کرونا و افسردگی در دانش آموزان

به گزارش وبلاگ خرید، این روز ها دیگر صدای بازی و هیاهوی دانش آموزان از پشت دیوار های مدرسه به گوش نمی رسد. کرونا، شیطنت های بچه ها را به انزوا کشیده است.

کرونا و افسردگی در دانش آموزان

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرنگاران، سرهنگ رحیمی دانشجوی دکتری روانشناسی اداره کل مشاوره ومددکاری معاونت اجتماعی ناجا در یادداشتی نوشت: این روز ها دیگر صدای بازی و هیاهوی دانش آموزان از پشت دیوار های مدرسه به گوش نمی رسد. کرونا، شیطنت های بچه ها را به انزوا کشیده و همه از پشت شیشه های سرد و یخی تبلت ها و موبایل ها همدیگر را به نظاره نشسته اند. دور از انتظار نیست که در این شرایط بعضی از دانش آموزان دچار احساس افسردگی، تنهایی و یا ناامیدی شوند. برابر اتفاق نظر پژوهشگران علوم بهداشت روانی - رفتاری، افسردگی شایع ترین و اساسی ترین بیماری روانی در دو دهه اخیراست. این بیماری توانایی فرد را در عملکرد، تفکر و احساس، تحت تاثیر قرار می دهد و یک مشکل خلقی خاص است که با اندوه، یاس و ناامیدی فراگیر، مشخص می گردد. فرد افسرده اغلب لذت بردن از زندگی را مشکل می یابد، احساس تنهایی شدیدی می کند و برای درگیر شدن در فعالیت های روزمره زندگی از نیروی کمی برخوردار است. بسکمک از مردم در دوره هایی از زندگی خود، نسبت به رویداد های زندگی، احساس دلسردی می نمایند، ولی افسردگی واقعی، عمیق تر و طولانی تر است و کل وجود شخص را تحت تاثیر قرار می دهد.

با توجه به شرایط پیش آمده، دریافت آموزش از راه دور و ماندن دانش آموزان در خانه، بروز و یا احتمال افزایش افسردگی در آنان را محتمل تر ساخته است. افسردگی در بچه ها و دانش آموزان از موضوعات مهم در گستره علم روانشناختی است. افسردگی دانش آموزان با مسائلی همچون ضعف مهارت های اجتماعی، اضطراب اجتماعی و اضطراب شدیدی که با دیگر منابع تنش زا مرتبط است، استفاده از مواد اعتیادآور و الکل، عدم مشارکت کافی در فعالیت های راضی نماینده و شادی آور، ایجاد آسیب های عمدی و یا افکار خودکشی، مسائل عصبی، روبرو شدن با وقایع تنش زای متعدد و مسائل بین فردی، اختلال رفتاری هنجاری و اختلال های خوردن در نوجوان مرتبط می باشد.

گرچه تشخیص افسردگی در بچه ها و نوجوانان کار دشواری است و این امر به عهده متخصصان در مراکز درمانی خواهد بود، اما اعضای خانواده در منزل و حتی معلمان از طریق نظارت و ارتباطی که در گروه کلاسی در فضای مجازی دارند، می توانند با مشاهده دقیق رفتار های دانش آموزان در فرصت های مختلف و کسب آگاهی های نسبی درباره علایم و نشانه های افسردگی و سایر اختلالات، به شناسایی و ارجاع به موقع این گروه از دانش آموزان کمک نموده و از نادیده دریافت آن ها در محیط گروه های کلاس و جامعه، پیشگیری نمایند. نحوه مشارکت بچه ها و نوجوانان افسرده در فعالیت های درسی مانند سرعت درارائه پاسخ، نوع مکالمه، نحوه بیان مطالب و حتی انرژی و تُن صدا در گروه های درسی، شرکت در یک مسابقه در منزل و یا گروه های درسی، تنها بازی کردن و نحوه بیان عواطف و برقراری ارتباط با دیگران، باید مورد توجه قرار گیرد.

البته بچه ها و نوجوانان افسرده، اغلب به خانواده هایی تعلّق دارند که از وجود یک یا چند مشکل از جمله مسائل روانی و اختلافات خانوادگی، رنج می برند. با توجّه به این که خانواده، کانون اصلی درمان مسائل بچه ها و نوجوانان افسرده است، مراجعه والدین به مراکز مشاوره و کمک به حل مسائل خود و فرزندانشان از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

راه حل های کاهش افسردگی

-شناسایی توانمندی ها، استعداد ها و پیشرفت بچه ها و نوجوانان افسرده در زمینه های مختلف درسی و غیر درسی و تشویق آن ها از طریق اعطای پاداش های مثبت و مناسب به آن ها کمک می کند، احساس کفایت، ارزشمندی و اعتماد به نفس ضعیف خود را افزایش بدهند و انگیزه لازم برای تلاش در آموختن دروس خود را نیز داشته باشند.

مطالعات نشان می دهد، هنگام ورزش و فعالیت های بدنی، مقادیر بسکمک از ترکیبات شیمیایی در بدن آزاد می گردد که بعضی از آن ها خاصیّت شادی بخش دارند. تشویق بچه ها و نوجوانان افسرده به ورزش به کاهش افسردگی شان کمک می کند.

آموزش روش های مناسب برای برقراری و ادامه ارتباط اجتماعی حتی به صورت مجازی و یا تلفنی با همسالان، و فراهم کردن زمینه های لازم برای پیدا کردن دوست هایی دیگر در مقطع تحصیلی جدید، به آن ها کمک می کند تا ازحالت انزوا و گوشه گیری خارج شوند.

تقویت ارتباطات و تعاملات درون خانواده با رعایت اصل احترام، گوش دادن فعال، توجه بدون قید و شرط و ... منجر به افزایش احساس ارزشمندی و در نهایت ایجاد تعادل در شرایط روانشناختی نوجوانان می گردد.

انجام فعالیت های مشترک درون خانواده، با مشارکت اعضا و حتی سپردن مدیریت اقدامات به نوجوانان

توصیه هایی برای پیشگیری از افسردگی

اوقاتی را به فرزندان خود اختصاص دهید. مراقب آنان باشید و به آن ها و حرف هایشان توجه کنید و با آنان ارتباط گرم و صمیمانه برقرار کنید.

فرصت هایی را برای فعالیت های مورد علاقه آنان اختصاص دهید. آنان را از فعالیت های مثبت و بدنی موثر محروم نکنید.

رژیم غذایی مغذی برای فرزندان خود داشته باشید. اگر رژیم غذایی مناسب باشد در کنار آمدن با بیماری و تامین منبع انرژی کمک قابل توجهی می کند.

سعی کنید فرزندانتان الگوی خواب مناسبی داشته باشند و از چرت زدن آنان در طی روز جلوگیری کنید تا مانع کسل بودن آنان شوید.

با احترام با فرزندان خود رفتار کنید و به آنان شخصیت بدهید.

با نگاهی محبت آمیز به فرزندان خود را نگاه کنید، به نحوی که در نگاه شما محبت و عشق را درک نمایند؛ زیرا عشق، پذیرش ومورد محبت قراردریافت یکی از نیاز های اساسی است که تامین آن محرک تقویت نماینده ای در زندگی بوده واحساس امنیت، سلامت وبهداشت روان را در بچه ها افزایش می دهد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 27 آذر 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1399 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 5059

به "کرونا و افسردگی در دانش آموزان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا و افسردگی در دانش آموزان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید