پمپئو مدعی شد: در ماه های آینده تصمیم بزرگی برای تحریم های بین المللی ایران خواهیم گرفت

به گزارش وبلاگ خرید، وزیر امور خارجه آمریکا در گفت وگویی اختصاصی با مطرح کردن ادعاهایی علیه ایران، به تشریح مواضع دولت کشورش درباره بعضی موضوعات پیرامون ایران از جمله تحریم تسلیحاتی و معافیت تحریم های هسته ای ایران اعلام کرد.

پمپئو مدعی شد: در ماه های آینده تصمیم بزرگی برای تحریم های بین المللی ایران خواهیم گرفت

به گزارش خبرنگاران به نقل از پایگاه خبری واشنگتن فری بیکن، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در گفت وگویی اختصاصی با این پایگاه گفت که دولت آمریکا با اقداماتی چندجانبه در کوشش است که مانع از آن چه وی پیش روی ایران در خاورمیانه می خواند، گردد که از جمله این اقدامات آن در سازمان ملل در راستای اطمینان حاصل کردن از بازگشت تحریم های جهانی است که ضربه نهایی را به توافق هسته ای وارد خواهد آورد.

پمپئو، روز آدینه، در گفت وگو با این پایگاه خبری که به دنبال دیدارهای عالی رتبه با خانواده سلطنتی عربستان سعودی انجام شد، از کوشش چند ساله دولت ترامپ برای تقابل نظامی و دیپلماتیک با ایران پرده برداشت.

در حالی که این کوشش با چالش هایی روبرو بوده است، دولت آمریکا هنوز در راستا دست یابی به اتحادی جهانی که به برنامه هسته ای ایران خاتمه داده و موجب جلوگیری از پیش رفت ایران در سلطه به منطقه گردد، ثابت قدم است. پمپئو گام های بعدی دولت کشورش را که در راستای خاتمه دادن به نفود روبه رشد تهران در کشورهای مهم عربی از جمله یمن، سوریه و لبنان خواهد شد، به طور مختصر تشریح کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین درباره روبروه خود با افزایش انتقاد افراطیون حزب جمهوری خواه آمریکا توضیحاتی داد که در چند ماه اخیر نارضایتی شان از طیف سیاست هایی که می گویند به تضعیف کارزار موسوم به فشار حداکثری علیه ایران شده است را ابراز نموده اند. بعضی از معافیت از تحریم های بحث برانگیزی که از جانب دولت آمریکا [برای ادامه همکاری بعضی کشورها با ایران] اعمال شده اند، از جمله این انتقادها هستند که ادعا می گردد این امکان را برای ایران فراهم آورده اند که به جدل برانگیزترین فعالیت هسته ای اش در یک مقر نظامی ادامه دهد که برای مدتی محل برنامه تسلیحات هسته ای آن بوده است.

او گفت که در ماه های پیش رو، به همراه ترامپ تصمیم بزرگی در زمینه درخواست از سازمان ملل برای فعال کردن اعمال دوباره بعضی تحریم های بین المللی بر ایران اتخاذ خواهند کرد؛ این تحریم ها در نتیجه توافق هسته ای لغو شده بودند. افراطیون کنگره آمریکا به مدت چند ماه است که پمپئو و دولت را برای در پیش دریافت چنین فرایندی تحت فشار قرار داده اند. چنین اقدامی ضربه مهلکی به توافق هسته ای وارد خواهد نمود.

با وجود این که رئیس جمهور آمریکا باید تصمیم نهایی را برای اعمال دوباره[تحریم ها] در سازمان ملل اتخاذ کند، دولت از پیش برای فرایند این اقدام زمینه سازی نموده است. یک بیانیه قانونی داخلی که چندی پیش از جانب وزارت امور خارجه آمریکا مطرح شد، استدلال می کرد که اعمال دوباره اکنون مجاز است؛ این موضعی است که پمپئو با پرسش واشنگتن فری بیکن آن را تایید کرد.

موضوع اعمال دوباره با انقضای تحریم تسلیحاتی سازمان ملل بر برنامه موشکی ایران دچار پیچیدگی هایی شده است. اگر این تحریم از جانب شورای امنیت سازمان ملل لغو گردد که در آن کشورهایی همچون چین و روسیه ممکن است کوشش آمریکا برای مانع شدن از لغو آن را وتو نمایند، ایران از نظر قانونی قادر خواهد بود تسلیحات پیشرفته را خریداری کند.

پمپئو در این باره گفت: از نظر سیاسی، ما به وضوح گفته ایم که لغو تحریم تسلیحاتی غیرقابل قبول است. ما به این ضرب الاجل ها مطلع بوده ایم، در حال حاضر به اولین آن ها که بسیار مهم است نزدیک می شویم.

او در ادامه درباره امکان لغو تحریم تسلیحاتی اظهار کرد: به این فکر کنید که ما[موشک هایی] از یمن به عربستان سعودی ارسال کردیم و فروش همان موشک ها به ایران، ظرف هشت ماه قانونی خواهد شد. ما در مقابله با آن مصمم هستیم و می خواهیم آن را متوقف کنیم. با شرکای آلمانی، فرانسوی و انگلیسی مان در این باره مذاکره نموده ایم. آن ها هم به این واقف هستند و خطر را حس می نمایند.

وزیر امور خارجه آمریکا اضافه نمود: آن ها اساسا باور دارند که ماندن در توافق، به نفعشان است. ما می گوییم که ایرانی ها در حال نادیده دریافت بخش های مهم توافق هسته ای در زمینه غنی سازی اورانیوم هستند.

او در این باره بیان نمود: مهم است تا جایی که می گردد ائتلافی نزدیک داشته باشیم. ما کوشش می کنیم در سازمان ملل این موضوع بحث را مطرح کنیم. امیدوارم روس ها و چینی ها درک نمایند. شما درباره وتو از جانب آن ها گفتید. ما چنین تصوری نداریم. بر این باور هستیم که روس ها و چینی ها هم نگرانی ما را درباره این که ایران قادر به خریداری سامانه تسلیحاتی مهم، به طور اساسی در خاورمیانه ایجاد بی ثباتی می نماید، را درک نمایند.

پمپئو در ادامه این گفت وگو درباره انتقاد جمهوری خواستار آمریکا از وزارت امور خارجه آمریکا به خاطر دادن معافیت هایی که منجر به ادامه همکاری های هسته ای بعضی کشورها با ایران می گردد، گفت: ما بهترین ارزیابی ها را انجام می دهیم[تا بدانیم] که آیا این معافیت ها را به خاطر تداوم کاهش تهدید علیه آمریکا مجاز کنیم یا این که خطر را افزایش می دهند. بخش هایی از آن معافیت ها در واقع موجب ایجاد مانع در برنامه[هسته ای ایران] شدند. آن ها دسترسی و اطلاعاتی را به ما داده اند که به نفع مان بوده است. تحلیلی که رئیس جمهور موقع اتخاذ تصمیم تمدید آن معافیت ها به آن رسید، این بود که[این اقدام] به نفع ما بود.

وزیر امور خارجه آمریکا در بخش دیگری از این گفت وگو بیان نمود: کشورهای عربی و آمریکا به طور متحد می گویند که ما مسرور می شویم وقتی که لبنان آماده باشد که دیگر تحت کنترل نفوذ ایران[یعنی] حزب الله قرار نگیرد.

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان قیمت، تور پنانگ، کوالالامپور، لنکاوی، تور لحظه آخری مالزی را همراه ما باشید.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مهر 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 925

به "پمپئو مدعی شد: در ماه های آینده تصمیم بزرگی برای تحریم های بین المللی ایران خواهیم گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پمپئو مدعی شد: در ماه های آینده تصمیم بزرگی برای تحریم های بین المللی ایران خواهیم گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید