پنج اتفاق عجیب در تاریخ انتخابات آمریکا

به گزارش وبلاگ خرید، ویکتوریا وودهال اولین زنی بود که به عنوان نماینده حزب حق برابر نامزد ریاست جمهوری شد. همراه انتخاباتی او و کسی که برای معاونت در نظر گرفته بود، فردریک داگلاس، اولین آمریکایی آفریقایی تبار بود که برای چنین سمتی در نظر گرفته می شد.

پنج اتفاق عجیب در تاریخ انتخابات آمریکا

از پروفایل ما وبلاگ حامد دیدن نمایید.

برای انتخاب رئیس جمهور جدید آمریکا، دونالد ترامپ از حزب جمهوری خواه با جو بایدن نامزد حزب دموکرات رقابت می نماید. به دلیل شیوع کرونا، رای دهندگان به دنبال راهی بی خطر برای انتخاب سیاسی خود بوده و هستند و میلیون ها آمریکایی تا به امروز با پست یا حضوری، رای زودهنگام داده اند.

همه گیری کرونا این دوره را یکی از عجیب ترین انتخابات تاریخ آمریکا نموده است، اما رقابت های عجیب در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بی سابقه نیست. در اینجا نگاهی می کنیم به چند مورد از آنها.

اولین اتفاق عجیب

باز گردیم به ابتدای انتخابات در تاریخ آمریکا و اولین باری که رئیس جمهور با به دست آوردن همه آرا انتخاب شد. آمریکا تازه از بریتانیا جدا و کشوری مستقل شده بود، در چهارم ژوئیه 1776 که روز استقلال این کشور شناخته می گردد.

در سال 1788 وقتی موعد اولین انتخابات رسید، این کشور فقط سیزده ایالت داشت، اما فقط ده ایالت حق داشتند در انتخابات شرکت نمایند، چون تشکیل ایالت های کارولینای شمالی و رودآیلند هنوز در قانون اساسی تایید نشده بود و نیویورک به موقع برای انتخابات اقدام ننموده بود.

از این ده ایالت، فقط شش ایالت به مردم اجازهٔ رای دادند آن هم فقط به مردان سفید پوست. چهار ایالت دیگر تصمیم را به قانون گذاران ایالتی واگذار کردند. هیچ رقابت و مبارزهٔ انتخاباتی ای در کار نبود، همه در خصوص برنده قطعی، جورج واشنگتن، متحد و هم رای بودند.

مجسمهٔ اولین رئیس جمهور آمریکا، جورج واشنگتن در وال استریت، نیویورک

جورج واشنگتن پس از رهبری نبرد های استقلال از بریتانیا، تقریبا بازنشسته شده بود، اما از او خواسته شده بود به صحنه ٔ سیاست برگردد، او بهترین و هیجان انگیز ترین انتخاب در طیف سیاسی آن موقع بود.

در این انتخابات از کالج الکترال (مجمع گزینندگان) استفاده شد. برای انتخاب رئیس جمهور به هر ایالت با توجه به اندازه و جمعیتش، تعداد تعیینی رای تعلق گرفت که به آن کالج الکترال یا مجمع گزینندگان می گویند و همین شیوه با کمی تعدیل امروز هم به کار می رود. در مجمع گزینندگان آن موقع 72 گزینشگر وجود داشت، اما فقط 69 نفر رای دادند.

هر گزینشگر دو رای داشت (برای انتخاب رئیس جمهور و معاون او) و همهٔ 69 نفر به جورج واشنگتن رای دادند، قاطع ترین و یک دست ترین حمایت از یک نامزد در تاریخ انتخابات آمریکا. واشنگتن پس از آنکه تصمیم گرفت در دور دوم ریاست جمهوری شرکت کند، در سال 1792 هم به همین ترتیب از حمایت 132 گزینشگر در 15 ایالت برخوردار شد.

کاندید مرده

در انتخابات سال 1872 چند اتفاق برای اولین بار در تاریخ آمریکا روی دادند.

ویکتوریا وودهال اولین زنی بود که به عنوان نماینده حزب حق برابر نامزد ریاست جمهوری شد. همراه انتخاباتی او و کسی که برای معاونت در نظر گرفته بود، فردریک داگلاس، اولین آمریکایی آفریقایی تبار بود که برای چنین سمتی در نظر گرفته می شد.

وودهال و داگلاس تاریخ ساز بودند، اما رای چندانی نیاوردند. وودهال حتی حق نداشت به خودش رای بدهد. متمم نوزدهم قانون اساسی که به زنان حق رای می داد تا سال 1920 در تمام ایالت های آمریکا تصویب نشده بود. نامزد های اصلی آن دوره یولیسز گرانت از حزب جمهوری خواه و رقیبش هوراس گریلی بودند.

گریلی روزنامه ای در نیویورک منتشر می کرد و دو حزب اصلی، جمهوری خواستار لیبرال و دموکرات ها از او حمایت می کردند. گرانت پیروز قاطع آن انتخابات بود، هم بیشتر رای مردم را به دست آورد (از کل آرا) هم 286 رای کالج انتخاباتی را، در برابر 66 رای کالج به گریلی.

کمتر از یک ماه پس از انتخابات، پیش از آنکه کالج الکترال آرا را تائید کند، گریلی فوت کرد. او تنها نامزد انتخاباتی است که در دوران انتخابات فوت نموده است. با مرگ گریلی، او دیگر واجد شرایط رای کالج انتخابات نبود و در نتیجه 66 رای او به نامزد دیگری رسید.

کاندید زندانی

در انتخابات سال 1920، وارن هاردینگ نامزد جمهوری خواستار با اکثریت قاطع برنده شد. هاردینگ با 404 رای کالج در برابر 127 رای، جیمز کاکس را شکست داد و بیش از شصت درصد رای مردم را هم به دست آورد. این باعث شد هاردینگ با اختلاف 26/2 درصد برنده گردد که در تاریخ انتخابات آمریکا بی سابقه است.

این انتخابات اولین باری بود که زنان در 48 ایالت حق رای داشتند و مشارکت مردم از 5/18 میلیون نفر در چهار سال پیش از آن به 26/8 میلیون نفر رسید. در آن انتخابات یوجین دبز نامزد سوسیالیست کمی بیش از یک میلیون رای آورد که بیشترین رای برای یک نامزد سوسیالیست است.

دبز در آرای عمومی سوم شد، اما هیچ رایی در کالج به دست نیاورد. ویژگی منحصر به فرد او این بود که تمام کارزار انتخاباتی خود را از داخل زندان راهنمایی کرد و پیش برد. دو سال پیش از انتخابات، دبز در مخالفت با شرکت آمریکا در جنگ جهانی اول، یک سخنرانی ضد جنگ ایراد نموده بود.

او به دلیل این سخنرانی دستگیر و با استناد به قانون ضدجاسوسی که انتقاد از دولت را ممنوع می کرد، به تشویش اذهان عمومی محکوم و زندانی شد، اما به او قول دادند که در صورت موفقیت در انتخابات بخگردده می گردد.

دیویی، ترومن را شکست داد

در انتخابات سال 1948، هری ترومن رئیس جمهور وقت، در پی انتخاب بود. او معاون فرانکلین روزولت بود و سه سال پیش از آن، پس از درگذشت روزولت، جای او را به عنوان رئیس جمهور گرفته بود. دموکرات ها، اما امیدی به پیروزی در انتخابات نداشتند.

رقیب جمهوری خواه ترومن، توماس دیویی شهردار وقت نیویورک، در همه نظر سنجی ها پیش بود.

در حالی که به نظر می رسید ترومن شانس کمی برای انتخاب شدن دارد، روزنامهٔ شیکاگو تریبون وقتی هنوز همه آرا شمرده نشده بودند خبر پیروزی دیویی را چاپ کرد و تیتر زد: دیویی، ترومن را شکست داد، اما خیلی زود تعیین شد که ترومن به پیروزی غیر منتظره ای دست خواهد یافت. تریبون تیتر چاپ های بعدی را تصحیح کرد.

دو روز بعد، ترومن که در طول کارزار انتخاباتی بشدت هدف انتقاد های شیکاگو تریبون بود، پیروزی خود را با نشان دادن نسخه اولیهٔ همان شماره روزنامه جشن گرفت.

نزدیک بود انتخاب گردد

یکی از نزدیک ترین رقابت ها در تاریخ انتخابات آمریکا در سال 2000 بود که جورج بوش پسر بر رقیب خود اَل گور از حزب دموکرات پیروز شد.

در حالی که فقط چند ایالت نتایج را اعلام نموده بودند، بوش 246 رای کالج الکترال را به دست آورده بود و اَل گور 250 رای و هر دو منتظر نتایج ایالت فلوریدا بودند که 25 رای الکترال داشت.

سخنرانی جورج بوش پسر، چهل و سومین رئیس جمهور آمریکا در جریان ملاقات از بریتانیا در سال 2001

ابتدا شبکه های خبری و رسانه ها با توجه به نظر سنجی از کسانی که رای داده بودند، ال گور را برنده ٔ انتخابات فلوریدا اعلام کردند، اما وقتی شمارش آرا شروع شد ناچار شدند تجدید نظر نمایند. چند ساعت بعد ال گور تلفنی به جورج بوش تبریک گفت و شکست را پذیرفت، اما کمی بعد که معلوم شد رای فلوریدا نزدیکتر از آن است که برنده معلوم باشد، تبریکش را پس گرفت.

در بازشماری آرا، به نظر رسید بوش فقط حدود 300 رای بیشتر آورده باشد. این باعث شد هر دو طرف به اقدام حقوقی روی بیاورند، ال گور برای بازشماری مجدد و بوش برای ممانعت از آن و معرفی شدن به عنوان برنده انتخابات. پس از حدود یک ماه کشمکش حقوقی، بوش به عنوان پیروز ایالت فلوریدا اعلام و ال گور تسلیم شد. 266 رای کالج الکترال به ال گور در آن دوره، بیشترین رای برای نامزدی است که برنده انتخابات نشده است.

کارشناسان هنوز تردید دارند که در بازشماری کامل و دستی آرای فلوریدا چه کسی برنده می شد، اما پیروزی بوش شروع دو دوره ریاست جمهوری او بود.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: فرادید
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 4857

به "پنج اتفاق عجیب در تاریخ انتخابات آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پنج اتفاق عجیب در تاریخ انتخابات آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید