مرشایمر: از نظر دولت بایدن، اروپاییها کودک هستند و آمریکا پرستارشان است

به گزارش وبلاگ خرید، استاد روابط بین الملل در دانشگاه شیکاگوی آمریکا و بنیان گذار نظریه رئالیسم تهاجمی می گوید که از نظر بسیاری از افراد دولت بایدن، کشور های اروپایی همانند بچه هایی هستند که آمریکا باید پرستار آن ها باشد.

مرشایمر: از نظر دولت بایدن، اروپاییها کودک هستند و آمریکا پرستارشان است

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ هیچکس بیشتر بدانید.

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، جان مرشایمر نظریه پرداز مشهور روابط بین الملل و استاد دانشگاه در آمریکا معتقد است، مواضع دولت دونالد ترامپ آسیبی جدی به روابط آمریکا با متحداش در اروپا و آسیا وارد نموده و جبران آن در دولت جو بایدن کاری سخت است.

این استاد روابط بین الملل دانشگاه شیکاگو و بنیان گذار نظریه رئالیسم تهاجمی در سخنرانی برای اندیشکده ایرلندی موسسه امور بین الملل و اروپا (IIEA) درباره سیاست خارجی دولت جو بایدن درباره اتفاق نظر سیاستمداران دموکرات و جمهوری خواه به منظور مقابله واشنگتن با پکن و لزوم مهار چین سخن گفت.

جان مرشایمر در این سخنرانی مجازی ابتدا بر کاهش صندلی اروپا در معادلات دنیای برای ایالات متحده آمریکا تاکید نمود و سپس از موضع مشترک همه سیاستمداران آمریکایی علیه چین اطلاع داد.

این نظریه پرداز مشهور آمریکایی گفت: درباره چین باید بگویم که هیچ تردیدی نیست که برای ایالات متحده آمریکا، اروپا دیگر مهم ترین نقطه دنیا نیست. از منظر تاریخی، اروپا همواره برای ایالات متحده مهم ترین نقطه دنیا بوده اما این دنیا دیگر ناپدید شده است و شرق آسیا مهم ترین نقطه دنیا است چون چین یک رقیب احتمالی هم وزن (آمریکا) است و بین دموکرات ها و جمهوری خواهان درباره این موضوع هیچ اختلاف نظری وجود ندارد و این موضوع شامل رئیس جمهور ترامپ هم می گردد. تقریبا همه اتفاق نظر دارند که چین باید مهار گردد و این موضوعی کلیدی است. شما قرار نیست تفاوتی بین بایدن و ترامپ درباره این موضوع اساسی شاهد باشید.

وی ادامه داد: به نظر من، دو موضوع اختلافی (بین دولت ترامپ و دولت بایدن) را شاهد خواهید بود. موضوع اول که به نظر من خیلی مهم است این است، بایدن و شرکایش تا حد زیادی کوشش خواهند کرد که با متحدانمان در آسیا با احترام رفتار نمایند و همه کاری که می توانند برای ایجاد یک ائتلاف موازنه گر یا یک ساختار ائتلافی انجام می دهند؛ ائتلاف و ساختاری که به ما اجازه می دهد به مسائل مرتبط با یک چین در حال قدرت گیری بپردازیم. این موضوع یک واقعیت است که دولت ترامپ کار فاجعه باری در زمینه پرداختن به متحدانمان در آسیا و همچنین در اروپا انجام داده است.

این استاد روابط بین الملل معتقد است: برای رسیدن به هدف مهار چین ما قطعا به هر یاریی که می توانیم از متحدانمان جلب کنیم، احتیاج داریم و این یعنی که رئیس جمهور بایدن باید اقدامات زیادی انجام دهد تا همکاری نزدیکی با متحدانمان داشته باشد و معتقدم که آنها (دولت بایدن) این کار را انجام خواهد داد و معتقدم که دولت او این کار را خواهد نمود و به نفع آمریکایی ها خواهد بود که او چنین کاری بکند. موضوع دوم (در قبال چین) این است که جنگ مالی به راه افتاده ایالات متحده علیه چین ادامه خواهد یافت. البته این جنگ به روشی کمتر علنی و بیشتر به روشی هوشمندانه و پیچیده تر انجام خواهد شد. به نظر من همه (سیاستمداران دموکرات و جمهوری خواه) اتفاق نظر دارند که اکنون زمان اتخاذ مواضع سرسختانه چه در زمینه مالی و چه نظامی علیه چین است اما (در دولت بایدن) این اقدامات به روشی محاسبه شده تر انجام خواهد شد.

وی در ادامه این سخنرانی ضمن قیاس کردن مواضع دونالد ترامپ و جو بایدن در قبال اروپا تاکید نمود که از نظر بسیاری از افراد دولت بایدن، کشورهای اروپایی همانند بچه هایی هستند که آمریکا باید پرستار آنها باشد.

مرشایمر گفت: دولت بایدن پر از افرادی است که عاشق اروپا و از صمیم قلب هوادار آتلانتیک گرایی (روابط خوب بین دو سوی اقیانس اطلس یعنی آمریکا و اروپا) هستند. تفاوتی اساسی بین طرز تفکر افراد دولت بایدن درباره اروپا با طرز فکر رئیس جمهور ترامپ درباره اروپا وجود دارد. اساسا به نظر من، دولت بایدن پر از افرادی است که فکر می نمایند اروپایی ها کودک هستند و ما باید به عنوان پرستار بچه ها باشیم و باید مراقب آنها باشیم چرا که آنها قادر به تامین امنیت خودشان نیستند و ما باید امنیت آنها را تامین کنیم، باید خیلی روابط خوبی با آنها داشته باشیم و آنها خواهان رهبری ما هستند همانطور که از سال 1945 (جنگ دنیای دوم) تا به حال خواهان چنین چیزی بوده اند.

به باور این تحلیلگر ارشد آمریکایی، موضوع خیلی مهم این است که دولت بایدن مملو از افرادی که از روس ها نفرت دارند و هنوز هم احمقانه باور دارند که روس ها به استقرار دونالد ترامپ در کاخ سفید یاری کردند و اینکه آنها (روسیه) تهدیدی جدی برای ما هستند و ما باید در اروپا باقی بمانیم و ناتو را حفظ کنیم تا با تهدید روسیه مقابله کنیم. در مجموع باید بگویم که ما در اروپا باقی می مانیم و قرار نیست ائتلاف فراآتلانیتکی به این زودی جایی برود.

وی در ادامه بر احتیاج آمریکا به اروپا برای مقابله با چین تاکید نمود و گفت: ما به روابط خوب با اروپایی ها به منظور مهار کردن چین احتیاج داریم. اروپایی ها به ما در مهار چین یاری نظامی نخواهند کرد، اروپایی ها به اندازه کافی توانمندی های نمایش قدرت مورد احتیاج از منظر نظامی برای مهار چین ندارند اما آنها از منظر مالی اهمیت دارند و بسیار مهم است که اروپا با ما در حوزه مالی برای مهار چین همکاری کند.

او سخنرانی خود برای این اندیشکده را با تاکید بر آسیب های جدی وارد شده به روابط آمریکا با متحدان اروپایی و آسیایی واشنگتن در چهار سال ریاست جمهوری ترامپ ادامه داد و سخنرانی را با چند پرسش اساسی انتها داد.

مرشایمر گفت: سوالی که شما باید از خودتان بپرسید این است که آیا ما (آمریکا) قادر خواهیم بود که روابط خوبی با متحدانمان در مناطق مختلف دنیا ایجاد کنیم یا نه؟ برای اینکه آسیب های زیادی به این روابط وارد آمده است. تردیدی نیست وقتی هر روز شما روزنامه ها را می خوانید و به برنامه های رادیویی و تلویزیونی گوش می دهید به این موضوع می رسید که آسیبی جدی به روابط فراآتلانتیکی وارد شده است، آسیبی جدی به روابط ایالات متحده و متحدانش در شرق آسیا به ویژه در جنوب شرقی آسیا وارد شده است. سوالی که مطرح می گردد این است که آیا امکان رفع کردن این آسیب در دولت بایدن وجود دارد؟ موضوع مهم تر این است که آیا این امکان وجود دارد که این آسیب با توجه به دو قطبی شدن موجود در ایالات متحده بازسازی گردد؟ همانطور که من در صحبت هایم گفتم، دموکرات ها و جمهوری خواهان درصدد هستند که در چهار سال آینده علیه هم جنگ به راه بیاندازند. سوالی که همه ما باید از خودمان بپرسیم این است که با توجه به وقوع این جنگ در داخل ایالات متحده، آیا اصلا ممکن خواهد بود که دولت بایدن رهبری ضروری مورد احتیاج برای بازسازی و اصلاح روابط آمریکا با متحدانش در اروپا و شرق آسیا را به روشی موثر و کارآمد نشان دهد؟

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 دی 1399 بروزرسانی: 28 دی 1399 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 5330

به "مرشایمر: از نظر دولت بایدن، اروپاییها کودک هستند و آمریکا پرستارشان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرشایمر: از نظر دولت بایدن، اروپاییها کودک هستند و آمریکا پرستارشان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید