مورالس: هرجا سفارت آمریکا هست، کودتا هم هست، از من خواستند رابطه با ایران را قطع کنم

به گزارش مجله بای بلاگ، رئیس جمهور برکنار شده بولیوی در مصاحبه ای به پشت پرده های کودتایی که علیه او انجام گرفت پرداخته و گفته است که واشنگتن از او خواسته بود با ایران، ونزوئلا و کوبا رابطه نداشته باشد.

مورالس: هرجا سفارت آمریکا هست، کودتا هم هست، از من خواستند رابطه با ایران را قطع کنم

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، اوو مورالس رئیس جمهور برکنارشده بولیوی در مصاحبه ای مفصل به تشریح پشت پرده برکناری اش و نقش آمریکا در کودتای نظامی علیه دولتش پرداخته و گفته است که واشنگتن از بولیوی خواسته بود با ایران رابطه نداشته باشد.

مورالس که با پایگاه اینترسپت گفت وگو می کرد، در ابتدا جزئیات شکل گیری کودتا از جمله حمله گروه های وابسته نامزدهای معارض به مراکز رأی گیری و همچنین تهدیدات جانی مطرح شده علیه خودش را توضیح داد و گفت دلیل تمام این اتفاقات این بود که آمریکا نمی خواست شاهد آن باشد که یک رئیس جمهور بومی، بولیوی را به کشوری مستقل و پیشرفته بدل کند.

گناه مورالس

وی با بیان اینکه آمریکا از نداشتن صندلی در صنایع لیتیوم بولیوی ناخرسند بوده، گفت: گناه اصلی ما همین بوده است که ممکن بود ایالات متحده در توافق های ما با شرکت های چندملیتی چینی و اروپایی، دست خالی بماند.

مورالس همچنین گفت آمریکا و معارضین با دروغ، پروپاگاندا و فریب علیه دولت او و دموکراسی در بولیوی کودتا به راه انداختند.

او سازمان دولت های [قاره] آمریکا را که از زمان جنگ سرد تحت نفوذ آمریکا قرار گرفته است، ابزاری برای سلطه و ابزاری برای کودتا خواند که به حاکمیت ملی و دموکراسی احترام نمی گذارد.

این گروه همان سازمانی است که بعد از انتخابات ریاست جمهوی اخیر در بولیوی مدعی شد که در آرا دست برده شده و نتایج انتخابات که مورالس را پیروز نشان می دهد، بی اعتبار است.

سفارت آمریکا، عامل کودتا

مورالس در ادامه مصاحبه در پاسخ به سؤالی در خصوص نقش آمریکا در کودتا، گفت: زمانی که در سال 2006 و 2007 من رئیس جمهور شدم، برادری که خود قربانی دیکتاتوری بوده و حالا در تبعید به سر می برد، به من گفت رئیس جمهور اوو، حواست به سفارت ایالات متحده باشد. من پرسیدم چرا؟ او گفت چون هرکجا سفارت ایالات متحده هست، کودتا هم هست، به جز در خود ایالات متحده. چون ایالات متحده در ایالات متحده سفارت ندارد.

وی در خصوص دلیل اخراج سفیر آمریکا در سال 2008 میلادی، گفت: چرا سفیر آمریکا را اخراج کردیم؟ چون داشت توطئه می کرد، داشت برای کودتا برنامه ریزی می کرد. نمی دانم در این 13 سالی که رئیس جمهور بودم چه تعداد کودتا را شکست دادیم، اما این بار ما شکست خوردیم.

فشار برای قطع رابطه با ایران

رئیس جمهور سابق بولیوی ادامه داد: ما دنبال روابط دیپلماتیک با احترام متقابل با همه بودیم. زمانی که سفیر وقت آمریکا برای اولین بار به دیدن من آمد، به من گفت می توانید با هر کشوری رابطه داشته باشید به جز کوبا، ونزوئلا و ایران. من به او گفتم ما یک کشور مستقل هستیم و خودمان تصمیم می گیریم که با چه کسانی رابطه داشته باشیم.

وی اضافه کرد: ما مستعمره آمریکا نیستیم. ما یک ملت مستقل هستیم. این چیزی بود که ما را از هم جدا کرد. متأسفانه آن ها ما را کنار گذاشتند، به عنوان نمونه از تعاونی چالش هزاره. البته من در این مورد گلایه ای ندارم. آن ها دیگر در کشور ما با حمل مواد مخدر مبارزه نمی نمایند و ما بدون آمریکا وضع بهتری در مبارزه با قاچاقچی های مواد مخدر داریم.

مورالس با اشاره به اینکه کشورش درگیر یک نبرد عملی و نه صرفا ایدئولوژیک بوده، گفت بولیوی توانست خود را از منظر مالی و فرهنگی از آمریکا جدا کند، اما احتیاج داشت که از لحاظ علمی و فناوری هم مستقل گردد و به همین دلیل شروع به انتقال فناوری از اروپا، آسیا و آمریکای لاتین نموده بود.

کودتای لیتیومی

او بار دیگر با اشاره به ناخرسندی آمریکا از عدم مشارکت کارخانه های آمریکایی در مناقصه استخراج لیتیوم در بولیوی، گفت واشنگتن نمی توانست بپذیرد که یک فرد بومی بتواند با هماهنگی اروپا و چین و بدون مشارکت آمریکا، برای بازار لیتیوم کل دنیا قیمت معین کند.

وی اضافه کرد: من به این نتیجه رسیده ام که این یک کودتای لیتیومی بوده است. کودتایی علیه اوو و کل سیاست های مالی ما.

مورالس با بیان اینکه در جریان رقابت های انتخاباتی دیپلمات های آمریکایی و سفارت های برزیل و شیلی علیه او تبلیغ می نموده اند، گفت این موضوع را به کاردار آمریکایی در بولیوی هم تذکر داده بود.

او تبریک آمریکا به نظامیان به دلیل انجام کودتا و همچنین حمایت از دولت موقت که بر اساس نظرسنجی ها حمایت تنها از حمایت 4 درصد مردم بولیوی برخوردار است را نشانه علنی نقش آمریکا در کودتا خواند.

سیاست آمریکا ثابت است

وی که در اواخر دولت جورج بوش به قدرت رسیده، در کل دوران باراک اوباما رئیس جمهور بوده و دولت دونالد ترامپ را هم تجربه نموده، در پاسخ به این سؤال که آیا در سیاست خارجی این سه رئیس جمهور تفاوتی مشاهده نموده، گفت: در اینکه تفاوتی باشد، تردید دارم. شاید در روش ها، اما در نهایت همه یکسان هستند و با هم تفاوتی ندارند.

مورالس اضافه کرد: من به سخنرانی ها مختلف رؤسای جمهور آمریکا گوش داده ام. همه از صلح حرف می زنند، اما هیچ یک از عدالت اجتماعی صحبت نمی کند. همه از صلح حرف می زنند، اما هیچ یک از حاکمیت و استقلال صحبت نمی کند. از صلح صحبت می نمایند، اما عزت و هویت مردم را تضمین نمی نمایند.

او ادامه داد: تا جایی که می دانم، دموکراسی آمریکا مردم را فریب می دهد تا رأی دهند، اما در عمل نه مردم و نه دولت حکومت نمی نمایند، بلکه این شرکت های بزرگ چندملیتی هستند که حکومت می نمایند، چه دولت دموکرات باشد، چه جمهوری خواه. به نظرم سیاست در آمریکای شمالی به این شکل است.

ناآرامی ها در بولیوی پس از آن شروع شد که پس از انتخابات ریاست جمهوری اخیر این کشور که با پیروزی مورالس سرانجام یافت، معارضین نتیجه را نپذیرفته و او را به تقلب متهم کردند. همزمان هواداران احزاب معارض به خیابان آمده و درگیری های میان آن ها و نیروهای امنیتی شکل گرفت. پس از چند روز و با افزایش فشار آمریکا به بولیوی، فرماندهان ارتش در یک نشست خبری از مورالس خواستند از ریاست جمهوری کناره گیری کند. وی نیز بعد از ساعاتی با بیان اینکه نمی خواهد در کشورش شاهد خونریزی باشد، بولیوی را ترک کرد. وی در حال حاضر در آرژانتین به سر می برد و درخواست پناهندگی سیاسی داده است. همزمان دولت موقت بولیوی به ریاست جینین آنز سیاستمدار غربگرا، برای وی حکم بازداشت صادر نموده است.

ق

adeliasafar.com: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا را از ما بخواهید.

dorezamin.com: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 112

به "مورالس: هرجا سفارت آمریکا هست، کودتا هم هست، از من خواستند رابطه با ایران را قطع کنم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مورالس: هرجا سفارت آمریکا هست، کودتا هم هست، از من خواستند رابطه با ایران را قطع کنم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید