نخستین عرضه ملک در بورس کالا

به گزارش وبلاگ خرید، خبرنگاران : تا 2روز دیگر از نخستین عرضه ملک در بورس کالا به ارزش پایه 10 میلیارد و 639 میلیون ریال در بازار فرعی این بورس رونمایی می گردد.

نخستین عرضه ملک در بورس کالا

به گزارش خبرنگاران به نقل از تسنیم، براساس مواد 16 و 17 قانون برطرف موانع فراوری رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور کلیه بانک ها و موسسات اعتباری موظف شدند بخشی از اموال خود اعم از منقول، غیرمنقول و سرقفلی را که به تملک آنها و شرکت های تابعه آنها درآمده است و به تشخیص شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مازاد است، واگذار نمایند. همچنین در این قانون بر استفاده از سازوکار بورس کالای ایران در این حوزه نیز تاکید شده است.

به همین دلیل شرکت عمران شهر جدید پردیس پس از پذیرش یک باب واحد تجاری در بورس کالای ایران، این واحد را در تاریخ 29 مرداد ماه جاری به ارزش پایه بیش از 10 میلیارد و 639 میلیون ریال در بازار فرعی عرضه می کند.

براساس اطلاعیه صادره از سوی بورس کالای ایران و ارزیابی های اجرا شده کارشناس رسمی دادگستری، یک باب واحد تجاری (مغازه) واقع در محله 1 فاز 2 پردیس و به مساحت 17.16 مترمربع مورخ 29 مرداد ماه امسال از سوی شرکت عمران شهر جدید پردیس برای فروش روی تابلوی فرعی بورس کالای ایران می رود.

متقاضیان پس از بازدید از این واحد و درصورت رضایت، برای ثبت سفارش نیازمند دریافت کد بورسی از یکی از 86 شرکت کارگزار حاضر در بورس کالا هستند. پس از این اقدام در تاریخ عرضه، کارگزار به نمایندگی از مشتری، تقاضای خود را ثبت خواهد نمود و برای ثبت درخواست، مشتری بایستی 3 درصد ارزش پایه ملک را به حساب بورس واریز نماید یا به وسیله مکانیزم حساب وکالتی بورس برای این موضوع اقدام کند تا کارگزار مربوطه در مکانیزم حراج شرکت نماید و در نهایت ملک به بالاترین قیمت پیشنهادی فروخته خواهد شد. فروش این واحد به صورت 30 درصد نقد و 70 درصد به صورت اقساط 48 ماهه است و بعد از برگزاری حراج، برنده معامله، به جامانده 30 درصد وجه اولیه را به حساب بورس کالا واریز و چک ها را هم نزد شرکت عمران شهر جدید پردیس تحویل می کند و با امضای مبایعه نامه، فرایند معامله در بورس کالا تمام می گردد. سه روز بعد از امضای مبایعه نامه، شرکت عمران پردیس ملک را به خریدار تحویل خواهد داد.

چهارشنبه ملک تجاری پردیس روی میز فروش می رود

در این راستا عضو هیات مدیره شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید با اشاره به برنامه عرضه یک باب واحد تجاری در فاز 2 شهر جدید پردیس در چهارشنبه هفته جاری در تالار فرعی بورس کالا گفت: شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید در کل کشور 19 شرکت زیر مجموعه دارد و این شرکت ها دارای حجم زیادی املاک و زمین هستند که بعد از آماده سازی و پذیرش در بورس کالای ایران به متقاضیان عرضه خواهند شد.

صادق اکبری اضافه کرد: طی نشست های متعددی که با مسئولان بورس کالا برگزار گردید و با آنالیز چارچوب ها و قوانین موجود، فرصت برای عرضه این دارایی ها فراهم شده است. به طوری که 13 مردادماه جاری یک باب واحد تجاری در شرکت عمران شهر جدید پردیس در بورس کالا پذیرش شد تا شرایط این عرضه هم برای ما به عنوان عرضه نماینده و هم برای متقاضیان خرید شفاف گردد که این ملک تجاری در چهارشنبه هفته جاری روی میز فروش می رود.

حذف کارمزد پذیرش ملک در بورس کالا

همچنین مدیر مطالعات مالی و سنجش ریسک بورس کالای ایران از حذف کارمزد پذیرش املاک در بورس کالا با موافقت هیات مدیره این بورس اطلاع داد.

جواد فلاح اضافه کرد: کارمزد پذیرش در بورس کالا در بخش اموال غیرمنقول معادل یک در هزار ارزش ملک کارشناسی شده توسط کارشناس رسمی دادگستری و تا سقف 50 میلیون تومان در نظر گرفته شده که با موافقت هیات مدیره بورس کالای ایران این هزینه تا اطلاع ثانوی از معاملات املاک حذف شد.

وی در مورد میزان کارمزد انجام معامله در این بازار نیز گفت: در صورت انجام معامله روی تابلوی املاک و مستغلات، کارمزد بورس کالای ایران معادل 5 در 10 هزار ارزش معامله برای هر یک از طرفین معامله (هم خریدار و هم فروشنده) تا سقف 10 میلیون تومان و کارمزد کارگزاران 18 در 10 هزار برای هر یک از طرفین معامله تا سقف 10 میلیون تومان خواهد بود و در مجموع، کارمزد معامله برای هر یک از طرفین 23 در 10 هزار ارزش معامله تا سقف 20 میلیون تومان است.

با کارمزد 2 میلیون و 400 هزار تومان ملک تجاری بخرید

شایان ذکر است بورس کالا در حالی در راستای کاهش هزینه جابجایی بازار مسکن در تالار فرعی، کارمزد پذیرش املاک را حذف نموده که کارمزد معامله ملک آماده برای عرضه روز چهارشنبه در شهر جدید پردیس، براساس ارزش پایه بیش از 10 میلیارد و 639 میلیون ریال رقمی نزدیک به 24 میلیون و 470 هزار ریال برای هر یک از طرفین معامله محاسبه می گردد که این مبلغ به مراتب بسیار پایین تر از هزینه انجام معامله در بازار سنتی مسکن و جابجایی آن است.

adeliasafar.com: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا را از ما بخواهید.

dorezamin.com: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 3766

به "نخستین عرضه ملک در بورس کالا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین عرضه ملک در بورس کالا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید