مصوبه ستاد تنظیم بازار 2 هزار میلیارد تومان به مرغداران خسارت زد، محصولات صادراتی روی دست مانده

به گزارش وبلاگ خرید، ارسلان قاسمی گفت: مصوبه ستاد تنظیم بازار به صنعت مرغداری 2 هزار میلیارد تومان خسارت زد و کسی جوابگو نیست.

مصوبه ستاد تنظیم بازار 2 هزار میلیارد تومان به مرغداران خسارت زد، محصولات صادراتی روی دست مانده

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، ارسلان قاسمی رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون امروز در نشست مشترک با معاون پیشگیری از جرم قوه قضائیه در محل اتاق تعاون گفت: یکی از مسائل عمده ما این است که تصمیمات دولت که بر بخش غیردولتی و تعاونی اثر می گذارد، دولت به هیچ وجه زیر بار آثار تصمیمات خود نمی رود.

وی گفت: ستاد تنظیم بازار مصوبه ای دارد که به صنعت مرغداری 2 هزار میلیارد تومان خسارت زده و کسی جوابگو نیست، آیا دولت در آثار تصمیمات خود بر فعالان بخش مالی جوابگو است؟

وی گفت: بسیاری از دستورالعمل هایی که به نفع بخش خصوصی است در بخش تعاون اجرا نمی گردد و ما می خواهیم دولت از فعالیت های تصدی گری کنار بکشد، به عنوان مثال در خصوص عدم اجرای بخشنامه ها و قوانین بند ج ماده 25 قانون برنامه پنجم توسعه اجرا نشده و زمان اجرای این برنامه هم به خاتمه رسیده است.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون همچنین با اشاره به بخشنامه بانک مرکزی گفت: گاهی بانک ها برای فعالان بخش خصوصی به خاطر بدهی ممنوعیت خروج ضامنان بانکی را انجام می دهند و گاهی سیستم بانکی به ثبت اسناد نامه می نویسد و فعال بخش خصوصی را ممنوع المعامله می نماید.

به گفته وی، در ماده 76 قانون بخش تعاون می گوید بخش تعاون باید غیردولتی باشد در حالی که سازمان تعاون روستایی که سازمان دولتی است شرکت های تعاونی بخش خصوصی را قبول نمی نماید بلکه اتحادیه های کشاورزی و تعاونی که خود ایجاد نموده است را به عنان نمایندگان بخش تعاون قبول می نماید و خدمات و رانت و ارز 4200 تومانی را به اتحادیه های زیرمجموعه خود اختصاص می دهد، در حالی که ماده 76 و 77 قانون به صراحت می گوید بخش تعاون نباید دولتی باشد و باید در خارج از دولت شکل گیرد.

قاسمی همچنین با بیان اینکه کشور ما از مرحله خشکسالی به مرحله ترسالی وارد شده است، گفت: متأسفانه بیماری کرونا محدودیت های زیادی برای صادرات محصولات کشاورزی ایجاد کرد سال جاری 250 هزار تن پسته و یک میلیون تن محصولات شیلاتی و 700 هزار تن زعفران فراوری می گردد که بخشی عمده ای از این محصولات باید صادر گردد در حالی که به خاطر کرونا بازار صادرات را از دست داده ایم.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون با بیان اینکه سه میلیون نفر در بخش کشاورزی شاغل هستند، گفت: سال جاری به خاطر عدم امکان در صادرات کشاورزی از الان پیش بینی می کنیم، در شهریور و آبان ماه خطراتی متوجه کشاورزان گردد، چون نمی توانند محصولات خود را صادر نمایند و ما هم نمی توانیم به فراورینماینده دستور دهیم که فراوری نکند. بنابر این بانک ها با اقساط معوق کشاورزان روبه رو می شوند.

به گفته وی، در حال حاضر 100 کانتینر پسته صادراتی ایران در آب های هنگ کنگ مانده و اجازه ترخیص نمی دهند، و ما مجبوریم هزینه دموراژ (معطلی کشتی) بدهیم. سال جاری هم سالآور پسته است، حد اقل 150 هزارتن پسته مازاد بر مصرف داخل برای صادرات فراوری می گردد که 100 هزارتن پسته مازاد سال قبل اضافه می گردد

قاسمی این را هم گفت: ده ها کشاورز در شهریور سال جاری به خاطر صادر نشدن محصولات با کمبود درآمد روبرو می شوند و، چون این فراوریات با وام بانکی اجرا شده، اجرائیه های بانک برای کشاورزان صادر می گردد.

به گفته رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون، 95 درصد فراوری و صید شیلات توسط تعاونی های صید و صیادی انجام می گردد و، چون یک میلیون تن محصول شیلاتی باید صادر گردد، سال جاری کشاورزان کرمان برای صادر نشدن پسته، کشاورزان خراسان برای صادر نشدن زعفران و صیادان استان های ساحلی به خاطر عدم صادرات شیلات با مسائل بانکی روبرو می شوند.

قاسمی همچنین خطاب به معاون قوه قضائیه گفت: شما هفته قبل نشستی با فعالان بخش کشاورزی داشتید که تعاونی های غیردولتی کشاورزی را دعوت نکردید ما 21 اتحادیه ملی در بخش کشاورزی داریم که به اذعان دولت 75 درصد فراوریات کشاورزی در اختیار بخش تعاون است، اما متأسفانه بازار این بخش در دست دیگران است.

همچنین بهمن عبداللهی رئیس اتاق تعاون در این باره گفت: صادرات کشاورزی هر سال به 2 میلیارد دلار هم می رسید، 70 درصد فراوری و صادرات کشاورزی توسط تعاونی ها صورت می گیرد، اما سال جاری با پیدایش کرونا که مصادف با سال نو چینی ها بود، پسته ایرانی که 70 درصد به چین صادر می شد، روی دست مانده و پسته صادراتی از کیلویی 9 دلار به 5 تا 6 دلار کاهش یافته است. اکنون حدود 150 تا 200 هزارتن پسته صادراتی ایران روی دست صادر نمایندگان مانده است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 2301

به "مصوبه ستاد تنظیم بازار 2 هزار میلیارد تومان به مرغداران خسارت زد، محصولات صادراتی روی دست مانده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصوبه ستاد تنظیم بازار 2 هزار میلیارد تومان به مرغداران خسارت زد، محصولات صادراتی روی دست مانده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید