علائم مزمن کووید 19 در زنان شایع تر است

به گزارش مجله بای بلاگ، پزشکان انگلیسی می گویند: مطالعه ای نو نشان داده است حدود 40 درصد افراد مبتلا به کوویدـ19 تا 12 هفته یا بیشتر علائم مزمن بیماری را دارند.

علائم مزمن کووید 19 در زنان شایع تر است

به گزارش خبرنگاران، در همین حال یک متخصص انگلیسی هشدار داده است که اقلیت کوچکی از مبتلایان شاید تا سال ها با مسائل سلامتی مرتبط با این بیماری دست به گریبان باشند.

به گفته متخصصان امپریال کالج لندن، علائم مزمن کووید 19 در زنان شایع تر است و این خطر با افزایش سن بیشتر می شود.

در بخشی از مطالعه ری اکت ـ 2 امپریال کالج، از 508 هزار و 707 نفر در انگلیس سوال شد که آیا در دوره همه گیری به کوویدـ 19 مبتلا شده اند. داوطلبان همچنین به سوال هایی در مورد طول مدت 29 علامت متفاوت مرتبط با ابتلایشان به کووید پاسخ دادند.

نتایج نشان داد 76 هزار و 155 نفر در فاصله آغاز همه گیری تا فوریه 2021 به کووید علامت دار مبتلا شده بودند. از این تعداد، 28 هزار و 713 نفر یا 37.7 درصد، دست کم یکی از علائم را تا 12 هفته یا بیشتر داشته است. وقتی به نسبت مجموع جمعیت انگیس سنجیده شود، این رقم دو میلیون نفر برآورد می شود. تعداد 11 هزار و 241 نفر از شرکت کنندگان این پژوهش یعنی 14.8 درصد در این بازه زمانی دست کم سه علامت داشته اند.

برخی از این علائم عبارت از خستگی، بدن درد، بی رمقی، بدخوابی و درد قفسه سینه هستند.

هلن وارد، استاد سلامت عمومی در امپریال کالج که در نظارت بر این پژوهش مشارکت داشته است، گفت: نمی دانیم علائم تا چه مدت ممکن است ادامه داشته باشد زیرا قبلا در چنین وضعیتی نبوده ایم. هرچند برای برخی افراد به گمانم اقلیتی کوچک، احتمال دارد مزمن شود و تا سال ها بماند.

پروفسور پل الیوت، مدیر طرح ری اکت هم گفت که احتمال می دهد برخی افراد عوارض بسیار بلندمدت داشته باشند. اما آنچه نمی دانیم این است که این افراد چه تعداد خواهند بود.

وی افزود: بی تردید افرادی هستند که عضوی از بدنشان درگیر شده و آسیب دیده است. عوارض این مشکل در آن ها ادامه خواهد داشت مانند فیبروز ریه.

با وجود این، پروفسور الیوت گفت که حال بیشتر افراد در فاصله زمانی 4 تا 12 هفته بهتر می شود.

یافته های این مطالعه نشان می دهد چاقی، استعمال دخانیات یا سیگار برقی، بستری شدن یا نشدن در بیمارستان همگی در افزایش احتمال بروز علائم مزمن دخیل اند و این در حالی است که احتمال درگیری آسیایی ها با مسائل مزمن بلندمدت کمتر است.

به نوشته روزنامه ایندیپندنت، او در ادامه افزود: هنوز خیلی چیزها را باید بفهمیم تا عوارض بلندمدت کووید، آسیب شناسی شود و اینکه چرا پس از ابتلای اولیه، این همه آثار متفاوت روی بدن دارد.

mahsanblog.ir: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

1com.ir: مجله کامپیوتر | مجله کاربردی فناوری در صنعت گردشگری

heevblog.ir: هیو بلاگ | سیستم مدیریت محتوای هیو بلاگ

dabiblog.ir: دَبی بلاگ، سیستم مدیریت محتوای دَبی

persinablog.ir: پرسینا بلاگ، سیستم مدیریت محتوا پرسینا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 7965

به "علائم مزمن کووید 19 در زنان شایع تر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم مزمن کووید 19 در زنان شایع تر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید