موضع گیری بولتون نسبت به یاری سوختی ایران به ونزوئلا

به گزارش وبلاگ خرید، مهر نوشت: مشاور امنیت ملی سابق آمریکا با دخالت آشکار در امور داخلی کشورهای مستقل ارسال محموله سوختی ایران برای ونزوئلا را خطری برای واشنگتن توصیف کرد!

موضع گیری بولتون نسبت به یاری سوختی ایران به ونزوئلا

جان بولتون مشاور امنیت ملی سابق آمریکا امروز شنبه و در واکنش به تجارت قانونی تهران و کاراکاس در پیامی توئیتری نسبت به این اقدام ابزار نگرانی کرد!

مشاور امنیت ملی سابق آمریکا در این خصوص ادعا کرد: همه ما از مداخله مجدد چین، روسیه، کوبا و ایران در ونزوئلا دچار مشکل می شویم. محموله بنزینی ایران برای یاری مالی به دولت شکست خورده مادورو هم برای آمریکا و هم برای کشورهای آمریکایی جنوبی خطرناک است.

وی با دخالت آشکار در امور داخلی کشورهای مستقل مدعی شد: ما در مخالفت با نفوذ ایران در کنار گوایدو (سرنموده شورشیان مورد حمایت آمریکا در ونزوئلا) ایستاده ایم.

این درحالیست که ونزوئلا در حالی که رسیدن نفتکش های ایرانی به سواحل خود را انتظار می کشد پنجشنبه هفته گذشته اعلام نموده بود که دست به آزمایش های موشکی زده است.

کاراکاس پیش تر نیز اعلام نموده بود که برای تأمین امنیت نفتکش هایی که قرار است بخشی از سوخت مورد احتیاج ونزوئلا را تأمین نمایند، آنها را در دریا اسکورت خواهد نمود.

نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا در جریان ملاقات با فرمانده بلند پایه ارتش که گزارش آن از تلویزیون دولتی پخش می شد بدون اشاره مستقیم به کشتی های ایرانی گفت: ما شاهد تمرین های نظامی در جزیره اورچیلا بودیم که در جریان آن تست های موشکی با دقت بسیار بالا برای دفاع از آب ها و سواحل کشور انجام گرفت.

لازم به ذکر است که ونزوئلا دارای یک پایگاه نظامی در جزیره اورچیلا است و اقامتگاه هوگو چاوز، رئیس جمهور پیشین ونزوئلا نیز در این جزیره واقع شده بود.

منابع نظامی ونزوئلا اعلام نموده اند که آزمایش های موشکی در چارچوب عملیاتی موسوم به سپر بولیواری و به وسیله سامانه هایی که از ماه فوریه به صورت دائمی در این مکان نصب شده اند، انجام شده است.

وزیر دفاع ونزوئلا نیز چهارشنبه گذشته اعلام نموده بود که به محض ورود نفت کش های ایرانی حامل سوخت به منطقه انحصاری مالی این کشور، نیروهای نظامی برای اسکورت آن اعزام می شوند.

نفتکش های فورچون، فورست، پِتونیا، فاکسون و کلیول حدود 1/5 میلیون بشکه سوخت فراوری ایران را به مقصد ونزوئلا حمل می نمایند. این نفت کش ها در نیمه اول ما مه از کانال سوئز گذشتند و انتظار می رود اواخر ماه مه یا اوایل ماه ژوئن به مقصد برسند.

از سوی دیگر تهران به ایالات متحده آمریکا در مورد هرگونه مانع تراشی بر سر راه نفتکش هایی که قرار است سوخت را به وسیله دریای کارائیب به ونزوئلا برسانند، هشدار داده است.

نیکلاس مادورو نیز چهارشنبه هفته پیش در جریان یک نطق تلویزیونی ضمن تشکر از ایران به دلیل حمایت از کشورش در قبال خصومت های آشکار ایالات متحده گفته بود: ما هر لحظه و برای هر کاری آماده هستیم.

ونزوئلا خود دارای بزرگترین ذخایر نفتی دنیا است اما فراوریات نفتی این کشور سالهاست که به شدت افت نموده است. کاراکاس تحریم های ایالات متحده آمریکا را عامل اصلی این سقوط می داند.

310311

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت

banima.ir: بانیما | مجله گردشگری و مسافرتی بانیما

kurdeblog.ir: وبلاگ سرگرمی و بازی، مجله سرگرمی

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 2295

به "موضع گیری بولتون نسبت به یاری سوختی ایران به ونزوئلا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موضع گیری بولتون نسبت به یاری سوختی ایران به ونزوئلا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید