هزینه و مدارک مورد نیاز برای سنجش سلامت نوآموزان اعلام شد

به گزارش وبلاگ خرید، امسال به دلیل شرایط کرونا طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان از نیمه دوم تیرماه و با درنظر دریافت پروتکل های بهداشتی در پایگاه های سنجش آغاز و تا آخر شهریور برای نوآموزان بدو ورود به دبستان ادامه خواهد داشت و سنجش نوآموزان پیش دبستانی نیز از اول مهر انجام می شود.

هزینه و مدارک مورد نیاز برای سنجش سلامت نوآموزان اعلام شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، طبق دستورالعمل ابلاغی سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان، اجرای سنجش بر اساس بند 2 ماده 3 اساسنامه سازمان آموزش و پرورش استثنایی و مصوبه هیئت مدیران و زیر نظر شورای سیاست گذاری و برنامه ریزی سنجش، برای تمام دانش آموزانی که در سال تحصیلی 1400-1399 وارد کلاس اول ابتدایی می شوند و همچنین جاماندگان سال قبل از نیمه دوم تیر آغاز می شود.

از جمله مدارک لازم برای انجام سنجش، اصل شناسنامه دانش آموز و والدین، کارت واکسیناسیون تکمیل شده، یک قطعه عکس 3 در 4 و پرداخت مبلغ 400 هزار ریال است.

طبق اعلام رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی امسال به دلیل شرایط کرونا این طرح از 15 تیر ماه تا آخر شهریور برای نوآموزان بدو ورود به دبستان انجام خواهد شد و بر اساس این دستور العمل سنجش نوآموزان پیش دبستانی از اول مهر انجام خواهد شد. 1200 پایگاه سنجش اولیه نوع ب که 6 نفر را شامل می شود، 1100 پایگاه سیار، پایگاه های تخصصی و 800 پایگاه پذیرش جهش تحصیلی کار سنجش را عهده دار خواهند بود.

در مجموع بیش از 2300 پایگاه داریم و تمامی استان ها پایش لازم برای استقرار پایگاه های سنجش را انجام داده اند. نزدیک به 20 هزار نیرو در قالب مسئولین پایگاه ها، آزماینده ها، مراقبین سلامت و کادر خدماتی طرح سنجش را به انجام خواهند رساند.

ارزیابی های مراقب سلامت شامل قد، وزن، مسائل جسمی حرکتی، پوست، مو، دهان و دندان، ارزیابی بینایی، ارزیابی شنوایی و ارزیابی آمادگی تحصیلی در پایگاه های اولیه انجام خواهد شد. در صورت مشکوک بودن، نوآموز به یکی از 500 پایگاه تخصصی جهت ارزیابی تخصصی ارجاع خواهد شد.

  • توصیه های بهداشتی ضدکرونایی در در پایگاه های سنجش سلامت

در دستورالعمل اجرایی و سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان آمده است که با توجه به شیوع بیماری کرونا ضمن تاکید به لزوم رعایت تمام مواردی که از سوی ستاد ملی کرونا اعلام می شود کلیه پایگاه ها، موارد زیر نیز مجددا یادآوری می شود:

شناسایی راه های انتقال عامل ایجاد کننده بیماری نقش مهمی در کنترل آن دارد. راه های انتقال این ویروس هنوز به طور دقیق معین نشده است ولی به عنوان یک اصل کلی، ویروس های تنفسی به طور عمده از طریق ریز قطرات یا از طریق سرفه یا عطسه و با لمس اشیای آلوده منتقل می شوند.

بر اساس دانسته های کنونی این بیماری از یک طیف ملایم تا شدید با علائمی همچون تب، سرفه و تنگی نفس می تواند بروز کند.

طبق آخرین اطلاعات، انتقال ویروس کرونا از انسان به انسان از طریق سرفه، عطسه، تخلیه ترشحات بینی و دهان می باشد. این ویروس می تواند در فاصله یک تا دو متری از طریق سرفه منتقل شود. راه دیگر انتقال تماس دست ها با محیط و سطوح آلوده به ویروس مانند تجهیزات، دستگیره درب ها، میز و جایگاه، شیر آلات، نرده پله ها، پریز و کلیدهای برق و کلیه وسایلی است که به طور عمومی و مشترک استفاده می شود.

داشتن فاصله مناسب در روابط اجتماعی به این معنی است که فاصله فیزیکی از سایرین به اندازه ای باشد که انتقال بیماری صورت نگیرد. این نوع برخورد در همه گیری ها جایگاه ارزشمند و بسیار خاصی دارد. فاصله فیزیکی امن برای جلو گیری از ابتلا به بیماری کرونا (کووید -19) حداقل 1.8 متر است. بدیهی است که رعایت این فاصله تا زمانی که بیماری در جامعه در چرخش داشته باشد، ضروری بوده و باید ادامه یابد.

به بیان دیگر با توجه به قابلیت انتقال بالای ویروس کرونای جدید، حتی ابتلا یک نفر و عدم رعایت فاصله مناسب در یک جمعیت، می تواند به طور انفجاری باعث انتقال ویروس در افراد آن جمعیت شود.

  • سه گروه ذیل به عنوان افراد در معرض خطر / در معرض بیماری عارضه دار در نظر گرفته شده و نباید تا اعلام رسمی انتها همه گیری بیماری، در پایگاه ها حاضر شوند:

1- مادران باردار

2- بیماران با بیماری زمینه ای: بیماری قلبی - عروقی، فشار خون، دیابت، بیماری های تنفسی زمینه ای و مزمن، شاخص توده بدنی BMI بیشتر از 0

3- بیماران با نقص ایمنی: بیماران تحت درمان با کورتیکواستروئید (پردنیزولون) بیش از12.5 میلی گرم در روز بیش از دو هفته، بیماران تحت شیمی درمانی، افراد دچار بدخیمی ها، افرادی که پیوند اعضاء شده اند.

هر پایگاه با توجه به جمعیت نوآموز، نیازمند حداقل یک نیروی خدماتی آموزش دیده به منظور اجرای برنامه مدون نظافت و ضد عفونی، دفع بهداشتی زباله، نظارت بر وجود صابون مایع و ... است.

  • غربالگری و بیماریابی:

- خوداظهاری والدین در مورد این بیماری نکته مهمی است.

- لازم و لازم است که کلیه عوامل اجرایی پایگاه در سامانه سلامت ثبت نام کرده و هر سه روز یکبار (2 بار در طول هر هفته) مجددا نرم افزار سلامت را تکمیل و به روز رسانی کنند.

- مدیر پایگاه باید فرآیندی برای کنترل ورود احتمالی و جدا کردن دانش آموزان و کار کنان بیمار یا مشکوک به بیماری (افراد دارای تب، سرفه خشک، تنگی نفس، اختلال بویایی و چشایی) از افراد سالم معین کند.

  • بهداشت محیط و بهداشت فردی:

- سطوحی که توسط افراد لمس می شوند (نرده ها، دستگیره های در و پنجره ها، میز و جایگاه ها، ابزار ارزیابی تحصیلی، بینایی، شنوایی، مراقب سلامت و غیره) باید حداقل روزی دو مرتبه تمیز و بر اساس دستورالعمل های وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا ضد عفونی شوند و تهویه مناسب در کلیه نقاط پایگاه برقرار باشد.

-آبخوری، دستشویی ها و توالت ها روزانه حداقل دو بار در طول ساعات و یکبار در انتهای کار پایگاه یا انتهای نوبت بر اساس دستورالعمل های ابلاغ شده ضدعفونی شوند.

- پایگاه باید دارای آب آشامیدنی سالم، وسایل بهداشتی، صابون مایع و محلول های مناسب ضد عفونی کننده و امکانات مدیریت زباله باشند و دستورالعمل های بهداشت محیط و گندزدایی را رعایت کند.

- تأمین و ذخیره حداقل دو هفته ای مواد ضدعفونی کننده، صابون مایع، دستکش، ماسک، دستمال کاغذی و... و. از دیگر الزامات جهت بازگشایی است.

- پایگاه باید قوانین شست وشوی مرتب و مکرر دست با آب تمیز و صابون مایع و استفاده از محلول الکل یا ژل ضد عفونی کننده دست را برای آزماینده ها و عوامل اجرایی و نو آموزان اعمال کند. در صورت امکان، ژل یا محلول با پایه الکل ضدعفونی کننده دست در همه کلاس ها قرار داده شود.

- در مناطق محروم آب آشامیدنی سالم برای دانش آموزان فراهم شود. بهتر است همگان از لیوان کاغذی یکبار مصرف استفاده کنند.

- در مدت زمان حضور در پایگاه کلیه آزماینده ها و کارکنان بهتر است که از ماسک معمولی و دستکش استفاده کنند.

- مواجهه چهره به چهره کارکنان کاهش یابد. در صورتی که مواجهه چهره به چهره عوامل پایگاه با یکدیگر ناگزیر باشد، در حداقل زمان ممکن و با رعایت فاصله ایمن حداقل 1.8 متر برگزار شود.

- تماس افراد با یکدیگر مانند دست دادن و روبوسی اکیدا ممنوع شود.

- از تجمع در محیط های خاصی پایگاه اجتناب شود.

- پذیرش نوآموز به صورتی باشد که در هر زمان کمترین تعداد مراجعین در محل حاضر باشند. لازم است فاصله حداقل 1.8 متر بین افراد از هم در کلیه فضاهای پایگاه رعایت شود و آرایش کلاس ها برای بهره برداری از فضای موجود تغییر یابد.

- ترجیحا از بزرگترین فضاهای موجود برای حضور نوآموزان و والدینشان استفاده شود. می توان از سالن های امتحانات، نهار خوری یا نماز خانه در این موارد استفاده کرد. همه پایگاه ها باید فضایی را برای اتاق انتظار در نظر بگیرند. لازم است چیدمان جایگاه های این فضا به نحوی باشد که فاصله اجتماعی رعایت شده و فضا تهویه مناسب داشته باشد.

- کلیه آزماینده ها می بایست ضمن رعایت فاصله اجتماعی با نو آموز از ماسک و دستکش استفاده کنند. آزماینده موظف است یک بار هنگام ورود و یکبار هنگام خروج از اتاق با استفاده از محلول ضدعفونی کننده بر پایه الکل 70 درصد دست های نو آموز را ضد عفونی کند.

مجدد تاکید می شود کلیه توصیه های بهداشتی در ارتباط با پیشگیری از بیماری کرونا بر اساس آخرین پروتکل ستاد ملی کرونا در پایگاه های سنجش لازم الاجرا است.

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را زا ما بخواهید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 9 شهریور 1400 بروزرسانی: 9 شهریور 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 2513

به "هزینه و مدارک مورد نیاز برای سنجش سلامت نوآموزان اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزینه و مدارک مورد نیاز برای سنجش سلامت نوآموزان اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید