قفل عملیات بازار باز گشوده شد

به گزارش وبلاگ خرید، به گزارش خبرنگاران، براساس گزارش بانک مرکزی، پیرو اطلاعیه روز دوشنبه 21 مهرماه 1399 درخصوص موضع بانک مرکزی در عملیات بازار باز، این بانک در مهلت تعیین شده به وسیله سامانه بازار بین بانکی چهار سفارش فروش اوراق بدهی دولتی از طرف دو بانک دریافت کرد. با توجه به پیش بینی بانک مرکزی از کمبود نقدینگی در بازار بین بانکی و همچنین فاصله دریافت نرخ سود موزون بازار از نرخ سود هدف، بانک مرکزی اوراق پیشنهادی مربوط به دو سفارش به ارزش 5/ 49 میلیارد تومان را خریداری کرد.

قفل عملیات بازار باز گشوده شد

معاملات مربوط به این عملیات توسط کارگزاری بانک مرکزی در روز چهار شنبه 23 مهر ماه انجام شد. بانک مرکزی در چارچوب مدیریت نقدینگی مورداحتیاج بازار بین بانکی ریالی، عملیات بازار باز را به صورت هفتگی اجرا می نماید. موضع این بانک (خرید یا فروش اوراق بدهی دولتی) براساس پیش بینی شرایط نقدینگی در بازار بین بانکی و با هدف کاهش نوسانات نرخ بازار بین بانکی حول نرخ هدف، به وسیله انتشار اطلاعیه در سامانه بازار بین بانکی اعلام خواهد شد. متعاقب اطلاعیه مزبور، بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی می توانند در راستای مدیریت نقدینگی خود در بازار بین بانکی، نسبت به ارسال سفارش ها تا مهلت تعیین شده به وسیله سامانه بازار بین بانکی اقدام نمایند.

عملیات بازار باز برای کنترل تورم

بانک مرکزی از سال گذشته از یکی از ابزارهای کنترل تورم رو نمایی کرد. از این ابزار در راستای هدف گذاری نرخ تورم استفاده می گردد. در ابتدای سال 98، دستورالعملانجام عملیات بازار باز و اعطای اعتبار در قبال اخذ وثیقه توسط بانک مرکزی توسط شورای پول و اعتبار تصویب شد. بعد از فراهم شدن زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری این بازار، تقریبا از اواخردی ماه این بازار آغاز به کار کرد. در شرح سازوکار این بازار نیز آمده است که: استفاده از عملیات بازار باز و همچنین برقراری دامنه نرخ سود (کریدور نرخ سود) از جمله مهم ترین مولفه های چارچوب جدید سیاست گذاری پولی محسوب می شوند.

ابزارهای عملیاتی پیش بینی شده جهت جذب یا تزریق نقدینگی به بازار بین بانکی با هدف پیگیری موضع سیاست پولی بانک مرکزی در چارچوب جدید سیاست گذاری پولی، شامل خرید و فروش قطعی اوراق بهادار دولتی، توافق بازخرید منطبق با شریعت بر مبنای دارایی پایه اوراق بهادار دولتی و ارز، اعطای اعتبار در قبال وثیقه (اوراق بهادار دولتی، طلا و ارز) و همچنین سپرده پذیری بانک مرکزی از بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی (منطبق با شریعت) است.

البته از ابتدای امسال، نتایج عملیات بازار باز نشان می داد که هیچ سفارش فروش اوراق بدهی دولتی از طرف بانک ها دریافت ننموده است. بانک مرکزی در گزارش خود این نکته را یادآور می شد که ثبت نشدن سفارش نشان دهنده کفایت میزان نقدینگی در بازار بین بانکی است. در نتیجه احتیاجی به مداخله بانک مرکزی وجود نداشته است. اما در هفته جاری، به نظر می رسد میزان نقدینگی در بازار بین بانکی با کاهش روبرو شده به طوری که احتیاج شده بانک مرکزی حدود 5/ 49 میلیارد تومان از منابع خود را برای بهبود شرایط نقدینگی بازار بین بانکی هزینه کند. بنابراین به نظر می رسد بانک مرکزی بعد از 9 ماه قفل استفاده از ابزار کنترل تورم خود را شکسته است.

بانک مرکزی هدف خود از استفاده از عملیات بازار باز را دستیابی به ثبات قیمت ها (کنترل تورم) اعلام نموده است. در اطلاعیه بانک مرکزی آمده است که بانک مرکزی از عملیات بازار باز به عنوان یک ابزار غیرمستقیم سیاست گذاری پولی جهت راهنمایی نرخ سود یک شبه بازار بین بانکی حول نرخ سود هدف و مدیریت نقدینگی در این بازار استفاده می نماید. بی تردید بانک مرکزی از عملیات بازار باز تنها به عنوان ابزاری برای دستیابی به اهداف سیاست گذاری پولی استفاده خواهد نمود، لیکن اجرای این عملیات واجد آثار مثبت جانبی متعددی از جمله افزایش نقدشوندگی دارایی های اقتصادی است.

براساس گزارش های مطرح شده در امسال هدف گذاری اجرا شده در نرخ تورم هدف به میزان 22 درصد بوده است. این موضوع نشان می دهد که نرخ تورم هدف با یک نوسان باید در محدوده نرخ سود 22 درصدی قرار گیرد.

منبع: دنیای اقتصاد

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 4574

به "قفل عملیات بازار باز گشوده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قفل عملیات بازار باز گشوده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید