همکاری های مشترک ایران و چین ارتقاء یابد

به گزارش وبلاگ خرید، رئیس مجلس شورای اسلامی، رفتار یک جانبه آمریکا را در دنیا معاصر تهدیدی جدی علیه صلح و امنیت بین المللی خواند و بر لزوم همکاری های منطقه ای و بین المللی برای مقابله با این اقدامات نابخردانه کاخ سفید تاکید نمود.

همکاری های مشترک ایران و چین ارتقاء یابد

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری خبرنگاران، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز (چهارشنبه، 4 تیرماه) با چانگ هوا سفیر جمهوری خلق چین در تهران ملاقات و گفت وگو کرد.

دکتر محمدباقر قالیباف تاکید نمود: ارتباط چین و ایران، پایدار، مستحکم و تاریخی است و مخصوصاً بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مناسبات دو کشور تعمیق پیدا کرد.

وی اضافه کرد: کشورهای دنیا و از جمله تهران و پکن امروز در سطح ملی، منطقه ای و بین المللی با خوی استکباری و یکجانبه گرایی آمریکا و آثار نامطلوب آن بر حقوق ملت ها روبرو اند.

وی بر ضرورت گسترده تر شدن ارتباطات و تعمیق و وسیع تر شدن تعاملات بین دو کشور ایران و چین تاکید نمود.

رئیس قوه مقننه کشورمان دخالت های آمریکا و بعضی کشورها در امور داخلی چین را بشدت محکوم کرد.

وی همچنین از موضع شفاف و روشن دولت چین در مخالفت با قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه کشورمان تشکر کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ابراز امیدواری کرد همکاری های دو کشور با سرعت بیشتری تداوم و تحقق پیدا کند و گفت: بارها شاهد دخالت های دولت ترامپ علیه حاکمیت و استقلال کشورها از جمله در رابطه با ایران و چین و بعضی مسائل بین المللی همچون محیط زیست و سلاح های مخرب بوده ایم. در این راستا همکاری های منطقه ای و بین المللی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

سفیر چین در این ملاقات ضمن تسلیم پیغام تبریک آقای لی جان شو رییس کمیته دائمی کنگره ملی خلق چین گفت: چین تمایل دارد که روابط خود را با ایران تقویت کند و اضافه کرد: از آنجا که مجلس در ایران نقش بسیار مهمی دارد و نمایندگان مجلس در ایران نقش تاثیرگذاری دارند، معتقدم همکاری های مجلسی ایران و نمایندگان چین در آینده و به ریاست جنابعالی نیز افزایش خواهد یافت .

کنگره نمایندگان چین آمادگی کامل دارد که بیش از پیش همکاری های محبت آمیز با مجلس ایران را توسعه دهد و تجربیات خود را در حوزه های قانونگذاری، نظارت و اجرای سیاست ها، با دوستان ایرانی به اشتراک بگذارد.

وی با اشاره به گستردگی روابط دو کشور ادامه داد: ارتباطات چین و ایران با برخورداری از تاریخ و تمدن قوی از زمان جاده ابریشم آغاز شد و در طول سالهای گذشته، همکاری های دو طرف در زمینه های مختلف به توسعه خوبی رسید؛ همچنان که در امسال میلادی و با آغاز بیماری کورید 19 نیز دو کشور و دو ملت در کنار هم بوده و به یکدیگر یاری کردند.

سفیر چین در تهران با بیان اینکه در شرایط موجود چین تمایل دارد که روابط خود را با ایران تقویت کند، ادامه داد: دو کشور باید در خصوص مسائل مهم و منافع مشترک از یکدیگر حمایت نمایند؛ همچنانکه طرف چینی به طور قاطعانه از حاکمیت و استقلال ایران حمایت نموده و با تحریم های یکجانبه گرایانه آمریکا اعلام مخالفت کرد.

سفیر چین گفت: سال هاست کشورهای غربی به ویژه آمریکا به بهانه حقوق بشر، فشارهایی بر ایران و چین داشته اند ولی ما همواره در کنار هم بوده و از دخالت کشورهای خارجی و یکجانبه گرایی اعلام انزجار داشته ایم.

هوآ تاکید نمود: چین قاطعانه از قطعنامه 2231 شورای امنیت ملل متحد و همچنین از توافقات بین المللی حمایت نموده و مخالفت خود را با تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران از سوی آمریکا اعلام می دارد.

براساس این گزارش سفیر چین در تهران تابلوی صنایع دستی چین را به رسم یادبود به رئیس مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد.

4151

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت

banima.ir: بانیما | مجله گردشگری و مسافرتی بانیما

kurdeblog.ir: وبلاگ سرگرمی و بازی، مجله سرگرمی

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 2998

به "همکاری های مشترک ایران و چین ارتقاء یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همکاری های مشترک ایران و چین ارتقاء یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید