرنگاران، آمار جدیدی درباره فقر ایران منتشر شده است. طبق نتایج این پژوهش معتبر، در دهه 90 تعداد فقرای ایران دو برابر شده و چهار میلیون نفر دیگر هم به زیر خط فقر بین المللی (5/ 5 دلار در روز) سقوط نموده اند. حدود هشت میلیون نفر هم از طبقه میانه به طبقه میانه رو به پایین رفتند.

رشد 2 برابری فقرای ایران ، سقوط 8 میلیون نفر از طبقه میانه

نویسنده این گزارش، جواد صالحی اصفهانی، استاد اقتصاد دانشگاه ویرجینیاتک است و این گزارش به وسیله مرکز پژوهش های اتاق ایران در دنیای اقتصاد منتشر شده. صالحی اصفهانی، مدرک دکترای رشته اقتصاد را از دانشگاه هاروارد گرفت و پیش از پیوستن به هیات علمی دانشکده ویرجینیاتک به اسم استاد اقتصاد دانشگاه پنسیلوانیا مشغول به تدریس بود. او یکی از اعضای ارشد سازمان اقتصاد و توسعه جهانی نهاد بروکینگز است. این گزارش هم به همت نهاد بروکینگز منتشر شده و محمدرضا فرهادی پور آن را به فارسی برگردانده است.

این آنالیز نشان می دهد تعداد افراد فقیر از سال 2012 تا 2019 حدود دو برابر شده است. در این مدت، چهار میلیون نفر به تعداد فقرا افزوده شده و خط فقر از 4/ 6 درصد به بیش از 12درصد رسیده است. همه اینها حاکی از آن است که شرایط تحریم ها در کنار تورم و رکود مالی، موجب کاهش سطح رفاه شده است. بعلاوه مقدار مخارج سرانه که نشانه ای از شرایط رفاه خانوار است، از سال 2010 تا 2019 حدود 18درصد کاهش داشته و به سطح 2002 بازگشته است.

با وجود این، ذوب شدن سطح مخارج برای خانوارهای فقیر بیشتر بوده است. به همین علت، خانوارهای روستایی، بیشترین کاهش را در مصرف داشته و 30درصد از مخارج خود را کاهش داده اند. با این همه، آمارها نشان می دهد شوک تحریم و رکود مالی در دهه 90 بازار کار را تغییر چندانی نداده و این گروه از خود مقاومت بیشتری نشان داده است.

در سال 2019، مقدار مخارج سرانه در مقایسه با سال 2010 به مقدار 7/ 17درصد کاهش یافت و به سطوح سال 2002 بازگشت. به عبارت دیگر، بحران مالی نه تنها مانع افزایش استانداردهای زندگی مردم ایران از سال 2010 به بعد شده، بلکه تقریبا نتایج یک دهه پیشرفت در این زمینه را به طور کامل محو نموده است. البته، تمام 7/ 17درصد کاهش استانداردهای زندگی طی دهه اخیر را نمی توان به تحریم ها نسبت داد. سقوط قیمت نفت ابتدا در سال 2008 و سپس بار دیگر در سال 2014 نقش قابل توجهی در این زمینه داشته است. اگرچه تحریم ها حجم صادرات نفت را کاهش داده اند، اما کاهش قیمت نفت هم به معنای کسب عایدی کمتر از مقدار نفتی بود که امکان صادرات آن وجود داشت.

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت

banima.ir: بانیما | مجله گردشگری و مسافرتی بانیما

kurdeblog.ir: وبلاگ سرگرمی و بازی، مجله سرگرمی

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 8486

به "رشد 2 برابری فقرای ایران ، سقوط 8 میلیون نفر از طبقه میانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد 2 برابری فقرای ایران ، سقوط 8 میلیون نفر از طبقه میانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید